نتایج نظرسنجی از دولوپرها توسط استک اورفلو در سال ۲۰۱۹

نتایج نظرسنجی از دولوپرها توسط استک اورفلو در سال ۲۰۱۹

نظرسنجی سالانهٔ استک اورفلو را می‌توان به منزلهٔ‌ بزرگ‌ترین و جامع‌ترین نظرسنجی از توسعه‌دهندگان سراسر جهان تلقی کرد که در سال ۲۰۱۹ برای بار نهم این نظرسنجی با حضور تقریباً ۹۰/۰۰۰ توسعه‌دهنده صورت پذیرفت که در ادامه خلاصه‌ای از نتایج‌اش را به اشتراک خواهیم گذاشت (اگر علاقمند به آشنایی با نتایج این نظرسنجی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ هستید، به ترتیب می‌توانید به مقالات نتایج نظرسنجی توسعه‌دهندگان Stack Overflow در سال ۲۰۱۷ و نتایج نظرسنجی از دولوپرها توسط استک اورفلو در سال ۲۰۱۸ مراجعه نمایید.)

چیزی در حدود ٪۵۰ از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند خود را تحت عنوان فول‌استک دولوپر معرفی کرده‌اند و ٪۸۰ از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که کدنویسی را به عنوان سرگرمی دنبال می‌کنند و از میان شرکت‌کنندگان، چیزی در حدود نیمی از آن‌ها اولین کد خود را در سن شانزده سالگی زده‌اند.

وقتی پای یادگیری فناوری‌های جدید به میان می‌آید، تقریباً ٪۹۰ از دولوپرهایی که در نظرسنجی سال ۲۰۱۹ استک اورفلو شرکت کردند گفته‌اند که به صورت خودآموز اقدام به یادگیری زبان‌ها، لایبرری‌ها و فریمورک‌های جدید کرده‌اند.

از میان شبکه‌های اجتماعی،‌ دولوپرها به ترتیب به شبکه‌های رِددیت، یوتیوب، واتس‌اَپ، فیسبوک،‌ توییتر و اینستاگرام علاقه نشان داده‌اند و از دید ایشان تأثیرگذارترین فرد در سال جاری در حوزهٔ فناوری #ایلون ماسک بوده است.

زبان JavaScript برای هفت سال پشت سر هم به عنوان پرکاربردترین زبان برنامه‌نویسی انتخاب شد و Python هم زبانی است که نسبت به سایر زبان‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته از رشد سریع‌تری برخوردار بوده است. از حیث محبوبیت، زبان‌های Rust و Python به ترتیب به عنوان محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی انتخاب شدند و جایگاه اول منفورترین زبان هم به VBA اختصاص یافت. وقتی که پای حقوق و مزایا به میان می‌آید، زبان‌های F# ،Clojure و Go به ترتیب به عنوان پردرآمدترین زبان‌های برنامه‌نویسی انتخاب شدند و در قعر جدول هم نام زبان‌هایی همچون C ،Java و Assembly به چشم می‌خورد.

از میان لایبرری‌ها و فریمورک‌هایی که در توسعهٔ سایت کاربرد دارند هم jQuery جایگاه پرکابردترین لایبرری را به خود اختصاص داد و React هم در جایگاه دوم قرار گرفت اما از بُعد میزان محبوبیت، React نسبت به سایر رقبایش از محبوبیت بیشتری در میان توسعه‌دهندگان برخوردار شد (جهت آشنایی نحوهٔ شروع توسعهٔ سایت با این لایبرری، می‌توانید به آموزش مقدماتی نحوهٔ کار با لایبرری اپن‌سورس React مراجعه نمایید.)

وقتی که صحبت از سیستم‌های مدیریت پایگاه‌ داده به میان می‌آید، MySQL نسبت به رقبای خود از حیث میزان کاربردی‌ بودن پیشتازی می‌کند اما Redis جایگاه محبوب‌ترین دیتابیس را به خود اختصاص داد.

از میان پلتفرم‌های توسعهٔ نرم‌افزار، Linux به عنوان محبوب‌ترین پلتفرم انتخاب شد و وقتی هم که صحبت از منفورترین پلتفرم توسعه به میان می‌آید، نام WordPress در صدر جدول قرار دارد. در ارتباط با سیستم‌عامل هم مکینتاش و لینوکس به ترتیب جایگاه‌های دوم و سوم را پس از ویندوز، که در جایگاه اول قرار دارد، به خود اختصاص دادند.

در سال جاری، Visual Studio Code به عنوان انتخاب اول بسیاری از پاسخ‌دهندگان انتخاب شد و جایگاه‌های دوم تا پنجم به ترتیب به نرم‌افزارهای IntelliJ ،Notepad++ ،Visual Studio و Vim اختصاص یافت.

در پایان هم لازم به یادآوری است که چیزی در حدود ٪۴۰ از دولوپرها نسبت به حرفهٔ خود رضایت کامل دارند که برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با نتایج این نظرسنجی، می‌توانید به لینک 2019 Developer Survey Results مراجعه نمایید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon