محصول جدید فیسبوک به معلمان کمک می‌کند تا وضعیت پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را پیگیری کنند

محصول جدید فیسبوک به معلمان کمک می‌کند تا وضعیت پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را پیگیری کنند

در طول سال گذشته، شبکه ی اجتماعی فیسبوک برای کمک به بهبود زیرساخت نرم افزاری گروهی از مدارس عمومی ایالت کالیفرنیای آمریکا -که از آن برای نظارت روی روند پیشرفت تحصیلی دانش آموزان استفاده می شود- با این مدارس همکاری داشته است. این شرکت اکنون قصد دارد این نرم افزار توسعه یافته را به رایگان در اختیار مدارس سراسر ایالات متحده قرار دهد.

این شبکه ی اجتماعی اعلان کرده است که تیم اختصاصی این شرکت با مدارس عمومی Summit -که سازمانی غیر انتفاعی است و مدارس آن در میان بهترین مدارس کالیفرنیا رتبه بندی می شوند- مشارکت داشته است تا نرم افزار برنامه ی یادگیری شخصی سازی شده Personalized Learning Plan یا به اختصار PLP را به منظور بررسی و نظارت بر تلاش های دانش آموزان در جهت دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت ایشان بازسازی نمایند.

سیاست سازمان Summit به این صورت است که هر دانش آموز بر اساس یک سری اهداف شخصی که معین شده اند تا در پایان دوره ی آموزشی به آن دست یابد، مطالب درسی را فرا می گیرد و امور درسی هر دانش آموز شخصی است و او متناسب با قابلیت و توانایی های شخصی مسیر آموزشی خود را می پیماید. به نظر می رسد این شیوه ی آموزشی کارا است و تقریباً تمام فارغ التحصیلان این سیستم آموزشی دست کم در دوره ی کارشناسی دانشگاه ها پذیرفته می شوند.

نرم افزار باز طراحی شده این امکان را هم فراهم می کند تا والدین به صورت روزانه از بازخورد معلمان در مورد هر دانش آموز آگاه شوند و به این ترتیب در هر زمان در جریان روند پیشرفت تحصیلی فرزندان خود قرار گیرند. نکته ی جالب توجه این است که فیسبوک برای استفاده از امکانات این نرم افزار، کاربران را مجبور به استفاده از حساب کاربری شبکه ی اجتماعی خود نمی کند.

مؤسسه ی Summit در سال تحصیلی 2014 امکان آزمایش و وارد کردن نرم افزار PLP را در برنامه ی آموزشی مدارس تابعه ی خود یافت. امسال فیسبوک اعلام کرده است که این شرکت به صورت غیر انتفاعی با مدارسی که بخواهند این برنامه ی آموزشی شخصی سازی شده را امتحان کنند همکاری می کند، و در نهایت در آینده PLP را به صورت رایگان در اختیار همه قرار خواهد داد.

موضوع جالبی است که می بینیم فیسبوک در سلسله تلاش های توسعه ی اجتماعی خود برای حل مسائل از روشی عملی با بکارگیری سیستم های کامپیوتری استفاده می کند. البته اصلی ترین چالشی که این شرکت با آن روبه رو خواهد بود در گسترش این پروژه در سراسر ایالات متحده است، چرا که برای انطباق و سفارشی کردن محصول متناسب با فرهنگ و خصوصیات دانش آموزان مناطق مختلف به چیزی فراتر از کدنویسی خوب نیاز خواهد داشت. 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon