فرمت صوتی MP3 به پایان عمر خود رسید!

فرمت صوتی MP3 به پایان عمر خود رسید!

بنیادی آلمانی که مالکیت پتنت فرمت صوتی MP3 را در اختیار دارد، اعلام کرده که می‌خواهد لایسنس‌های مربوط به این فرمت را رها نماید و درصدد است تا پشتیبانی از فرمت‌های بهتری مانند خانوادهٔ فرمت‌های صوتی AAC‌ و MPEG-H‌ را مدنظر قرار دهد. البته که این حرکت باعث نمی‌شود به یک‌باره استفاده از MP3 به صفر برسد ولی به‌طور حتم به پیشرفت و استفادهٔ بیشتر از سایر فرمت‌های صوتی کمک خواهد کرد.

MP3 در حقیقت فرمتی است که باعث شد اپل و اسپاتیفای به غول‌های بزرگ امروزی در صنعت موزیک تبدیل شوند ولی در حال حاضر، ناگزیر به مرگ خود نزدیک می‌شود! البته به‌طور عمومی، مردم به‌ استفاده از این فرمت ادامه می‌دهند و محبوبیت آن همچنان پابرجا است ولی لایسنس این فرمت منقضی خواهد شد.

مؤسسهٔ مدارهای یکپارچه Fraunhofer -بنیادی آلمانی که پتنت و لایسنس فرمت MP3 را در اختیار دارد- اعلام کرده که پشتیبانی از این فرمت را لغو خواهد کرد به این دلیل که راه‌های بهتری برای ذخیره‌سازی موزیک‌ به‌وجود آمده و بازنشسته کردن فرمت ام‌پی‌تری، به این فرمت‌ها اجازهٔ خودنمایی بیشتری خواهد داد (در تاریخ 21 آوریل 2017، لایسنس MP3 برای یکسری پتنت‌های خاصی در زمینهٔ موسیقی و نرم‌افزار Technicolor و Fraunhofer IIS به پایان رسید.)

بنیاد Fraunhofer معتقد است سرویس‌های شناخته شدهٔ استریم، تلویزیون یا سرویس‌های رادیویی معروف، در حال حاضر از کدک‌های ISO-MPEG مانند AAC و MPEG-H استفاده می‌کنند.

به پایان رسیدن پشتیبانی از MP3 هیچ دلیلی بر پایان استفاده از آن نیست؛ مردم به استفاده از MP3 ادامه می‌دهند، تنها با این تفاوت که دیگر لایسنسی رسمی وجود نخواهد داشت. لغو لایسنس این فرمت، بیشتر حرکتی نمادین است که در راستای حمایت از فرمت‌های صوتی مدرن‌تر انجام شد اما فرمت MP3، همچنان به‌عنوان چیزی که اکثر ما با آن بزرگ شده‌ایم وجود دارد و پس از آن نیز زندگی خود را در کتاب‌های تاریخ ادامه خواهد داد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon