فیسبوک ابزارهای جدید توسعه ی موبایلی را در اختیار توسعه دهندگان اینترنت اشیاء قرار می دهد

فیسبوک ابزارهای جدید توسعه ی موبایلی را در اختیار توسعه دهندگان اینترنت اشیاء قرار می دهد

Parse پلتفرم توسعه ی موبایلی بک اند متعلق به شرکت فیسبوک، این روزها قدم در راه تغییرات گسترده ای گذاشته است که شاید یکی از مهم ترین این تغییرات، استعفای Ilya Sukhar مؤسس و مدیر عامل Parse باشد. با این حال فعالیت های این کمپانی ادامه دارد و گروه طراحان Parse، کیت توسعه ی نرم افزار یا SDK های جدیدی را به بازار معرفی کرده اند که با نوآوری در زمینه ی اینترنت اشیاء آن ها را در رده ی کمپانی های متخصص در زمینه ی این تکنولوژی قرار داده است.

در حال حاضر، SDK های سازگار با اینترنت اشیاء که در کنفرانس توسعه دهندگان F8 فیسبوک از آن ها پرده برداری شد، پلتفرم های متعلق به چندین سازنده ی بزرگ تراشه را پشتیبانی می کنند که از آن جمله می توان به Atmel، Broadcom، Intel، و Texas Instruments اشاره کرد که همه ی آن ها نوآوری های مخصوص خود را در زمینه ی اینترنت اشیاء دنبال می کرده اند.

توسعه دهندگان می توانند اپلیکیشن های خود را سازگار با پلتفرم های سخت افزاری مختلف و متنوعی همچون SAM D21 و WINC1500 متعلق به کمپانی Atmel، ادیسونِ اینتل، WICED متعلق به Broadcom بسازند، و به سرعت آن را به سرویس ابری Parse متصل سازند. بنا بر اعلام نماینده ی شرکت Parse، "تنها با افزودن چند خط کد" این اتصال حتی ظرف مدت یک دقیقه انجام پذیر است.

به وضوح مشخص است که Parse به دنبال آن است تا SDK های خود را در محصولات متصل به اینترنت دنیای حقیقی که متعلق به تعداد زیادی از شرکت های فعال در زمینه ی اینترنت اشیاء هستند وارد کرده و آن ها را به پیش برد. اما این به معنای آن نیست که شرکت Parse قصد کنار زدن سایر شرکت ها را داشته باشد. بنا بر اعلام وبلاگ Parse، توسعه دهندگان مختلف می توانند با اهداف متفاوت و در محصولات مختلف از SDK های این شرکت استفاده کنند. نماینده ی این شرکت به برخی کاربردهای SDK های پارس طی چند ماه گذشته اشاره کرده است:

- یک سیستم در حال توسعه به نام Freight Farms که به کشاورزان این امکان را می دهد تا از طریق یک اپلیکیشن و به صورت کنترل از راه دور بر تجهیزات خود از زمان آماده کردن محصول در مزرعه تا رساندن به دست مشتری نظارت داشته باشند.

- یک اسپیکر خانگی هوشمند و بی سیم با نام Musaic که برای همگام سازی موسیقی، نورپردازی و موارد دیگر استفاده می شود.

- یک منقل کباب پز هوشمند با نام Trignis که حسگرهای آن زمانی که گوشت به خوبی کباب شود هشدار می دهند و ...

مشخص نیست که چه تعداد از 800 میلیون ترکیب فعال اپلیکیشن و دستگاه که با SDK های متن باز Parse ساخته شده اند ساخته ی دست سرهم کنندگان آماتور است. اما این تعداد هر قدر هم که باشد، احتمالاً شرکت Parse می خواهد شاهد پیشنهادات بهتری از شرکای تجاری با تجربه تر و متخصص خود باشد.

به این ترتیب ظاهراً شرکت Parse غیاب مؤسس خود حرکت رو به جلویی را آغاز کرده است. Ilya Sukhar هم که اخبار جدایی خود از Parse را توئیت کرده بود تنها اعلام کرده است که پس از سال ها کار به صورت مسالمت آمیز از این تیم جدا شده است، اما در مورد چرایی این تصمیم و این که در آینده چه کاری را دنبال خواهد کرد صحبتی نکرده است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon