لینوکس 4.14 نسخۀ بعدی و کرنل LTS خواهد بود

لینوکس 4.14 نسخۀ بعدی و کرنل LTS خواهد بود

Greg Kroah-Hartman یکی از توسعه‌دهندگان و مدیریت‌کنندگان کرنل لینوکس در یک پست +Google گفت که لینوکس کرنل 4.14، نسخۀ بعدی LTS کرنل خواهد بود.

او با دریافت نظرات و فیدبک‌های اعضای کامیونیتی برای بهبود کرنل، گفت که لینوکس کرنل 4.14 حداقل برای ۲ سال ساپورت خواهد شد؛ به گفتۀ او، اگر پروسۀ توسعه با سرعت معمول تمام شود، می‌توان شاهد انتشار نسخۀ نهایی آن در ماه نوامبر ۲۰۱۷ بود.

سال قبل در ماه آگوست اعلام شده بود که لینوکس کرنل 4.9 نسخۀ بعدی و LTS کرنل خواهد بود و منتشر خواهد شد؛ اما این تاریخ به اواخر نوامبر تغییر یافت و شامل فیچرهای زیاد جدیدی همراه با ساپورت‌ سخت‌افزارهای مختلفی بود (البته اعلام تاریخ رسمی اولیه، توسط همین دولوپر مشهور لینوکس کرنل -Greg Kroah-Hartman- انجام شده بود).

اما طبق آخرین اخبار توسط سایت Softpedia، گفته می‌شود که Greg دوباره در پیج گوگل‌پلاس خود اعلام کرده است که لینوکس 4.14 نسخۀ بعدی و LTS کرنل خواهد بود؛ در آن پست Greg نوشته است:

از آنجایی که به‌نظر نمی‌رسه کسی در استفاده از نسخۀ 4.9 زیاد مشکل داشته باشه، پس بیاییم دوباره امتحان کنیم! نسخۀ بعدی ۴.۱۴ == LTS کرنل.

او بعدها نوشت که لینوکس کرنل 4.14 حداقل برای 2 سال ساپورت خواهد شد؛ برای آن دسته از کسانی که خبر ندارند باید بگوییم که نرم‌افزار‌های LTS برپایۀ ساپورت طولانی‌مدت هستند که معمولاً برای سال‌ها ساپورت می‌شوند و در مقایسه با نسخه‌های استاندارد، طول عمر بیشتری دارند (LTS مخفف واژگان Long-Term Support است).

نسخۀ LTS 4.14 کرنل چه زمانی منتشر می‌شود؟
این روزها، دولوپرهای لینوکس کرنل مشغول توسعۀ لینوکس کرنل 4.12 هستند که پنجمین نسخه‌ای و قرار بود منتشر شود، چندی پیش منتشر شد؛ اگر سرعت معمولی انتشار لینوکس کرنل را درنظر بگیریم، توسعۀ نسخۀ 4.14 به احتمال زیاد در ماه سپتامبر شروع شده است و با محاسبۀ سرعت انتشار لینوکس کرنل، کاربران می‌توانند در ماه نوامبر نسخۀ 4.14 را دریافت کنند.

البته در دیگر خبرهای مرتبط به این موضوع، شرکت Canonical گفته است که اوبونتو 17.10 (با نام Artful Aardvark)، که از طرف کاربران انتظار می‌رود در 29 اکتبر منتشر شود، هم‌زمان با لینوکس 4.13 منتشر خواهد شد که به‌نظر منطقی می‌آید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon