لینوکس نسخه ی ۴.۶ منتشر شد

لینوکس نسخه ی ۴.۶ منتشر شد

در تاریخ ۱۵ می ۲۰۱۶، بالاخره نسخه ی ۴.۶ لینوکس یا بهتر بگوییم کرنل لینوکس توسط خالق اش لینوس توروالدز منتشر شد. جالب است بدانید که این نسخه صرفاً ۸ هفته پس از عرضه ی نسخه ی ۴.۵ منتشر شده و به عنوان سومین نسخه ی اصلی لینوکس در سال جاری محسوب می شود. این نسخه از لینوکس حاوی تغییرات و ویژگی‌های بسیاری است که در این پست به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

Codename این نسخه از لینوکس Charred Weasel است. نسخه ی ۴.۶ لینوکس پس از ۲ ماه زمان گذاشتن روی کرنل، انتشار ۷ بیلد مختلف با ویژگی‌های جدید، رفع برخی مشکلات امنیتی و همچنین درایورهای آپدیت شده به بازار عرضه شده است.

با توجه به این که لینوکس نسخه ی ۴.۶ تقریباً به‌موقع به بازار عرضه شده است، آقای توروالدز اعلام کرده است که کار روی نسخه ی ۴.۷ را بلافاصله آغاز خواهد کرد. از جمله قابلیت‌هایی که به این نسخه از لینوکس اضافه شده می‌توان به ساپورت پروتوکل USB 3.1 SuperSpeed Plus اشاره کرد که این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند داده‌هایی به حجم 10Gbps را انتقال دهد و این در حالی است که این حجم انتقال داده در نسخه ی USB 3 معادل با 5Gbps می باشد.

یکی دیگر از تغییرات مهم در کرنل ۴.۶، پشتیبانی از فایل سیستم OrangeFS به همراه پشتیبانی از کدهای محافظتی Intel Memory است. به منظور باثبات سازی بیشتر درایورهای گرافیکی AMD، یکسری تغییرات مرتبط با درایورهای AMDGPU و Radeon صورت گرفته است. علاوه بر این، در این نسخه از لینوکس پشتیبانی 3D/Acceleration برای NVIDIA GeForce GTX 900 هم صورت گرفته است. در ضمن، با آپدیت یکسری تغییرات در درایورها، از این پس لپ تاپ های Dell و Alienware ساپورت بهتری دریافت خواهند کرد.

با به کارگیری از فناوری Kernel Connection Multiplexor که به صورت خلاصه KCM خوانده می شود، با استفاده از پروتوکل TCP ارسال و دریافت پیام‌های پروتوکل های مختلف به مراتب بهبود یافته است. از جمله ی دیگر تغییرات صورت گرفته در کرنل لینوکس نسخه ی ۴.۶ می‌توان به پشتیبانی از فناوری رمزنگاری 802.1AE MAC-level، پشتیبانی از پروتوکل BATMAN V و همچنین پشتیبانی از لی لوت pNFS SCSI اشاره کرد. با مراجعه به سایت kernel.org، می‌توانید نسخه ی ۴.۶ کرنل لینوکس را دریافت نمایید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon