مهارت‌هایی که کارفرمایان از یک دولوپر اپن‌سورسی انتظار دارند

مهارت‌هایی که کارفرمایان از یک دولوپر اپن‌سورسی انتظار دارند

در یک کلام، کاری که شما به عنوان یک دولوپر انجام می‌دهید، حل مسئله است. طراحی و کدنویسی می‌کنید و اپلیکیشن‌های نسل بعدی که برای رفع نیازهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند را توسعه می‌دهید. راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهید که باعث بهبود کلی کسب‌وکار و موفقیت بیشتر می‌شود؛ بنابراین جای تعجب نخواهد بود که حق تقدم استخدام با شما باشد چرا که شرکت‌ها به دنبال افراد متخصص با توانایی‌های واقعی حل مسائل می‌گردند.

وقتی کارفرمایان انتظارات خود را بالا می‌برند، این نکته اهمیت دارد که بدانید شرکت‌ها به دنبال چه مهارت‌های خاصی در یک دولوپر هستند و خود را در این زمینه‌ها آموزش دهید. این مورد نه تنها باعث رشد و ارتقاء جایگاه شما در شرکت فعلی‌تان می‌شود بلکه اگر دنبال فضای کاری متفاوتی باشید، شما را به گزینه‌ای مناسب‌تر تبدیل می‌کند. به طور کلی، کارفرمایانی که خواهان دولوپرهای اپن‌سورس هستند، مهارت‌های زیر را بیش از بقیهٔ مهارت‌ها و توانایی‌ها در اولویت‌های استخدامی خود قرار می‌دهند:

بیگ دیتا: توسعه و اجرای اپلیکیشن‌ها نیاز به مقدار زیادی اطلاعات دارد. به همین دلیل، شرکت‌ها نیاز به توسعه‌دهندگان اپلیکیشنی دارند که تجربهٔ کار با تکنولوژی‌های کلان داده مثل Hadoop یا Apache Spark را دارند که وظیفهٔ ایشان کمک در به دست آوردن، پردازش و آنالیز دیتاهای حجیم است. برای کسانی که با این مسائل کمتر آشنایی دارند، هوشمندانه است که توانایی خود را در این مهارت‌ها بالا ببرند. 

کلود: با گسترش Cloud (کلود یا رایانش ابری)، شرکت‌های بیشتری خواهان حرفه‌ای‌های اپن‌سورس باتجربه در زمینهٔ کلود هستند. در گزارش مشاغل اپن‌سورس سال 2016، چیزی در حدود 51٪ از کارفرمایان اعلام کردند که علم به تکنولوژی‌های کلود در تصمیم‌گیری آنها در استخدام دولوپرهای اپن‌سورس بیشترین تأثیر را دارد. به طور خاص در مورد OpenStack که مهارتی مبتنی بر کلود است و پیشرفت زیادی دارد، شرکت‌های تجارت الکترونیک و امنیتی به دنبال متخصصین اپن‌سورس آشنا به این سیستم‌عامل مبتنی بر کلود هستند.

موبایل: برای بیشتر شرکت‌های امروزی، آشنایی در زمینهٔ موبایل یک آپشن محسوب نمی‌شود بلکه بیشتر یک نیاز است. کارفرمایان به دنبال توسعه‌دهندگان اپلیکیشن با دانش فنی بالا در زمینهٔ موبایل به همراه تجربه در زمینهٔ UI/UX، پیش‌زمینه برنامه‌نویسی در زبان‌هایی همچون جاوا، سی و سی‌پلاس‌پلاس و مهارت‌های مدیریت پروژه هستند.

جاوااسکریپت: جاوااسکریپت زبان برنامه‌نویسی اصلی است که کارفرمایان از یک توسعه‌دهندهٔ اپلیکیشن انتظار دارند و شاهد این ادعا هم فرصت‌های شغلی بی‌شماری است که در وب‌سایت‌های شغل‌یابی ثبت می‌گردد. همچنین هنگام کار با فریمورک‌های اپن‌سورس مثل AngularJS، تجربهٔ کار با جاوااسکریپت مورد نیاز است.

به گفتهٔ یوری بایکوف یکی از مدیران وب‌سایت Dice که در زمینهٔ استخدام دولوپرهای فعالیت دارد:

توسعهٔ اپلیکیشن یک گروه شغلی وسیع است و عناوین شغلی گوناگونی را در بر می‌گیرد که شامل «توسعه‌دهندهٔ اپلیکیشن»، «مهندس توسعهٔ نرم‌افزار»، «توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار»، «توسعه‌دهندهٔ موبایل» و «متخصص بیگ دیتا» می‌شود ولی به این‌ها محدود نمی‌شود.

اگر می‌خواهید در آینده خودتان را به عنوان یک توسعه‌دهندهٔ اپلیکیشن اپن‌سورس معرفی کنید، این مهارت‌ها نقطهٔ شروع مناسبی هستند اما همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارند. جالب است بدانید که آموزش آنلاین، رایج‌ترین روشی است که متخصصین اپن‌سورس برای به‌روز نگاه داشتن مهارت‌های‌شان استفاده می‌کنند، اما همچنان آموزش‌های رسمی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید برای کسب مهارت‌های بیشتر رویشان حساب کنید (مثل دوره‌های تک جلسه‌ای یا دوره‌های مبتنی بر کارگاه‌های آموزشی).

در پایان هم باید این نکته را یادآور شویم که هر کدام از این روش‌ها را که برای تکرار و تمرین بیشتر یا توسعهٔ مهارت‌هایتان انتخاب کنید، زیاد فرق نمی‌کند؛ مسئلهٔ مهم این است که به طور پیوسته در حال یادگیری باشید و در جریان تِرِندهای تکنولوژی هم قرار داشته باشید. به عنوان یک حلال مسئله، باید با آخرین پلتفرم‌ها و مهارت‌ها کاملاً آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین راه‌حل‌ها را ارائه کنید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon