مایکروسافت توزیع فری بی اس دی (FreeBSD) اختصاصی خود را ایجاد می کند

مایکروسافت توزیع فری بی اس دی (FreeBSD) اختصاصی خود را ایجاد می کند

مایکروسافت که در حال تکمیل پرونده خود در رابطه با اپن سورس است، اکنون توزیع فری بی اس دی مخصوص به خود را عرضه کرده است که رسماً از پلتفرم Azure پشتیبانی می کند و تغییرات اساسی که توسط مایکروسافت ایجاد شده است در نسخه رسمی فری ب اس دی 10.3 ارائه خواهند شد. جاستین گیبس، مدیر بنیان فری بی اس دی گفته است که این حرکت مایکروسافت یک نقطه عطف مهم برای آن ها می باشد. برای آن دسته از افرادی که تازه با دنیای اپن سورس آشنا شده اند باید بگوییم که فری بی اس دی یک سیستم عامل شبه یونیکس (Unix) می باشد که در دانشگاه کالیفرنیا توسعه یافته است. برای آشنایی بیشتر، با سکان آکادمی همراه باشید.

پیش از این اگر کسی می خواست ایمجی از فری بی اس دی را در آزور اجرا کند، باید ایمج مد نظرش را خارج از پلتفرم آزور وارد می کرد. اکنون مایکروسافت در کنار ارائه این قابلیت جدید، پشتیبانی فنی از طریق پورتال آزور را نیز فراهم کرده است.

نصب فری بی اس دی در آزور فرآیندی بسیار ساده و کم درد سر است. تمام کاری که باید انجام دهید آن است که وارد پورتال آزور شده، بر روی دکمه +new که در سمت چپ قرار دارد کلیک کنید و عبارت FreeBSD 10.3 را تایپ کنید.

مایکروسافت این اقدام خود را برداشتن موانع از سر راه بنیاد فری بی اس دی توصیف کرده است. البته باید توجه داشت که جامعه فری بی اس دی از طریق کمک های بلاعوض از این بنیاد حمایت می کند.

این حرکت مایکروسافت از سوی بیناد فری بی اس دی مورد استقبال قرار گرفت و جاستین گیبس، مدیر این بنیاد آن را نقطه عطفی برای جامعه فری بی اس دی دانست. جنبه مهم دیگری که می توان در این اقدام مایکروسافت یافت این است که مایکروسافت حاصل تلاشش را فقط برای خود نگاه نمی دارد بلکه تلاش های آن در جهت تغییر اساسی جهت جریان و ارائه آن در نسخه فری بی اس دی 10.3 است.

علاوه بر ویژگی های معمولی و همیشگی که در فری بی اس دی 10.3 وجود دارند، مایکروسافت Azure VM Guest Agent را برای ارتباط با Azure Fabric نیز اضافه کرده است. مایکروسافت در مورد عرضه نسخه های بعدی در آینده گفته است که قصد دارد آن را به روز نگه داشته و توزیع فری بی اس دی خود را پس از نسخه ای که تیم فری بی اس دی عرضه می کنند ارائه دهد.

 به طور کلی باید گفت که علاقه و توجه مایکروسافت به فری بی اس دی چیز جدید نیست. این شرکت پیش تر از این سیستم عامل در بسیاری از نرم افزار ها استفاده کرده و پشتیبانی از فری بی اس دی را در Hyper-V نیز ارائه داده بوده است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon