مصاحبه‌ با Craig Federighi دربارهٔ اپن‌سورس کردن سوئیفت و آیندهٔ دنیای توسعهٔ نرم‌افزار

مصاحبه‌ با Craig Federighi دربارهٔ اپن‌سورس کردن سوئیفت و آیندهٔ دنیای توسعهٔ نرم‌افزار

اپل پروژه‌های اپن‌سورس متعددی دارد اما هیچ‌کدام به بزرگی و اهمیت زبان برنامه‌نویسی سوئیفت نیستند و پس از اینکه در یکی از کنفرانس‌های توسعه‌دهندگان اپل این زبان به عنوان یک پروژهٔ اپن‌سورس مطرح شد، Craig Federighi، مدیر ارشد نرم‌افزار شرکت اپل، اعلام کرد سوئیفت زبانی است که در 20 سال آینده از آن استفاده خواهیم کرد و او در مصاحبه‌ای که با The Next Web در آن زمان انجام داد، به بیان نکاتی دربارهٔ این پروژهٔ اپن‌سورس‌ اپل و اینکه زبان سوئیفت به چه مسیری خواهد رفت پرداخت که در ادامه بخشی از مصاحبهٔ ایشان را مطالعه خواهید کرد.

چرا سوئیفت را اپن‌سورس کردید؟
ما فکر می‌کنیم که سوئیفت یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی بزرگ در آینده خواهد بود و زبانی است که دولوپرها دهه‌های متمادی از آن برای انجام پروژه‌های خود استفاده خواهند کرد و بر این باوریم که این زبان ترکیبی خواهد شد از یک پلتفرم و زبان برنامه‌نویسی قدرتمند که هم سریع و امن است و هم یادگیری‌اش آسان است. 

سوئیفت زبانی کامل برای هر کسی است که در حال یادگیری برنامه‌نویسی است و می‌خواهیم سوئیفت به زبان اصلی و اولیهٔ افراد علاقمند به توسعهٔ نرم‌افزار تبدیل شود و همه بتوانند از آن برای هر چیزی، از برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌های موبایل گرفته تا کدنویسی برای کلود، استفاده کنند و از همین روی به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه برای رسیدن به این اهداف، اپن‌سورس کردن سوئیفت است.

چگونه به این نتیجه رسیدید که چه زمانی برای اپن‌سورس کردن سوئیفت مناسب است؟
از یک طرف همه‌چیز دربارهٔ سوئیفت با سرعتی باورنکردنی پیش رفت و از طرفی هم ما سوئیفت را دوست داریم و فکر می‌کنیم که کامیونیتی توسعهٔ نرم‌افزار نیز آن را دوست خواهد داشت و معتقدیم که اکنون اشتیاق زیادی برای استفاده از سوئیفت وجود دارد و یکی از شرکت‌هایی که اعلام کرده می‌خواهد زبان سوئیفت را همه‌جااستفاده کند، IBM است.

دولوپرها از این پس روی سوئیفت سرمایه‌گذاری می‌کنند و صنعت توسعهٔ نرم‌افزار به آن تشنه است و فکر می‌کنیم که سوئیفت آمادگی لازم برای اپن‌سورس شدن را داشت و زمانی که سوئیفت نسخهٔ یک را منتشر کردیم می‌دانستیم که زمان مناسبی نیست اما زمانی که روی نسخهٔ دوم کار می‌کردیم به خوبی می‌دانستیم که می‌توانیم به زودی آن را اپن‌سورس کنیم. زمانی که کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل در سال 2015 برگزار شد، به این نکته پی‌بردیم که برای این کار آماده‌ایم و همان سال زمان مناسبی برای اپن‌سورس کردن بود و همین کار را هم کردیم. 

اپل چه‌طور قرار است تا از کامیونیتی توسعه‌دهندگان پشتیبانی می‌کند؟
ما می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که یک لایسنس مجاز و استاندارد در اختیار داریم که به خوبی شناخته شده است و از همین روی این پروژه به معنای واقعی کلمه اپن‌سورس است و کل سورس‌کد این زبان در گیت‌هاب در اختیار دولوپرها قرار دارد. مسیر آیندهٔ این زبان، به عنوان مثال اهدافی که برای نسخه‌های بعدی در نظر داریم، دائماً در سایت رسمی زبان سوئیفت به اطلاع دولوپرها می‌رسد و انتظار داریم که افراد زیادی در این پروژه مشارکت کنند و در نهایت دوست داریم که مشارکت‌کنندگان خارج از اکوسیستم اپل نیز در این پروژه همکاری کنند.

بر این باورم که کامیونیتی توسعهٔ اپل تاکنون فهمیده است که تیم سوئیفت کاملاً باز است و از لحظهٔ انتشار آن بازخوردهایی دریافت کرده‌ایم که کاملاً امیدبخش بوده‌اند به طوری که برخی از تغییرات ایجاد شده در سوئیفت نسخهٔ دو متأثر از این بازخوردها بوده‌اند.

دولوپرها کجا می‌توانند با اپل تعامل داشته باشند؟  
سایت رسمی زبان سوئیفت در واقع یک نقطهٔ شروع است و در این سایت ما کاربران را به راهنمایی دربارهٔ شروع کار با این زبان هدایت می‌کنیم مضاف بر اینکه امکان دانلود سوئیفت برای OS X ،iOS ،tvOS و Linux را فراهم کرده‌ایم و اهداف این پروژه و زیرمجموعه‌هایش به همراه لینک‌هایی به سورس‌کدهای مختلف در معرض دید کاربران قرار گرفته و این سایت جایی است که دولوپرها می‌توانند مشکلات و نظرات خود را مطرح کنند اما ریپازیتوری سوئیفت در گیت‌هاب جایی است که سورس‌کد این زبان میزبانی می‌شود.

سرنوشت Objective C چه خواهد شد؟
این زبان همیشگی است و فکر می‌کنم هیچ‌کس نباید نگران آیندهٔ Objective C باشد و به پشتیبانی از Objective C هم برای خودمان و هم دولوپرهای اپل ادامه خواهیم داد و معتقدیم این زبان کماکان یک زبان ارزشمند است که اپل بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است و در یک کلام، هیچ چیزی در مورد Objective C تغییر نخواهد کرد.

در عین حال، فکر می‌کنیم که برای دولوپرهای جدیدی که به دنبال یادگیری یک زبان و توسعهٔ اپلیکیشن هستند، سوئیفت گزینهٔ مناسب‌تری برای شروع و سرمایه‌گذاری خواهد بود زیرا قدرت و مزایای سوئیفت همان چیزی است که دولوپرها باید وقت و انرژی خود را بر آن متمرکز کنند.

آیا بخشی از پروژهٔ اپن‌سورس کردن سوئیفت برای کمک به شرکت‌ها است؟
چنانچه شرکت‌ها بر روی سوئیفت سرمایه‌گذاری کنند و دولوپرهایشان را برای استفاده از این زبان در ساخت اپلیکیشن‌های موبایل آموزش دهند، دولوپرها به این زبان و افزایش مهارت‌های خود در این زمینه علاقه نشان خواهند داد و به مرور با مزایای این زبان آشنا می‌شوند. IBM نمونه‌ای از این بازخوردها است زیرا این کمپانی به محض اینکه کار کردن با سوئیفت را آغاز کرد، دولوپرهایش اشتیاق خود را نسبت به یادگیری بیشتر دربارهٔ این زبان نشان دادند.

در نهایت فکر می‌کنید که این زبان اپن‌سورس به کجا برسد؟ 
اینکه سوئیفت قرار است به کجا برسد، به اهداف اولیهٔ ایجاد سوئیفت به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی پویا بستگی دارد. زمانی که این زبان را بیاموزید، قادر خواهید بود تا هر کاری با آن انجام دهید؛ از ساختن اپلیکیشن‌های موبایل گرفته تا توسعهٔ برای پلتفرم‌های کلود.

اپن‌سورس کردن این زبان هم مسیر روشنی است به آنچه که پیش از این شروع به انجامش کرده بودیم. مثلاً اگر دانشگاهی تصمیم بگیرد که آموزش برنامه‌نویسی را با سوئیفت به انجام برساند، اپن‌سورس بودن این زبان کمک زیادی به اجرای چنین تصمیمی خواهد کرد. علاوه بر این، انتظار داریم که به کامیونیتی توسعه‌دهندگان کلود کمک شایانی کند و فکر می‌کنیم که انرژی زیادی برای انطباق سوئیفت با دیتاسنترها نیاز است. کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و فکر می‌کنیم که این کامیونیتی بهترین شرایط را برای انجام آن‌ها دارا است.

انواع مختلفی از ابزارهای اختصاصی سوئیفت برای بیگ دیتا، یادگیری ماشینی و ... در حال ساخت است که قطعاً کامیونیتی فعالی در اطراف هر کدام از آن‌ها شکل خواهد گرفت و در نهایت تمرکز بیشتر بر ابزارهایی قرار خواهد گرفت که به توسعه‌دهندگان در سیستم‌عامل‌های اصلی اپل کمک کنند و در پایان هم باید گفت که هیچ‌گونه نگرانی از بابت اپن‌سورس کردن سوئیفت نداریم!

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon