معرفی برخی پروژه‌های اپن‌سورس فیسبوک

معرفی برخی پروژه‌های اپن‌سورس فیسبوک

فیسبوک تاکنون پروژه‌های بسیاری را به صورت اپن‌سورس در اختیار علاقمند به نرم‌افزارهای آزاد گذاشته است و نیاز به توضیح نیست که این پروژه‌ها توسط بسیاری از دیگر کمپانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و تیم توسعهٔ نرم‌افزار فیسبوک نیز به طور مداوم در حال به‌روزرسانی آن‌ها است که در این پست قصد داریم برخی از مهم‌ترین آن‌ها را معرفی نماییم.

Buck
باک یک سیستم بیلد قدرتمند برای زبان‌ها و پلتفرم‌های مختلف است که امکان ساخت ماژول‌های کوچک و قابل استفادهٔ مجدد را به دولوپرها می‌دهد.

Rebound
ریبَوند یک لایبرری مبتنی بر جاوا است که حرکات فنر را مدل‌سازی می‌کند. از مدل‌های ریبَوند می‌توان برای طراحی انیمیشن‌هایی که به واقعیت شباهت زیادی دارند استفاده کرد چرا که امکان ادغام فیزیک دنیای واقعی در اپلیکیشن‌ها با استفاده از این لایبرری وجود دارد.

Origami
اُریگامی ابزاری برای طراحی رابط‌های کاربری مدرن است که به کمک آن می‌توانید به سرعت یک پروتوتایپ ایجاد کرده و آن را در اختیار دیگران بگذارید.

Stetho
اِستثو یک پلتفرم دیباگینگ کاملاً مدرن برای اندروید است که می‌تواند با کمک یک پروتکل کلاینت/سرور، Chrome Developer Tools را برای عیب‌یابی اپلیکیشن در اختیار دولوپر بگذارد.

Infer
اینفِر در حقیقت یک ابزار اِستاتیک تحلیلی سورس‌کد است که به کمک آن می‌توان کدهای نوشته شده با زبان‌های Objective-C ،Java و یا ++C/C را دیباگ کرد.

React
ریئکت یک لایبرری انعطاف‌پذیر و بهینهٔ جاوااسکریپتی است که از آن برای طراحی رابط‌های کاربری استفاده می‌شود به طوری که بسیاری از توسعه‌دهندگان از ریئکت به عنوان لایهٔ V در معماری MVC استفاده می‌کنند. 

HHVM
HHVM یک ماشین مجازی اپن‌سورس است که برای اجرای اپلیکیشن‌های نوشته شده با زبان‌ Hack به کار می‌رود و این در حالی است که این ماشین مجازی از قابلیت کامپایل لحظه‌ای موسوم به JIT استفاده می‌کند تا در حین اجرا عملکرد بالایی داشته باشد.

Flux
فلاکس نوعی معماری است که فیسبوک از آن برای ساخت وب اپلیکیشن‌های کدنویسی شده با ریئکت استفاده می‌کند. فلاکس به نوعی مکمل کامپونت‌های ریئکت بوده و Data Flow (جریان داده) را به خوبی مدیریت می‌کند.

Flow
فِلو قابلیت اِستاتیک تایپ را در زبان جاوااسکریپت فراهم می‌کند تا بدین شکل بهره‌وری و کیفیت کدهای جاوااسکریپت را افزایش دهد. 

fb-flo
اف‌بی‌فِلو یک افزونه برای مرورگر کروم است که به شما امکان ویرایش برنامه‌های در حال اجرا را بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد آن‌ها می‌دهد. ادغام این افزونه با سیستم بیلد و محیط توسعهٔ شما بسیار آسان بوده و می‌توانید از آن در ادیتور مورد علاقهٔ خود نیز استفاده کنید.

Jest
جِست یک فریمورک جهت تست کدهای جاوااسکریپت است که توسط خودِ فیسبوک برای تست وب‌ اپلیکیشن‌های نوشته شده با ریئکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Nuclide
نوکلاید ادیتوری مبتنی بر اتم است که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف و فناوری‌های گوناگونی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

Presto
پِرِستو یک موتور کوئری SQL اپن‌سورس است که به منظور اجرای کوئری‌های تحلیلی و تعاملی بر روی دیتا سورس‌های مختلف با حجم‌های متفاوت، از یک گیگابایت گرفته تا چند پتابایت، طراحی شده است.

Osquery
آسکوئری لیست سخت‌افزارهای مورد استفاده را در معرض دید کاربر قرار می‌دهد. شاید در نگاه اول این ابزار خیلی جالب به‌ نظر نرسد اما کاربردهای بسیاری دارد به طوری که مثلاً با استفاده از آن می‌توان لیست سخت‌افزارهایی که توسط USB متصل شده‌اند را مشاهده کرد.

RocksDB
راکس‌دی‌بی نسخه‌ای بهبود یافته از LevelDB است که با زبان ++C نوشته شده تا از پرفورمنس بالای آن اطمینان حاصل شود. راکس‌دی‌بی ابزاری سریع و بهینه جهت ذخیره‌سازی داده به صورت Key/Value در دیوایس‌های به اصطلاح Embedded است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon