معرفی ابزارهایی برای دولوپرها به‌ منظور اشتراک‌گذاری کدها به‌ صورت بلادرنگ

معرفی ابزارهایی برای دولوپرها به‌ منظور اشتراک‌گذاری کدها به‌ صورت بلادرنگ

قابلیت اشتراک‌گذاری کد در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و عملکرد دولوپرها را برای کار در یک تیم و با یک کدبیس مشترک، تحت‌تأثیر قرار داده است. در این مقاله، برخی از بهترین ابزارهای موجود را معرفی خواهیم کرد و این در حالی است که این ابزارها بر اساس تحقیقات، جستجو در داکیومنت‌ها و یکسری تست مختلف انتخاب‌ شده‌اند؛ برخی از آن‌ها نیاز به پورت کردن کد بر روی ورک‌فلو را دارند (این کار به‌ منظور تطبیق ورژن‌ کنترل کدی که توسط دولوپر نوشته‌ شده است و کدی که در ورک‌فلو قابل‌استفاده است، انجام می‌شود) و اکثر آن‌ها نیز این امکان را برای دولوپر فراهم می‌کنند تا کد را بدون هیچ تغییری مورد استفاده قرار دهند.

Atom
این پلتفرم یک پکیج رایگان و اپن‌سورس با عنوان Teletype دارا است که به‌ طور اختصاصی برای Atom ایجاد شده است و به‌ منظور رمزگذاری داده‌های به اشتراک گذاشته‌ شده در یک ارتباط نظیربه‌نظیر (P2P) و برای دولوپرهایی که نگران حفظ حریم خصوصی‌شان هستند، به‌ کار برده می‌شود.

در این نوع کانکشن، فایل‌ها یا ویرایش‌هایی که دولوپرها روی فایل‌ها اعمال می‌کنند هرگز توسط سرورهای مختلف قابل‌مشاهده و در دسترسی نخواهند بود؛ در نتیجه، حریم خصوصی ایشان حفظ می‌شود و همچنین تأخیر بین دولوپر و همکارش (کسی که کد را با او به اشتراک گذاشته‌اید) به حداقل می‌رسد.

Brackets
برکتس یک ادیتور متنی است که از ابتدا برای طراحان وب و دولوپرهای فرانت‌اند طراحی‌ شده بود. اکنون برکتس این امکان را برای دولوپرها فراهم می‌کند تا بتوانند به‌صورت بلادرنگ کد خود را از طریق یک افزونه با دیگر دولوپرها به اشتراک بگذارند.

این افزونه به‌ طور پیش‌فرض برای سرور سمت نویسندۀ کد طراحی‌ شده است و امکان ارسال یا نوشتن کد از طریق سرور همکاران وجود ندارد (مگر اینکه نسخۀ براکتس در سرور سمت همکار، WebRTC را ساپورت کند. WebRTC یک پروژۀ رایگان و اپن‌سورس است که برای مرورگرها و اپلیکیشن‌های تلفن همراه قابلیت ارتباط بلادرنگ (RTC) را از طریق API ساده‌ای فراهم می‌کند).

همچنین براکتس به‌ طور پیش‌فرض اجازۀ دسترسی به میکروفون را نمی‌دهد، اما دولوپرها در صورت تمایل می‌توانند با وارد کردن یکسری دستورات در ترمینال خود، قابلیت تماس صوتی را نیز برای این ادیتور فعال کنند. برای این منظور، داریم:

brackets --args --enable-media-stream

به طور کلی، برای فعال‌سازی قابلیت اشتراک‌گذاری کد در برکتس نیاز است تا مراحل زیر طی شوند:
- فولدر پروژهٔ مد نظر را باز کنید
- آیکان Sync را در تولبار سمت راست کلیک کنید
- Room ID مد نظر خود را وارد کنید
- دکمهٔ Sync را مجدد کلیک کنید تا از Room مد نظر خارج شوید.

Coda
ادیتور متنی Coda توسط گروه توسعۀ نرم‌افزار Coding Monkey توسعه داده شده است که ویژگی اشتراک‌گذاری فایل از همان نسخۀ اول در این ادیتور وجود داشت و این قابلیت را ارائه داده است تا دو یا چند دولوپر بتوانند از طریق یک LAN، فایلی را با یکدیگر به اشتراک‌ گذارند یا کاربر ریموت از طریق آدرس آی‌پی کامپیوتر دولوپر دیگر، فایل‌ها را با وی به اشتراک بگذارد یا با استفاده از یک یوآرال مشخص برای اشتراک‌گذاری، کاربر ریموت بتواند به فایل‌های سایر همکاران دسترسی پیدا کند. همچنین با استفاده از این ادیتور، چندین کاربر می‌توانند به‌طور هم‌زمان روی یک فایل مشترک کار کنند.

SublimeText
Remote Collab یک پلاگین اپن‌سورس برای SublimeText است. این ابزار برای دولوپرهایی کاربرد دارد که قصد #برنامه‌نویسی دونفره و به‌ صورت ریموت را دارند و این امکان را در اختیار دولوپرها قرار می‌دهد تا بتوانند با یکدیگر روی یک پروژۀ مشترک و به‌ صورت بلادرنگ کار کنند.

CodePen
کاربران ادیتور متنی CodePen می‌دانند که قابلیت Collab Mode این امکان را برای دولوپرها فراهم می‌کند که هم‌زمان، بیش از یک نفر بتواند یک کد یا فایل را ویرایش کند.

ابزار مبتنی بر کلودی همچون CodePen به دولوپرهایی نیاز دارد تا قسمتی از ورک‌فلو خود یا کل آن را به محیط هاست (میزبان) انتقال دهند. همچنین ویژگی چت نیز به Collab اضافه‌ شده است تا دولوپرها بتوانند با دیگر اعضاء در طی سِشِن خود، ارتباط برقرار کنند. دولوپرها می‌توانند هم‌زمان با هم کدی را ویرایش کرده اما توانایی ذخیرۀ آن را ندارند؛ همچنین می‌توانند فایلی را از کامپیوتر خود به سِشِن اضافه کرده، تنظیمات آن را ویرایش کنند اما نمی‌توانند توضیحات آن را دستکاری کنند.

هر دولوپر می‌تواند تعداد همکاران را بر اساس پلن خود محدود کند. بیشترین کاربرد این ابزار برای سناریوهای ساده، کار بر روی پروتوتایپ‌ها (نمونه کدهای اولیه)، دموها یا حتی مصاحبه‌های برنامه‌نویسیِ مهم است.

CodeShare
سرویس CodeShare امکان برقراری ارتباط ویدئویی را برای دولوپرها فراهم کرده است و می‌توان از آن برای سناریوهای مختلفی مانند بررسی کد، مصاحبۀ استخدامی و آموزش کدنویسی استفاده کرد؛ همچنین می‌توان در این سرویس به دیباگِ کد سایر دولوپرها نیز پرداخت!

Visual Studio
ویژوال‌ استودیو، ادیتور مایکروسافت است که از زمان انتشارش تاکنون بسیار محبوب بوده است. همچنین دولوپرها می‌توانند این ابزار را در نرم‌افزار دیگری به نام Live Share برای به اشتراک‌گذاری بلادرنگ با دیگر کاربران ویژوال‌ استودیو به کار گیرند. Live Share قابلیت اشتراک‌گذاری متنِ کد را برای دولوپرها فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند یک همکاری سریع و تعاملی (دوسویه) با یکدیگر داشته باشند (برای شروع استفاده از Live Share کاربران نیاز به یک افزونه خواهند داشت تا آن را نصب‌ کرده و با اکانت مایکروسافت یا گیت‌هاب خود وارد این برنامه شوند).

Slack
Screen Hero در واقع یک اپلیکیشن است که در حال حاضر با Slack ادغام‌ شده است و این امکان را برای دولوپرها فراهم می‌کند تا بتوانند کامپیوتر خود را از راه دور کنترل کنند. هنگامی‌ که تماس ویدیویی آغاز می‌شود، دولوپرها می‌توانند از راه دور به حل مسائلی مانند دیباگ کد یکدیگر بپردازند. این ویژگی بخشی از پلن این اپلیکیشن است که البته برای اکانت‌های رایگان، در دسترسی نیست.

Codeanywhere
این ادیتور یک IDE (محیط توسعۀ یکپارچه) کراس‌پلتفرم است و تمام ویژگی‌های یک آی‌دی‌ای دسکتاپ را دارا است و با افزودن یکسری فیچر دیگر، می‌توان از آن یک اپلیکیشن کلود تهیه کرد. این ادیتور بسیار انعطاف‌پذیر بوده و دولوپرها می‌توانند ورک‌فلو خود را به هر روش دلخواهی در آن تنظیم کنند و همچنین دارای یک کنسول پیش‌ساخته برای انجام تسک‌هایی مانند FTP یا SSH است که این امکان را برای دولوپرها فراهم می‌کنند تا از هر مکان و هر پلتفرمی قادر بر اشتراک‌گذاری کد باشند.

اشتراک کد به‌ صورت ریموت با اپلیکیشن Codeanywhere بسیار آسان است و کافی است دولوپرها لینک اشتراک را برای همکاران ارسال کنند. شرکت‌کنندگان که روی این لینک کلیک می‌کنند، یک پیش‌نمایش از کد در وب‌سایت Codanywhere را مشاهده خواهند کرد و هر یک از این لینک‌ها می‌توانند پرمیشن‌های دسترسی منحصربه‌فرد خود را داشته باشند. همچنین دولوپرها می‌توانند کل پروژه‌ها، فایل‌ها و فولدرها را با هر دولوپر دیگری در هر جای دنیا به اشتراک بگذارند.

امروزه ابزارهای بسیاری در اختیار دولوپرها قرار دارند که از طریق آن‌ها می‌توانند به‌ صورت مؤثری با یکدیگر همکاری کنند. آیا شما از برخی ابزارهای ذکر شده در بالا را استفاده کرده‌اید؟ آیا در تجربۀ خود در استفاده از این ابزارها، با مورد خاصی مواجه شده‌اید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon