فیسبوک در پی تشخیص هویت دوربین‌ها و تصاویر

فیسبوک در پی تشخیص هویت دوربین‌ها و تصاویر

فیس بوک در صدد است تا از دوربین برای پیگیری کاربران خود استفاده کند. مطابق "انگشت نگاری تصویری" که توسط فیس بوک در ماه ژانویه به ثبت رسید، این شرکت می تواند دوربینی که عکس گرفته است را شناسایی کند و حتی می تواند تصاویری از شما که توسط اکانت های دیگر آپلود شده است را نیز تشخیص دهد. مطابق توضیحی که خود فیس بوک ارائه داده است، این کار وحشتناک تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. با این کار نه تنها فیس بوک از اطلاعات به نفع خود و بر اساس ارتباط بین تصاویر، برای پیشنهاد دادن دوستان، گروه ها یا وقایع به کاربران استفاده می کند، بلکه افرادی که چندین حساب کاربری با هویت های مختلف ایجاد می کنند را نیز شناسایی می کند. برای آشنایی بیشتر با این ویژگی جدید فیس بوک با سکان آکادمی همراه باشید.

Camera Signature یا امضای دوربین عبارت است از استخراج ویژگی هایی مانند موقعیت پیکسل های معیوب و متادیتای فایل هایی که تصاویر را ذخیره می کنند. از فعالیت هایی که کاربران با دوربین ها انجام می دهند، به ارتباط بین کاربران و دوربین ها پی برده می شود، برای مثال، کاربرانی که تصاویر را آپلود می کنند، کاربرانی که در تصاویری که با یک دوربین گرفته شده است تگ می شنود، و کاربرانی که این تصاویر را لایک می کنند.

ارتباط مابین کاربران این شبکه های اجتماعی که از طریق دوربین ها مرتبط شده اند، استخراج شده و  شبکه های اجتماعی از این ارتباطات به نفع خود استفاده می کنند. برای مثال، برای پیشنهاد دادن دوستی ها، وقایع و گروه ها به کاربران، شناسایی چندین حساب کاربری که توسط یک کاربر ایجاد شده است، تشخیص حساب های کاربری جعلی، و تعیین میزان نزدیکی و قرابت بین کاربران.

اگر چه در حال حاضر، کاربران فیس بوک می توانند متادیتا را از تصاویری که ارسال می کنند حذف کنند ولی در این سطح از شناسایی و با استخراج مستقیم داده از سنسور دوربین و ویژگی های فیزیکی دیگر مانند خش لنز، گرد و غبار، اختلالات تصویری یا تطبیق پیکسل های معیوب -که کاربران کنترلی بر آن ها ندارند- حذف متادیتا تاثیری نخواهد داشت.

نکته دیگری که وجود دارد این است که این تکنولوژی می تواند مالکیت هر تصویر را نیز برای همیشه تعیین کند. در این صورت، هر تصویری متعلق به یک فرد بوده و مسئولیت آن تصویر نیز به عهده او خواهد بود. نظرات خود را در مورد این تکنولوژی جدید فیس بوک با خوانندگان سکان آکادمی در میان بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon