مایکروسافت در حال راه‌اندازی یک زبان برنامه‌نویسی جدید برای کامپیوترهای کوانتومی است

مایکروسافت در حال راه‌اندازی یک زبان برنامه‌نویسی جدید برای کامپیوترهای کوانتومی است

در کنفرانس ایگنایت (Ignite) سال ۲۰۱۷، کمپانی مایکروسافت 3 فناوری کلیدی را که صنعت تکنولوژی را دست‌خوش تغییر خواهند ساخت معرفی کرد که عبارتند از Mixed Reality ،Artificial Intelligence و Quantum Computing. در واقع، با توجه به اینکه این غول فناوری دنیا نتوانسته در صنعت موبایل اثری ماندگار از خود بر جای بگذارد، اکنون در تلاش برای جبران این قضیه با سرمایه‌گذاری در سایر حوزه‌ها است.

پیش از این در مقاله‌ای تحت عنوان پیشرفته‌ترین کامپیوتر کوانتوم دنیا با همکاری روسیه و آمریکا ساخته شد گفتیم که کامپیوترهای کوانتومی بسیار متفاوت‌تر از کامپیوترهای رایج امروزی هستند که بر اساس مفهوم Quantum Bit یا به اختصار Qbit کار می‌کنند (Qbit واحد سنجش دیتای کوانتومی است). در حالی‌ که ما هنوز با اولین کامپیوتر کوانتومی واقعی مواجه نشدیم، غول‌های تکنولوژی از جمله مایکروسافت گام‌های بزرگی در این زمینه برداشته‌اند. در ایگنایت، مایکروسافت اعلام کرد که تا پایان سال جاری (۲۰۱۷) یک زبان برنامه‌نویسی جدید برای کامپیوترهای کوانتومی منتشر می‌کند.

با اینکه اشاره‌ای به نام این زبان برنامه‌نویسی نشد است، اما به نظر می‌رسد که این زبان از طریق پکیج Visual Studio این کمپانی ارائه خواهد شد. برای استفاده از این زبان، دولوپرها باید دانشی در زمینهٔ Quantum Logic Gate و نحوهٔ عمکرد آن‌ داشته باشند (به طور کلی، منظور از Quantum Logic Gate یک مدار کوانتومی ساده است که روی تعدادی کیوبیت اجرا می‌گردد).

با این حال، این زبان برنامه‌نویسی برای کامپیوترهای کوانتومی شباهت زیادی به زبان‌های برنامه‌نویسی فعلی دارد و این در حالی است که دولوپرها قادر خواهند بود تا ساختارهایی را از #Python ،C و یا #F برای نوشتن توابع و موارد دیگر در زبان کوانتومی مایکروسافت قرض بگیرند.

برای کدنویسی با استفاده از این زبان‌ها و اجرای آنها، مایکروسافت ۲ نسخه از یک شبیه‌ساز کوانتومی راه‌اندازی خواهد کرد؛ یکی از این نسخه‌ها به صورت لوکال اجرا خواهد شد و دیگری توسط پلتفرم کلود Azure مایکروسافت عرضه خواهد شد (نسخهٔ لوکال این شبیه‌ساز تا 32 کوبیت را ساپورت خواهد کرد و به 32 گیگ رم نیاز دارد).

در پایان هم بایستی به این نکته اشاره کنیم که در حال حاضر مایکروسافت از این موقعیت استفاده می‌کند تا از دولوپرها دعوت کند برای پیش‌نمایش این زبان برنامه‌نویسی و شبیه‌ساز کوانتومی در سایت رسمی پلفترم کوانتوم مایکروسافت ثبت‌نام کنند. 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon