عرضهٔ یکسری گایدلاین توسط گیت‌هاب برای دولوپرها به منظور استفاده از ریپازیتوری‌های اپن‌سورس

عرضهٔ یکسری گایدلاین توسط گیت‌هاب برای دولوپرها به منظور استفاده از ریپازیتوری‌های اپن‌سورس

GitHub احتمال می‌دهد که برخی دولوپرها اطلاعی در مورد نحوۀ کار با منابع اپن‌سورس نداشته و در همین راستا این شرکت یکسری گایدلاین (راهنما) ارائه کرده تا کاربران و دولوپرها بتوانند برخی سردرگمی‌هایی که در مورد حوزهٔ اپن‌سورس دارند را مرتفع نمایند (همچنین در این راهنما برخی قواعد پایه‌ای در مورد پلتفرم گیت‌هاب نیز ارائه شده است).

Open Source Guides از تعدادی فوروم مختلف تشکیل شده است که در آن گیت‌هاب تلاش می‌کند تا یکسری مفاهیم پایه‌ای حوزهٔ اپن‌سورس را توضیح دهد. در واقع، این منبع راهنما یک لیست بسیار جامع از مواردی مانند مشارکت در پروژه‌ها با در نظر گرفتن حق قانونی این پروژه‌های اپن‌سورس است (به طور کلی، حق قانونی یک پروژه به زبانی رسمی و فنی که مناسب برای اسناد و مدارک حقوقی است، نوشته می‌شود).

هر منبع راهنما (گایدلاین) دارای زیرمجموعه‌ها و یکسری توضیحات تکمیلی که در صورت لزوم، دولوپرها می‌توانند مواردی را که به آن‌ها علاقه ندارند یا مرتبط با حوزۀ کاری ایشان نیست، فیلتر کنند.

آشنایی با سازوکار سرویس Open Source Guides
ارائه منابع راهنما یک موضع جالب برای گیت‌هاب است؛ چرا که از یک‌ سو باید در مورد آنچه که بین مدیران و مشارکت‌کنندگان در پروژه‌ها در این وب‌سایت اتفاق می‌افتد بی‌طرف باشد و از سوی دیگر، به‌ عنوان یک سرویس واقعی اپن‌سورس شناخته شود. در همین راستا، بهتر است با نحوۀ کار سرویس گیت‌هاب بیشتر آشنا شوید.

این مسئله هرگز بدان معنا نیست که گیت‌هاب کنترل کامل دیتا و اطلاعات کاربران را در دست گرفته است؛ برخی از تاپیک‌ها در مورد مسائلی بحث می‌کنند که به‌طور مستقیم به مستندات رفتار در جامعۀ اپن‌سورس مربوط می‌شوند. به عبارت دیگر، در این اسناد یکسری انتظارات مربوط به رفتار مشارکت‌کنندگان در پروژه‌ها بیان می‌شود به طوری که تصویب و اجرای چند اصول رفتاری می‌تواند به ایجاد فضای اجتماعی مثبت در جامعۀ گیت‌هاب کمک کند.

تاپیک‌های دیگری نیز موجود هستند که کاملاً بر موضوع اجرای پروژه‌ها با در نظر گرفتن لایسنس مربوط به آن‌ها تأکید دارند و از گیت‌هاب به‌عنوان یک سرویس راهنما برای پروژه‌های اپن‌سورس یاد می‌کنند تا یک سرویس کنترل و تأیید اعتبار برای این پروژه‌ها! با این‌ حال، در سایت Open Source Guides بهترین مستندات در مورد آنچه که گیت‌هاب از کاربران و دولوپرها انتظار دارد، ارائه‌ شده است.

با وجود چنین منابع راهنمایی، اکنون زمان مناسبی برای ارائۀ مجموعه‌ای از قوانین است که به‌راحتی قابل‌‌اجرا باشند. پس از آنکه Dash برای سیستم‌عامل iOS اپن‌سورس شد، برخی افراد به قضاوت در مورد اینکه چگونه کد آن کامپایل و نگهداری می‌شود، پرداختند. به همین ترتیب، اختلافاتی نیز بین Wix و WordPress وجود داشت که با توضیح روشنی در مورد لایسنس اپن‌سورس آن‌ها (که خوشبختانه در منابع راهنمای جدید پوشش داده شده است) این اختلافات حل شدند. در یک کلام، اگر دولوپرها این منابع راهنما را از ابتدا داشته باشند، به‌راحتی می‌شود با استناد به آن‌ها، جلوی بسیاری از اختلافات و طوفان‌ها را گرفت!

با وجود همکاری بسیاری از مؤسسات و وب‌سایت‌های بزرگ که پروژه‌های اپن‌سورس را در گیت‌هاب میزبانی می‌کنند، مشارکت در زمینۀ پروژه‌های اپن‌سورس هرگز افزایش نیافت و این در حالی است که گیت‌هاب یک گام به عقب برداشته و با طرح یکسری اصول اخلاقی موجب افزایش رضایت کاربران و دولوپرها و درنتیجۀ آن افزایش مشارکت در پروژه‌های اپن‌سورس شده است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon