مایکروسافت پس از 20 سال رنگ CMD ویندوز را تغییر می‌دهد

مایکروسافت پس از 20 سال رنگ CMD ویندوز را تغییر می‌دهد

در انتشار ویندوز 10 نسخۀ آزمایشی 16257، مایکروسافت طرح رنگ CMD ویندوز را تغییر داد؛ طرح جدید بهتر از طرح قبلی دیده می‌شود و  خواناتر است و همچنین سازگاری بیشتری با نمایشگرهای جدید با رزولوشن و کنتراست بالا دارد. این تغییرات همراه با آپدیت Fall Creators در دسترس همگان قرار خواهند گرفت.

مایکروسافت در این باره گفته از شروع فعالیت CMD (یا کنسول ویندوز) 20 سال می‌گذرد و بعد از این همه مدت، تغییرات عمده‌ای در طراحی آن انجام شده است؛ ساپورت از رنگ ۲۴بیتی RGB و ANSI Escape Code، همراه با آپدیت Fall Creator به کنسول ویندوز خواهند آمد.

پس از ۲۰ سال، همراه با انتشار نسخۀ آزمایشی ویندوز 10، تغییراتی در رنگ‌های دیفالت کنسول ویندوز اعمال شده است تا نوشته‌های تیره، از این به بعد روی نمایشگرهای مدرن خواناتر و روشن‌تر دیده شوند (برای مثال، رنگ آبی قدیمی در تغییر جدید، به نوع خواناتر و بهتری از رنگ آبی تغییر داده شده است).

البته شایان ذکر است که تغییر گفته شده کوچک است اما مایکروسافت گفته است که این تغییر هم مانند دیگر تغییرات اتفاق افتاده در بخش تکنولوژی‌های نمایشی لازم بود. مثلاً تغییر از نمایشگرهای CRT به TFT و سپس LCD و در آخر نمایشگرهای 4K؛ درنتیجه نیاز بود که طرح رنگ جدیدی در کنسول ویندوز اعمال شود تا سازگاری بهتری با نمایشگرهای کنتراست بالا داشته باشد.

این طرح جدید، بخشی از تلاش‌های مایکروسافت در بهتر کردن تجربۀ کاربری کامندلاین ویندوز است که البته شامل Subsystem ویندوز برای لینوکس و بهبودهایی در پاورشل هم می‌شود و در آپدیت Fall Creator ویندوز 10 به‌طور عمومی عرضه خواهد شد.

لازم به‌ذکر است کاربران تست‌کننده‌ٔ ویندوز هم باید نسخۀ 16257 را از سیستم‌شان کاملاً حذف کنند زیرا اگر کسی نسخۀ قبلی را آپگرید کند، ویندوز همان طرح رنگ قبلی را در کنسول نگاه می‌دارد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon