talent-campaign-ads-banner
محرز شدن خودکشی ایان مورداک: خالق توزیع دبیان

محرز شدن خودکشی ایان مورداک: خالق توزیع دبیان

پس از گذشت چند ماه از مرگ مشکوک وی، گزارشات جدید تأیید کرده اند که مؤسس دبیان لینوکس (Debian Linux) یعنی آقای ایان مورداک (Ian Murdock) اقدام به خودکشی کرده بوده است. خبر مرگ آقای مورداک سال پیش پخش شد ولی تا کنون هیچ گونه جزئیات بیشتری در این باره اعلام نشده بود تا این که دستیار بازرس پزشکی قانونی این گزارش را امضا و تأیید کرده و اظهار داشته است که مرگ ایان یک خودکشی بوده است! برای یافتن جزئیات بیشتر در همین راستا، با سکان آکادمی همراه باشید.

به گفته ی عوامل پزشکی قانونی،  ایان خود را حلقه آویز کرده است. او همچنین گفته است که مورداک از علائم ترک الکل و سندرم آسپرگر رنج می برده است (سندرم آسپرگر نوعی اختلال زیستی عصبی است که با تأخیر در انجام مهارت های حرکتی ظهور پیدا می کند.)

ایان مورداک، مؤسس دبیان و کارمند داکر (Docker) در 28 دسامبر 2015 فوت کرد. علت مرگ او در آن زمان نامشخص بود البته این در حالی بود که صرفا چند روز پس از مرگ وی، توییت های زیادی در مورد احتمال اقدام به خودکشی او منتشر شد. ایان در حالی فوت کرد که تنها 42 سال سن داشت. همان طور که گفته شد ایان یکی از اعضای فنی شرکت داکر به حساب می آمد. در پستی که وب سایت داکر در مورد مرگ این کارمندش منتشر کرد، مرگ مورداک چنین اعلام شده بود:

این غمی بزرگ برای خانواده او، جامعه ی داکر و دنیای بزرگ اپن سورس است. ما همگی از مرگ او غمگین هستیم. ما حمایت کامل خود را به فرزندان، خانواده و نزدیکان ایان اعلام می کنیم و با آن ها کمال هم دردی را داریم.

تا پیش از این پلیس سان فرانسیسکو علت اصلی مرگ ایان را فاش نکرده بود. هر چند که از سوی اکانت توییتر مورداک چندین پست ارسال شده بود که نشان می داد او در آن شب احتمالاً اقدام به خودکشی کرده است. البته برخی نیز این فرضیه را مطرح کردند که اکانت او هک شده بوده است، چرا که پس از آن اکانت ایان حذف شد.

مورداک در آگوست سال 1992 سیستم عامل دبیان لینوکس (Debian Linux) را ایجاد کرد که نام گذاری آن از ترکیب از نام خودش «Ian» و نام همسرش «Debra» الهام گرفته شده بود. دبیان یکی از اولین توزیع های لینوکس و موفق ترین پروژه اپن سورسی است که تاکنون ایجاد شده است که توزیع های موفق دیگری همچون اوبونتو نیز بر پایه ی این توزیع هستند.

در یک دهه گذشته، ایان به عنوان مدیر ارشد فنی بنیاد لینوکس، به عنوان مدیر اصلی Sun Microsystems (که شامل پست او در جایگاه طراح ارشد پروژه Indiana) و معاون پلتفرم ها در ExactTarget (که بعدتر بخشی از Salesforce شد)، به همکاری و کمک به پیشرفت جامعه فناوری ادامه داد.

ما هم این خبر ناخوشایند را خصوصا به جامعه ی اپن سورس تسلیت می گوییم. امیدواریم ایان مورداک هم آمرزیده شود و روح او در آرامش قرار گیرد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon