محققان به کامپیوترها می آموزند تا با کمک توییتر، پیام های طعنه آمیز را تشخیص دهند

محققان به کامپیوترها می آموزند تا با کمک توییتر، پیام های طعنه آمیز را تشخیص دهند

توییتر یکی از شبکه های اجتماعی محبوب است که در آن از هشتگ زیاد استفاده می شود اما این در حالی است که برخی از این هشتگ ها نیز به صورت طعنه آمیز مورد استفاده قرار می گیرند. پس تعجبی نیست که دو دانشمند علوم کامپیوتری از این قابلیت توییتر برای آموزش تشخیص پیام های طعنه آمیز به کامپیوتر استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با این تحقیق علمی، با سکان آکادمی همراه باشید.

این پروژه "مفهوم سازی تشخیص پیام های طعنه آمیز در توییتر" نام دارد. محققان اعلام کرده اند که به کمک فاکتورهای گوناگون از جمله کلمات کلیدی مانند  clearly، shocked، gasp و really و هشتگ هایی مانند lol# و sarcasm# به کامپیوترها یاد داده اند که پیام های طعنه آمیز را تشخیص دهند.

کامپیوترها علاوه بر این موارد، فاکتورهایی مانند موقعیت جغرافیایی، سن، جنسیت و تاریخچه ی مکالمات کاربر با مخاطبانش را آنالیز می کنند. تست این الگوریتم نشان داده که کاربران تایید نشده ی مذکر آمریکایی، پیام های طعنه آمیز بیشتری نسبت به سایر کاربران ارسال می کنند. 

با تجمیع متن و نشانه های موجود در محتوا، محققان توانسته اند به کامپیوترها بیاموزند که اینگونه پیام های طعنه آمیز را تشخیص دهند و در 85 درصد موارد نیز موفق بوده اند. به علاوه، در این تحقیق هشتگ sarcasm# به معنی «طنز، طعنه» نیز گمراه کننده تشخیص داده شده است. به عبارت دیگر، از این هشتگ زمان هایی بیشتر استفاده می شود که کاربر بخواهد به کاربرانی که برایش ناآشنا هستند یک مفهوم طنزآلود را بفهماند تا این که به خود این هشتگ نشانگر طنز باشد!

گرچه بسیاری از کاربردهای این پروژه ی تحقیقی واضح است اما قابلیت تشخیص پیام های طعنه آمیز در شبکه های اجتماعی می تواند ردیابی و فیلتر کردن برخی از زبان ها را راحت تر کند. بنابراین یک کامپیوتر می تواند به راحتی تشخیص دهد که یک پیام، شوخی است یا جدی. همچنین می تواند رابطه ی میان مجموعه ای از  کاربران را بهتر از گذشته درک کند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon