قابلیت های جدید در مرورگر فایرفاکس 39

قابلیت های جدید در مرورگر فایرفاکس 39

نسخه ی فایرفاکس 39 در روز دوم جولای امسال (سال ۲۰۱۵) منتشر شد. انتشار این نسخه به دلیل برخی از مسائل پایدارسازی نهایی چند روز به تأخیر افتاد. فایرفاکس قابلیت های زیادی برای ارائه دارد، اما در طول سال های اخیر از نظر محبوبیت با سرعت اندکی حرکت کرده است. بنابراین همیشه جالب است که بررسی کنیم و ببینیم که تیم موزیلا برای جذب کاربران خود چه قابلیت های جدیدی را ارئه کرده است. در این مقاله قصد داریم برخی از ویژگی های جالب توجه توزیع جدید این مرورگر را بررسی کنیم. با سکان آکادمی همراه باشید.

پشتیبانی از ویژگی Scroll-Snap –Points در CSS
فایرفاکس اولین مرورگری است که به طور کامل از CSS پشتیبانی می کند. این ویژگی امکان گرفتن عناصر به صورت آرام و حرکت نرم آن ها را -زمانی که به سمت نقطه ی خاصی در طول یک محور پیمایش می شود- فراهم می کند. چیزی که در غیر این صورت باید با جاوا اسکریپت مدیریت شود.
See the Pen CSS Scroll Snap Points by SitePoint (@SitePoint) on CodePen.

رشته های list-style-type
ویژگی list-style-type اکنون نوع <string> را پشتیبانی می کند.به این معنا که اکنون شما می توانید از قطعه کد CSS زیر استفاده کنید. این قابلیت هم چنین با ویژگی مختصر شده ی list-style هم کار می کند:
See the Pen List-style-type Strings by SitePoint (@SitePoint) on CodePen.

پشتیبانی از Switch، Preconnect، و Fetch
اکنون فایرفاکس از نقش جدید سوئیچ ARIA پشتیبانی می کند. سوئیچ نقشی مشابه جعبه های کنترل و کلید های تبدیل دارد، اما بیش تر مناسب یک عنصر واسط کاربری است که یک کلید روشن و خاموش را نمایش می دهد. ویژگی اضافی aria-checked برای یک سوئیچ نشان دهنده ی آن است که آیا یک ورودی روشن (True) است یا خاموش (False).

Preconnect
هم چنین نسخه ی 39 مرورگر فایرفاکس از <link rel="preconnect"> پشتیبانی می کند، که امکان پیش بینی در مورد یک لینک در آینده را بدون آشکار کردن هیچ اطلاعاتی فراهم می کند.

Fetch
واسط برنامه ی کاربردی Fetch نیز برای درخواست های شبکه از جانب کارکنان اختصاصی، مشترک و خدمات فعال شده است. این API  واسطی را فراهم می کند تا منابع ازشبکه، یا بهتر بگوییم از سراسر شبکه اخذ شود. این واسط شبیه به XMLHttpRequest است، اما مجموعه ای از ویژگی های قدرتمند تر و منعطف تر را فراهم می کند.

انیمیشن و ویرایش گر مکعبی
فایرفاکس 37 قابلیت جدیدی را معرفی کرد که کنترلر انیمیشن نامیده می شد. اگر عنصر انتخاب شده به شکل انیمیشن (یا متحرک) درآمده بود، تب انیمیشن اطلاعات اضافی در مورد انیمیشن به همراه دکمه های پخش و توقف ارائه می داد. نسخه ی 39 فایرفاکس این قابلیت را یک گام پیش می برد، و به شما امکان باز گرداندن انیمیشن به نقطه ی شروع، جلو زدن سریع و پرش به یک نقطه ی خاص از مدت زمان پخش انیمیشن را می دهد.

در زمان ساخت انیمیشن ها با کدهای CSS، لازم است که شما یک تابع زمان سنجی را تعریف کنید. این کار از طریق یک منحنی بزیه ی کاب شکل -منحنی هندسی که کل شکل آن توسط دو نقطه که نقاط کنترلی نامیده می شوند معرفی می شود- انجام پذیر است. از نسخه ی فایرفاکس 39 به بعد، ویرایش گر بزیه ی کاب شکل پیش تنظیم های زیادی را در بر می گیرد که در گروه های "Ease-in"، "Ease-out"، و "Ease-in-out" دسته بندی می شوند. هم چنین می توانید این انیمیشن ها را فوراً امتحان کنید.

تغییرات در ابزارهای توسعه ی وب
تغییرات بسیار زیادی مربوط به بهبود ابزارهای توسعه در این نسخه ی جدید مرورگر به چشم می خورد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Drag و Drop
اکنون شما می توانید عناصر را در صفحه ی وب با استفاده از Drag (کشیدن) و Drop (رها کردن) حرکت دهید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که روی عنصر کلیک کرده و آن را نگه دارید و سپس آن را به مکان جدید بکشید. این قابلیت زمانی که می خواهید چیدمان صفحه ی وب را امتحان کنید می تواند مفید باشد و به نمونه سازی سریع کمک کند.

تاریخچه ی کنسول
در گذشته، زمانی که شما در ابزارهای توسعه، کنسول را می بستید، فایرفاکس تاریخچه ی کنسول را پاک می کرد. در این نسخه ی جدید در طول زمان های استفاده از برنامه تاریخچه ی دستورات باقی می ماند. اکنون شما می توانید به فرمان های جدیدی که وارد می کنید، حتی اگر کنسول را در تب دیگری باز کنید یا مرورگر فایرفاکس را ری استارت کنید، دسترسی داشته باشید. به علاوه این که در حال حاضر یک فرمان کنسول به نام clearHistory در اختیار شما قرار دارد. این فرمان این امکان را به شما خواهد داد تا تاریخچه ی فرمان های کنسول واردشده را پاک کنید.

Helperیی تحت عنوان $_
قابلیت بعدی که شما را در توسعه ی صفحات وب کمک می کند، یک فرمان کمک کننده ی جدید $_ است که به ابزار توسعه در این مرورگر افزوده شده است. با استفاده از این قابلیت، شما می توانید ارزش آخرین عبارت ارزیابی شده را بازیابی کنید –حتی اگر آن را در یک متغییر ذخیره نکرده باشید. برای مثال 8+8 را تایپ کنید آن گاه Enter را بزنید، تا نتیجه ی 16 حاصل شود. سپس $_  را تایپ کنید و Enter را بزنید، و کنسول مجدداً 16 را چاپ خواهد کرد.

رصد کردن عناصر داخل خط
زمانی که در کنترلر عنصری از صفحه را انتخاب و روی آن توقف می کنید، یک مدل شبیه جعبه برای عنصر نمایش داده می شود که با لایه ای رنگی روی آن عنصر را در صفحه می پوشاند. در فایرفاکس 39، اگر این عنصر در داخل خط باشد و در چندین خط گسترده شده باشد، به جای آن که تمام خطوط در داخل یک جعبه ی مستطیلی رنگی پوشانده شوند، جعبه مربوط به هر خط به طور جداگانه و متناسب با اندازه و طول هر خط نمایش داده می شود.

دیباگ کردن سیستم عامل فایرفاکس از طریق وای فای
از نسخه ی فایرفاکس 39 به بعد، WebIDE -ابزاری برای ایجاد، ویرایش، اجرا و دیباگ کردن نرم افزارهای کاربردی تحت وب روی دستگاه ها و شبیه سازهای سیستم عامل فایرفاکس- دیباگ کردن سیستم عامل فایرفاکس از طریق وای فای را امکان پذیر خواهد کرد.

این روش وابسته به ADB نیست، و احتمالاً بیش تر متکی به روش USB است. (در صورتی که شما با ADB آشنایی نداشته باشید، باید بدانید که آن یک ابزار کامند لاین است که امکان برقراری ارتباط با یک نمونه ی شبیه سازی یا دستگاه های وصل شده ی مبتنی بر سیستم عامل اندروید را برای شما فراهم می کند. به طور معمول این ابزار در دستگاه هایی که از طریق USB متصل شده اند استفاده می شود.)

شبکه های اجتماعی شما
فایرفاکس قابلیت جدیدی را در این نسخه ایجاد کرده است که از طریق آن می توانید افراد را به شبکه ی اجتماعی خود دعوت کنید. هدف این قابلیت این است که شما از طریقی راحت تر بتوانید با سایرین به ویژه دوستانتان ارتباط بر قرار کنید. به منظور استفاده از این قابلیت می توانید روی دکمه ی Hello کلیک کنید. از طریق پنجره ی گفتگو روی لینک اشتراک (share link) کلیک کنید و شبکه ی اجتماعی خود را انتخاب کنید. جزئیات بیش تر در مورد این قابلیت را می توانید در سایت موزیلا بیابید.

Reader View
اگرچه این قابلیت به همراه نسخه ی  فایرفاکس  38.0.5 در دسترس استفاده کنندگان قرار گرفت اما معرفی آن در این جا خالی از لطف نیست. Reader View (نمایش مناسب برای خواندن) قابلیتی است که با برداشتن و عدم نمایش دکمه ها و سایر مؤلفه های صفحه که منجر به عدم تمرکز حواس در هنگام مطالعه می شوند، به خوانندگان صفحات اجازه می دهد تا نسخه های فاقد پارازیت و برگشتی های ناخواسته از صفحات را مرور کنند. هم چنین این قابلیت اندازه ی متن صفحات، رنگ زمینه و چیدمان آن ها را تغییر می دهد تا خواندن متن را راحت تر کند.

اگر این قابلیت را روی یک صفحه ی مشخص قابل دسترسی باشد، شما آیکون کوچکی را به شکل یک کتاب باز روی نوار آدرس مشاهده خواهید کرد. به سادگی روی آن کلیک کنید تا قابلیت Reader View را فعال کنید، و در صورتی که مجدداً روی آن کلیک کنید به حالت نرمال باز می گردید.

جمع بندی: در این مقاله برخی از تغییرات قابل توجه تر، مربوط به نسخه ی مرورگر فایرفاکس 39 را به شما معرفی کردیم، با این وجود شما می توانید جزئیات بیش تر در مورد این تغییرات را که در اسناد رسمی این نسخه ی منتشر شده بیابید. برای اطلاع از تغییرات مربوط به ابزارهای توسعه در نسخه ی 39 نیز می توانید به اسناد توزیع که مربوط به توسعه دهندگان است مراجعه کنید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon