عرضه فناوری Deep Linking شرکت Airbnb برای سیستم عامل اندروید

عرضه فناوری Deep Linking شرکت Airbnb برای سیستم عامل اندروید

شرکت Airbnb به عنوان یک رقیب، به جمع برنامه سازانی پیوست که ابزارهای Deep Linking را ارائه می دهند (Deep Linking یا پیوند دهی داخلی تکنیکی است که از طریق آن می توان به یک محتوا یا بخشی از آن به طور مستقیم دسترسی پیدا کرد و این در حالی است که برنامه های کاربردی موبایل در این حوزه از وب عقب مانده اند.) گروه های بسیاری از تیم هایی در شرکت های اپل و گوگل گرفته تا استارت آپ هایی نظیر Bitly، Button و URX در تلاش اند تا این مشکل را بر طرف کنند. اکنون Airbnb هم وارد این بازی شده است. مهندسان این شرکت فناوری DeepLinkDispatch که کتابخانه ای است که لینک دهی به بخش خاصی از یک اپلیکیشن اندروید را ساده تر می کند را به بازار معرفی کرده اند.

در حالی که سیستم عامل اندروید برای مدت طولانی از یک ویژگی به نام Intents بهره می برد که امکان پیوند یک اپلیکیشن را به سایر اپلیکیشن ها فراهم می کند، این ویژگی نتوانست نظر مهندسان Airbnb را جلب و خواسته های آن ها را برآورده کند.

کریستین دیِنیِر، یکی از مهندسان Airbnb می گوید: "پیوند دهی داخلی تبدیل به یکی از برجسته ترین ویژگی ها در اکوسیستم موبایل می شود. راه حل غیر معمول اندروید کمی از مد افتاده است. طرح ما خوش ساخت تر و کارآمدتر است."

به خصوص این که کتابخانه ی DeepLinkDispatch به سازندگان اپلیکیشن ها این امکان را می دهد تا درک بهتری از چگونگی استفاده از لینک های داخلی و هم چنین مشکلاتی که با آن ها رو به رو می شوند داشته باشند.

از آن جا که تعداد افرادی که از تلفن های همراه و اپلیکیشن های آن ها استفاده می کنند نسبت به افرادی که از رایانه های دسکتاپ استفاده می کنند بیش تر است، پیوند دهی مستقیم در اپلیکیشن های موبایلی تبدیل به حوزه ای شده است که علاقمندان زیادی دارد، و توجهاتی که به این حوزه می شود استارت آپ های زیادی از جمله Button را ایجاد کرده است تا به تقاضاها پاسخ داده شود.

به نظر می رسد پیوند دهی داخلی مبهم تر و فنی تر از آن چه حقیقتاً هست می باشد. یک "پیوند داخلی" کاربر را به جای هدایت به یک صفحه ی اصلی یا پنجره ی آغازین یک اپلیکیشن، به سمت بخش خاصی از یک وب سایت یا برنامه ی کاربردی هدایت می کند. (کلمه ی "داخلی" در این اصطلاح به قسمتی اشاره دارد که صفحه ی مقصد در آن قرار دارد، که می تواند یک ساختار سلسله مراتبی از صفحات وب سایت یا در خود یک صفحه باشد.)

در یک فضای موبایلی، این پیوند کاربران را به بخش خاصی در یک اپلیکیشن ارجاع می دهد و از آن جا که اپلیکیشن ها به طور کلی آدرس ها یا ساختارهایی استاندارد همچون وب ندارند، این موضوع مستلزم دقت زیادی است.

مهندسان تیم اندروید Airbnb اعلام کرده اند که آن ها به مدت یک ماه در حال کار روی پروژه ی ساخت ابزاری برای پیوند دهی داخلی کامل تر بوده اند و در نتیجه ی این کار DeepLinkDispatch را به عنوان دستاورد نهایی ایجاد کردند.

ارائه ی ساده ی DeepLinkDispatch به توسعه دهندگان امکان مدیریت پیوندهای داخلی پیچیده را در اپلیکیشن های اندروید بدون نیاز به نوشتن کدهای اضافی می دهد. توسعه دهندگان لینک های داخلی را صرفاً آن طور که می پسندند توضیح می دهند، و از آن جا به بعد این ابزار مسیریابی و تجزیه را خودش انجام می دهد. هم چنین این ابزار اپلیکیشن را برای اطلاع از موفقیت وعدم موفقیت لینک های داخلی بررسی می کند و داده های مفید و کارآمدی را برای توسعه دهندگان فراهم می کند.

شرکت Airbnb به واسطه ی ارئه ی توزیع متن باز ابزار جدید پیوند دهی داخلی خود، مسیر اخیر پروژه های متن باز خود را ادامه می دهد که بیش تر آن ها ناشی از تلاش های شرکت برای درست کردن و رفع نقص پروژه های خودش است.

Airbnb علاوه بر نمایش مهارت های فنی خود، احتمالاً به طور غیر مستقیم نیز از این پروژه متن باز سود خواهد برد.

این موضوع که Airbnb ،Facebook و سایر شرکت ها توزیع ابزارهای پیوند دهی داخلی را به صورت متن باز منتشر می کنند چالشی برای شرکت هایی نظیر Button و Bitly است که به دنبال آن هستند تا از فناوری Deep Linking بهره ی تجاری ببرند. اما به هر طریق در نهایت این توسعه دهندگان برنامه های موبایلی هستند که در این میان سود نهایی را خواهند برد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon