نسخهٔ iOS گوگل کروم، اپن سورس شد!

نسخهٔ iOS گوگل کروم، اپن سورس شد!

پروژه‌ٔ کرومیوم شرکت گوگل، به توسعه‌دهندگان اجازه‌ٔ دستکاری، آزمایش و اعمال تغییرات را در سورس کد این مرورگر محبوب می‌دهد؛ تا به امروز نسخهٔ iOS کروم در ریپازیتوری اپن سورس گوگل ناموجود بود اما این در حالی است که این سورس کد هم‌اکنون توسط کمپانی گوگل در دسترس عموم قرار گرفته است.‎ برای آشنایی بیشتر با جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

البته تنها دلیل تاخیر برای نشر این کد‌ها در پروژه‌ٔ کرومیوم، پیچیده بودن اجرا و راه‌اندازی کروم روی دیوایس‌های اپل بوده است. بر اساس قوانین اپل، تمام مرورگر‌های iOS باید بر پایه و اساس WebKit توسعه داده شوند. این امری مشکل‌ساز برای گوگل بود، چرا که این شرکت برای مرورگر خود از Blink (موتور مفسر اختصاصی کروم) روی پلتفرم‌های دیگر استفاده می‌کند، و از آن جایی که WebKit نمی‌توانست به عنوان جایگزینی کامل برای Blink در نظر گرفته شود، گوگل مجبور بود تا از هر دوی آن‌ها در کنار هم بهره ببرد.

اما در چند سال اخیر، تیم کروم، کد این مرورگر را برای پروژه‌ٔ کرومیوم دست‌خوش تغییرات کرده است. شرکت گوگل در این‌باره گفت:

به طور حتم، تغییرات به وجود آمده و اپن سورس شدن کد کروم، سرعت رشد و توسعهٔ آن را بهبود داده و به کاربران بیشتری اجازه خواهد داد تا نقاط ضعف و باگ‌های احتمالی را تست کنند.

در همین راستا، در آینده‌ای نزدیک باید منتظر نشر مرورگر‌های شخصی‌سازی شدهٔ جدیدی برای سیستم عامل iOS باشیم.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon