معرفی نوآوری‌های تکنولوژیک که دنیای پزشکی را دستخوش تغییر خواهند کرد

معرفی نوآوری‌های تکنولوژیک که دنیای پزشکی را دستخوش تغییر خواهند کرد

تغییرات عظیم تکنولوژیک در دنیای پزشکی توانسته ما را به طرز قابل‌توجهی به پیش برد و آشنایی با این دست پیشرفت‌ها به خاطر تأثیری که احتمالاً در هر زمانی بر همهٔ ما خواهند داشت، حائز اهمیت است که در همین راستا در ادامه نگاهی به نقطه نظرات Bertalan Meskó، آینده‌پژوه حوزهٔ درمان و نویسندهٔ کتاب The Guide to the Future of Medicine، خواهیم انداخت به طوری که وی در این کتاب چندین حوزه را معرفی می‌کند که باور دارد آیندهٔ پزشکی و سلامت را در دهه‌های پیش‌رو شکل خواهند داد.

گیمیفیکیشن و سلامت
ترکیب سرگرمی و بازی در اپلیکیشن‌های مربوط به سلامت می‌تواند بیمار را به استفاده از آن‌ها ترغیب کند و داده‌های مورد نیاز برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد فعالیت‌هایی که در سلامت شخص دخیل هستند را جمع‌آوری کند. به گفتهٔ Bertalan Meskó، حدوداً ٪50 از بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن از درمان‌های نسخه‌پیچی‌شده پیروی نمی‌کنند و پیگیری وضعیت سلامت بیمار از طریق #گیم فضایی را ایجاد می‌کند که از انحراف بیمار از مسیر مناسب درمان جلوگیری شود.

بیماران صاحب‌اختیار
در آینده بیماران شریک پزشکان خود خواهند شد به طوری که اقدامات درمانی به خارج از بیمارستان‌ها منتقل می‌شود و به نسبت خودآگاهی و صلاحیت بیمار، برخی وظایف به خودِ او واگذار می‌شوند اما در همین راستا پزشکان هم باید این تغییرات را بپذیرند و بیماران را برای مشارکت در درمان خود بازی دهند.

در نهایت، تکنولوژی‌های جدید به متخصصان پزشکی کمک خواهند کرد تا به‌ جای صرف وقت برای بیرون کشیدن اطلاعات مربوط به بیماران خود، به آن‌ها بیشتر به عنوان یک انسان توجه کنند. به عبارت دیگر، آن‌ها قادر خواهند بود تا به بهترین وجه ممکن به وظیفهٔ خود عمل کنند و با خُبرگی اقدام درمانی مناسب را میسر سازند. در عوض، بیماران این شانس را پیدا می‌کنند که در درمان خود سهم یکسانی داشته باشند. 

ارائهٔ خدمات درمانی از طریق ابزارهای از راه دور
خدمات خانگی و تکنولوژی‌های نوین شرایط ارتباط پزشک و بیمار را فراهم خواهند کرد و این در حالی است که این کار قبلاً امکان‌پذیر نبود و سیاست‌هایی از این دست منجر به نجات جان بیمار و صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد. به عبارتی، نظارت و رسیدگی به بیمار در طول یک روند درمانی و پس از آن می‌تواند توسط یک #ربات انجام گیرد.

بررسی مجدد برنامهٔ آموزشی پزشکی
دانشکده‌های پزشکی متخصصانی را برای جهانی مملو از تکنولوژی‌های مبهوت‌کننده و بیمارانی که خواستار دریافت درمان غیرحضوری از طریق ابزارهای الکترونیکی هستند تأمین خواهند کرد. در واقع، از مطالعه و فراگیری دانش پزشکی تا به‌کارگیری عملی آن‌ سال‌های زیادی به طول می‌انجامد که در طول این مدت آنچه دانشجویان فرا می‌گیرند دائماً در دنیای واقعی در حال تغییر است اما کلاس‌های درس دیجیتالی ارتباطات جدیدی را بین دانشجویان و متخصصان درمانی ایجاد می‌کنند و امکان دسترسی به جدیدترین اطلاعات و منابع آموزشی را فراهم می‌سازند.

ربات‌های جراح انسان‌نما
جراحی توسط دستیاران رباتیک کیفیت کار جراحان را افزایش داده و امکان انجام اقدامات پزشکی با حداقل ریسک را فراهم می‌سازند. ربات‌های پیشرفته قادر خواهند بود با دقتی فراتر از آنچه دست‌های یک جراح می‌تواند انجام دهد، عملی را از فاصلهٔ دور در قاره‌ای دیگر انجام دهند (ربات‌ها به دلیل مهارت و سازگاری کمتر نسبت به انسان‌ها، هرگز نمی‌توانند به طور کامل مسئولیت یک اتاق عمل را به عهده بگیرند، اما حضور و نقش آن‌ها در تیم‌های جراحی پُر‌رنگ‌تر خواهد شد.)

داروهای ژنتیکی و داروهایی که دقیقاً منطبق بر نیازهای افراد می‌باشند
تحلیل دی‌ان‌ای یک مرحلهٔ استاندارد در فرآیند نسخه‌پیچی داروها و روش‌های درمانی خواهد شد تا این اطمینان حاصل شود که نسخهٔ تجویزشده بر اساس سابقهٔ متابولیک یک بیمار خاص کاستومایز شده است. طبق نظر نویسندهٔ این کتاب، تجویز دارو بدین شکل امکان تعریف بیماری‌ها را به صورتی مشابه مکان‌یابی دستگاه‌های GPS فراهم می‌کند.

حسگرهای بدن
تکنولوژی این امکان را به ما می‌دهد تا پارامترهای بحرانی سلامتی خود را از طریقی مناسب و به‌صرفه اندازه‌گیری کنیم. حسگرهای بسیار کوچک بدون دخالت در زندگی روزانهٔ ما اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کنند تا بتوانیم تصمیماتی به مراتب بهتر و آگاهانه‌تر اتخاذ نماییم. لباس‌های الکترونیک مجهز به سنسور یکی از آن دست وسایلی است که برای جمع‌آوری چنین داده‌هایی استفاده خواهد شد.

ابزارهای اِسکن طبی و ابزارهای پرتابل تشخیص بیماری
اِسکن پزشکی تخیلی که در فیلم Star Trek از آن استفاده می‌شد، به زودی تحقق می‌یابد. فرآیندهای تشخیصی به ابزارهای قابل‌حملی واگذار می‌شوند که قادرند این کار را از درون خانه انجام دهند و همچنین اپلیکیشن‌های درمانی بر اساس سفارش بیمار توسعه خواهند یافت. در این باره، Bertalan Meskó معتقد است که گوشی‌های هوشمند کانون تمرکز آیندهٔ پزشکی خواهند بود و به صورت واسط کاربری سلامت و درمان به کار گرفته خواهند شد.

تکنولوژی‌های زیست‌شناسی که توسط خود بیماران ساخته می‌شوند
تکنولوژی ارزان از یکسو و خودباوری افراد از سوی دیگر، نسل جدیدی از دانشمندان و مهندسان که هیچ محدودیتی در مسیر تحقیقات نمی‌بینند را به وجود می‌آورند. آزمایشگاه‌های اشتراکی زیست‌فناورانه به زودی در سراسر جهان ظاهر می‌شوند و هر کسی که کنجکاو آزمایش با تجهیزات مختلف و کسب دانش باشد را به هم ارتباط می‌دهند. نوآوری به دست آمده در تکنولوژی زیست‌شناسی دارای پتانسیلی برای راه‌حل‌هایی می‌باشد که تغییرات بعدی را در مسیر به‌کارگیری پزشکی ایجاد خواهند کرد.

انقلاب چاپ سه‌بُعدی
چاپگرهای سه‌بُعدی قادرند که تجهیزات پزشکی، پروتزها و حتی داروها را تولید کنند. همچنین آن‌ها نقشی حیاتی در داروهای احیاکننده خواهند داشت تا نُسوجی از رگ‌های خونی، استخوان، دریچه‌های قلب، غضروف گوش، پوست‌های مصنوعی و حتی اندام‌های بدن ساخته شود. به واسطهٔ ارزان بودن و همچنین مهندسی #اپن‌سورس این دستگاه‌ها، برنامه‌های چاپ سه‌بُعدی به طور باورنکردنی گسترده و در دسترس خواهند شد.

استخوان‌بندی خارجی و اندام مصنوعی هیدرولیکی
پوشش‌های محافظ و استخوان‌بندی خارجی، افراد فلج و از کار افتاده را قادر می‌سازد تا دوباره بتوانند اندام‌های خود را تکان دهند. افزایش دقت کنترل موتور و بازسازی حس‌های طبیعی در نهایت ارتباطی را بین اندام‌های مصنوعی و مغز ایجاد خواهد کرد. Bertalan Meskó معتقد است که تا آن زمان، چالش واقعی برای شرکت‌ها طراحی وسایلی است که تقریباً به طور کامل با حرکات پیچیدهٔ دست و پاها تطابق پیدا کنند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon