نتایج نظرسنجی از دولوپرها توسط استک اورفلو در سال ۲۰۱۸

نتایج نظرسنجی از دولوپرها توسط استک اورفلو در سال ۲۰۱۸

در سال ۲۰۱۸، بیش از ۱۰۰/۰۰۰ دولوپر از ۱۸۳ کشور در Developer Survey وب‌سایت محبوب استک اورفلو شرکت کردند که در این نظرسنجی اطلاعات ارزشمندی را با این سایت و بالتبع دیگر دولوپرها به اشتراک گذاشتند که در این پست هایلایت‌ترین بخش‌های این نظرسنجی را پوشش خواهیم داد.

این نظرسنجی در ماه ژانویهٔ ۲۰۱۸ صورت گرفت که این برای هشتمین سال پیا‌پی است که استک اورفلو اقدام به برگزاری این دست نظرسنجی‌ها می‌کند. در نظرسنجی سال ۲۰۱۸، یکسری موضوعات جدید همچون هوش مصنوعی و یا اخلاقیات در حوزهٔ توسعه‌ٔ نرم‌افزار هم پوشش داده شدند.

اما پیش از پرداختن به نتایج این نظرسنجی، توصیه می‌کنیم که به مقالهٔ HackerRank: گزارش نظرسنجی از دولوپرهای سراسر دنیا در سال ۲۰۱۸ نیز مراجعه نمایید که در آن نتایج تحقیقی مشابه توسط HackerRank بررسی شده است. همچنین با مراجعه به مقالهٔ نتایج نظرسنجی توسعه‌دهندگان Stack Overflow در سال ۲۰۱۷، می‌توانید مقایسه‌ای مابین تغییر و تحولات صورت گرفته در آمارها بین نظرسنجی‌های سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ داشته باشید.

چکیده‌ای از نظرسنجی از دولوپرها در سال ۲۰۱۸
یادگیری ماشینی و دوآپس جزو جریانات داغ صنعت توسعهٔ نرم‌افزار هستند و بالتبع زبان‌ها، فریمورک‌ها و لایبرری‌های وابسته به آن‌ها نیز روز به روز از محبوبیت بیشتری برخوردار خواهند شد و جالب است بدانید که دولوپرهای فعال در این حوزه، یکی از بیشترین درآمدها را دارند (برای آشنایی بیشتر با مفهوم یادگیری ماشینی، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ یادگیری ماشینی چیست؟ مراجعه نمایید و چنانچه با مفهوم دوآپس آشنا نیستید، می‌توانید به مقالهٔ دوآپس (DevOps) چیست؟ مراجعه نمایید).

نکتهٔ دیگر اینکه پایتون در سال گذشته زبان پی‌اچ‌پی را در میزان محبوبیت پشت سر گذاشت و در سال جاری نیز گوی سبقت را از زبان سی‌شارپ ربوده است (برای شروع یادگیری پایتون، می‌توانید به دورهٔ آموزش پایتون در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

همچنین اولویت‌های دولوپرهای خانم و آقا با هم تفاوت‌های فاحشی داشت! در واقع، اکثر خانم‌ها بالاترین اولویت کاری خود را فرهنگ سازمانی اعلام کردند اما این در حالی است که دولوپرهای آقا حقوق و مزایا از یک سو و همچنین کار با تکنولوژی‌های خاص از سوی دیگر را جزو مهم‌ترین اولویت‌های خود اعلام کردند.

حال در ادامه خاص‌ترین موضوعات مورد پرسش واقع شده در این نظرسنجی را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

نتایج مرتبط با میزان بازدید از استک اورفلو
در هر ماه، حدوداً ۵۰ میلیون کاربر به وب‌سایت استک اورفلو مراجعه می‌کنند که کارشناسان این وب‌سایت پیش‌بینی می‌کنند که تعداد ۲۱ میلیون نفر از این کاربران را دولوپرهای حرفه‌ای تشکیل دهند (میزان حرفه‌ای بودن یک دولوپر بر اساس رفتار وی در سایت مشخص می‌شود).

حوزهٔ فعالیت دولوپرها
تقریباً ۶۰٪ از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی خود را بک‌اند دولوپر معرفی کردند و چیزی در حدود ۲۰٪ هم دولوپرهای موبایل بودند.

مشارکت در پروژه‌های اپن‌سورس
تقریباً نیمی از دولوپرهای حرفه‌ای در پروژه‌های #اپن‌سورس مشارکت دارند. به طور مثال، بیش از ۷۰٪ از دولوپرهایی که با یکی از زبان‌های Rust ،Julia و یا Clojure کد می‌زنند در پروژه‌های اپن‌سورس مشارکت می‌کنند و این در حالی است که کمتر از ۴۰٪ دولوپرهای زبان‌های مایکروسافتی همچون #C در این دست پروژه‌ها مشارکت فعال دارند (لازم به ذکر است که دولوپرهای تراجنسی نسبت به دولوپرهایی که خود را مرد/زدن معرفی کرده‌اند، بیشتر در پروژه‌های اپن‌سورس مشارکت داشته‌اند!)

کدنویسی به عنوان شغل یا سرگرمی
بیش از ۸۰٪ از دولوپرها اعلام کرده‌اند که کدنویسی را به عنوان یک نوع سرگرمی دنبال می‌کنند و این دست دولوپرها کسانی هستند که دل‌مشغولی‌هایی همچون مراقبت از بچه، ورزش و کارهایی از این دست دارند.

میزان تجربهٔ کدنویسی
چیزی در حدود ۲۵٪ از دولوپرها اعلام کرده‌اند که بین ۳ تا ۵ سال تجربهٔ کدنویسی دارند و تنها چیزی در حدود ۴٪ اعلام کرده‌اند که بیش از ۳۰ سال تجربهٔ کد زدن دارند (دولوپرهای زبان‌هایی همچون Cobol یا Perl بیشترین تجربهٔ سال‌های کدنویسی را در رزومهٔ خود دارند و دولوپرهای گیم و موبایل هم جزو کم‌سابقه‌ترین دولوپرهای این لیست هستند اما این در حالی است که دولوپرهای دسکتاپ جزو پرسابقه‌ترین‌ها می‌باشند). همچنین دولوپرهای باتجربه و سن‌دار مربوط به کشورهای استرالیا، اروپای غربی و آمریکای شمالی هستند و کم‌تجربه‌تر‌ها به کشورهایی همچون روسیه و هند مربوط می‌شوند.

تحصیلات آکادمیک
چیزی بیش از ۶۰٪ از دولوپرها اعلام کردند که در یکی از رشته‌های علوم کامپیوتری، مهندسی کامپیوتر و یا مهندسی نرم‌افزار فارغ‌التحصیل شده‌اند. در عین حال، تقریباً ۹۰٪ از دولوپرها اعلام کرده‌اند که یک زبان، فریمورک یا ابزار خاص را به صورت خودخوان فرا گرفته‌اند.

روش‌های یادگیری
چیزی بیش از ۸۰٪ از دولوپرها به Q&A استک‌ اورفلو برای یادگیری یک مبحث جدید اتکا می‌کنند و همین درصد از دولوپرها به مستندات زبان‌های برنامه‌نویسی، فریمورک‌ها و ... برای یادگیری کار با آن‌ها مراجعه می‌کنند.

دلایل شرکت در مسابقات کدنویسی
دلیل شماره یک اکثر دولوپرها (بیش از ۷۵٪) برای شرکت در هاکاتون‌ها (مسابقات کدنویسی)،‌ لذت‌بخش بودن این کار و فرصتی برای به چالش کشیدن خود و یادگیری بیشتر اعلام شده است (در همین راستا، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ معرفی ۱۰ وب‌سایت مرتبط با چالش‌های کدنویسی در سال 2018 مراجعه نمایید).

میزان کاربردی بودن بوت‌کمپ‌ها
چیزی بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگانی که اعلام کرده بودند در بوت‌کمپ‌ها شرکت کرده‌اند اعلام نمودند که به عنوان دولوپر در شرکتی مشغول به کار شده‌اند (برای آشنایی بیشتر با بوت‌کمپ، به مقالهٔ Bootcamp چیست +‌ مقایسه‌ای مابین برنامه‌نویسان فارغ‌التحصیل دانشگاه و بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی مراجعه نمایید).

جنسیت دولوپرهای فعال در صنعت کدنویسی
بیش از ۹۰٪ دولوپرها را مردان تشکیل می‌دهند و چیزی در حدود ۷٪ هم خانم‌ها هستند (تقریباً ۲/۵٪ از دولوپرها نیز سایر هستند!) همچنین لازم به ذکر است که خانم‌ها بیشتر در نقش‌های آکادمیک، کنترل کیفیت، دیتا ساینتیس و طراحی فعال هستند.

بیماری‌های روانی
در ایالات متحدهٔ آمریکا، تقریباً ۲۰٪ از پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند که به نوعی از اختلالات روانی همچون افسردگی، دلواپسی و یا عدم تمرکز دچار هستند (توصیه می‌کنیم به مقالهٔ Imposter Syndrome چیست و چگونه می‌تواند موفقیت حرفه‌ای ما را تحت‌الشعاع قرار دهد؟ نیز مراجعه نمایید. سندرم ایمپاستر نوعی اختلال است که جلوی پیشرفت افراد به خصوص دولوپرها را می‌گیرد).

سن دولوپرها
چیزی در حدود ۵۰٪ از دولوپرها مابین سن ۲۵ تا ۳۴ سال هستند و این در حالی است که تعداد دولوپرهای زیر ۱۸ سال صرفاً ۲/۵٪ است.

اعتماد به نفس
بیش از ۷۰٪ از دولوپرها شدیداً باور داشتند که نیاز به ارتباط با دیگر دولوپرها دارند و این در حالی است که عموماً ایشان در مورد مهارت‌های کدنویسی خود در مقایسه با هم‌نوعان خود از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند. جالب است بدانید که هرچه تجربهٔ دولوپری بالاتر می‌رود و به قول معروف پخته‌تر می‌شود، کمتر حس رقابت در ایشان کمتر می‌شود (در همین راستا، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ خودگیک‌پنداری، خود‌خَفَن‌پنداری و خودآس‌پنداری: سندرمی که برخی دولوپرها به ‌آن‌ دچار می‌شوند! مراجعه نمایید).

تایم خواب/بیداری
تنها ۲/۵٪ از دولوپرها خیلی سحر‌خیز بوده و قبل از ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‌شوند و این در حالی است که اکثر دولوپرها قبل از ساعت ۸ صبح از خواب بیدار می‌شوند. همچنین چیزی بیش از ۵۰٪ از دولوپرها اعلام کرده‌اند که بین ۹ تا ۱۲ ساعت را پای لپ‌تاپ یا پی‌سی خود می‌گذرانند.

ورزش
خبر بد اینکه چیزی بیش از ۶۰٪ از دولوپرها هرگز ورزش نمی‌کنند!

زبان‌های مورد استفاده
برای ششمین سال متوالی، زبان JavaScript به عنوان پرکاربردترین زبان برنامه‌نویسی در میان دولوپرها شناخته شده است. زبانی همچون Python، زبان مایکروسافتی #C را پشت سر گذاشته و جایگاه خود را بهبود بخشیده و عنوان «زبانی با بیشترین میزان درصد رشد» در مقایسه با دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی را به خود اختصاص داده است.

همچنین برای سومین سال متوالی،‌ زبان Rust محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی شناخته شده و پس از آن، جایگاه دوم به زبان Kotlin اختصاص دارد؛ همچنین برای سومین سال متوالی، زبان Visual Basic 6 به عنوان منفورترین زبان شناخته شده است (منفور بودن بدین معنا است که دولوپرهایی که با آن زبان کد می‌زنند اصلاً علاقه‌ای به آن زبان ندارند). علاوه بر این، زبان Python هم پرتقاضاترین زبان برای دو سال متوالی انتخاب شده است.

فریمورک‌های مورد استفاده
Node.js و AngularJS پراستفاده‌ترین فریمورک‌ها هستند و این در حالی است که به ترتیب با React و NET Core. تعقیب می‌گردند. TensorFlow به عنوان محبوب‌ترین فریمورک انتخاب شد اما این در حالی است که Cordova به عنوان منفورترین گزینه انتخاب شد (برای آشنایی بیشتر با این فریمورک یادگیری ماشینی، به مقالهٔ TensorFlow: فریمورک اپن‌سورس یادگیری ماشینی گوگل مراجعه نمایید).

دیتابیس‌های مورد استفاده
همچون سال ۲۰۱۷، سیستم مدیریت دیتابیس MySQL و SQL Server به ترتیب با تقریباً با ۶۰٪ و ۴۰٪ رأی، جزو پرکاربردترین دیتابیس‌ها هستند. برای دومین سال متوالی، Redis به عنوان محبوب‌ترین دیتابیس انتخاب شد و Db2 کمپانی IBM نیز در نقش منفورترین پایگاه‌داده انتخاب شد و همچنین برای دومین سال پیاپی، MongoDB به عنوان پرتقاضاترین دیتابیس دنیا انتخاب شد.

پلتفرم‌های مورد استفاده
لینوکس با تقریباً ۵۰٪ و ویندوز با تقریباً ۳۵٪، به ترتیب جایگاه اول و دوم را در میان دولوپرها به عنوان پلتفرم توسعهٔ نرم‌افزار به خود اختصاص داده‌اند؛ اما در عین حال، ویندوز تقریباً با ۵۰٪، مکینتاش تقریباً با ۳۰٪ و لینوکس هم تقریباً با ۲۰٪ به عنوان سیستم‌عامل اولیهٔ دولوپرها شناخته شد.

لازم به ذکر است که لینوکس به عنوان محبوب‌ترین پلتفرم برای توسعهٔ نرم‌افزار انتخاب شد و این در حالی است که Sharepoint به عنوان منفورترین پلتفرم توسعهٔ نرم‌افزار برای دومین سال پیاپی انتخاب شده است (برای آشنایی بیشتر با لینوکس، به دورهٔ آموزش لینوکس در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

محیط توسعهٔ یکپارچه (IDE)
Visual Studio Code به عنوان محبوب‌ترین محیط توسعه در میان دولوپرها شناخته شده است (البته دولوپرهای اندروید و آی‌او‌اس به ترتیب Android Studio و Xcode را ترجیح می‌دهند). همچنین متخصصین دوآپس هم Vim را به عنوان محبوب‌ترین نرم‌افزار انتخاب کرده‌اند.

تعداد مانیتور
بیش از ۶۵٪ از دولوپرها دو یا بیش از دو مانیتور استفاده می‌کنند.

پردرآمدترین زبان‌ها
به طور کلی، دولوپرهای زبان‌های F# ،Ocaml ،Clojure و Groovy جزو پردرآمدترین دولوپرها هستند که به طور میانگین حقوقی برابر با ۷۰۰۰۰ دلار آمریکا دارند.

راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی خود
چیزی در حدود ۲۵٪ از دولوپرها اعلام کرده‌اند که طی پنج سال آینده، دوست دارند تا #استارتاپ شخصی خود را به راه اندازند.

کدنویسی غیراخلاقی
وقتی که از شرکت‌کنندگان سؤال شد که اگر از ایشان خواسته شود تا کدی بنویسند که برای مقاصد غیراخلاقی استفاده شود، چیزی در حدود ۶۰٪ ایشان اعلام کردند که این کار را نخواهند کرد.

یافتن شغل جدید
چیزی در حدود ۶۰٪ از دولوپرها اعلام کرده‌اند که به دنبال شغل جدیدی نمی‌گردند اما اگر فرصتی پیش بیاید، حتماً به آن فکر خواهند کرد.

تعداد سال‌های ماندن در یک شرکت
حدوداً نیمی از دولوپرها پس از دو سال کار کردن در یک شرکت، شغل خود را عوض کرده‌اند (لازم به ذکر است که تغییر شغل امری عادی در صنعت کدنویسی است).

اولویت‌های انتخاب شغل
به طور کلی، میزان درآمد در انتخاب یک شغل برای دولوپرها بیش از همه حائز اهمیت است. سپس جایگاه دوم به فناوری‌های خاصی که در آن شرکت استفاده می‌شود اختصاص دارد. همچنین دولوپرهایی که به اقلیت‌ها اختصاص دارند (مثلاً دین یا رنگ پوست، جنسیت و غیره) فرهنگ سازمانی را مهم‌ترین اولویت خود در انتخاب شغل بیان کرده‌اند.

پرکاربردترین متودولوژی‌ها
اجایل و اسکرام، جزو پرکاربردترین متودولوژی‌های مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری در میان دولوپرها است (برای آشنایی بیشتر با مفهوم اسکرام، به مقالهٔ اسکرام (Scrum) چیست؟ مراجعه نمایید).

ورژن کنترل
Git با حدوداً ۹۰٪ در جایگاه نخست و Subversion با حدوداً ۱۵٪ در جایگاه دوم سیستم‌های ورژن‌ کنترل محبوب در میان دولوپرها است (برای کسب اطلاعات بیشتر، به آموزش سیستم ورژن کنترل چیست؟ مراجعه نمایید).

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. از میان نتایج این نظرسنجی، کدام دسته از آمارها برای شما جذاب‌تر بود و چرا؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید (همچنین برای مشاهدهٔ‌ نتایج کامل، می‌توانید به لینک Developer Survey Results 2018 مراجعه نمایید).

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon