عدم پشتیبانی کمپانی کانونیکال از سیستم‌های ۳۲ بیتی در اوبونتو 17.10

عدم پشتیبانی کمپانی کانونیکال از سیستم‌های ۳۲ بیتی در اوبونتو 17.10

کمپانی کانونیکال تصمیم گرفته است که فایل نصبی نسخۀ دسکتاپ 32 بیتی اوبونتو 17.10 که با نام Artful Aardvark شناخته می‌شود را منتشر نکند! علت عدم پشتیبانی از سیستم‌های ۳۲ بیتی هم نتیجۀ یک بحث مداوم در فرایند توسعۀ اوبونتو بوده است که حاکی از آن است که دیگر دلیلی برای عرضهٔ نسخۀ سازگار با سیستم‌های i368 وجود ندارد.

Dimitri John Ledkov از شرکت Canonical به تیم منتشر کنندۀ نسخۀ نهایی اوبونتو گفته است که ایمج نسخۀ دسکتاپ 32 بیتی اوبونتو را از سیکل انتشار اوبونتو 17.10، چه برای نسخۀ بتا و چه نسخۀ نهایی، حذف کنند؛ در نتیجه، فایل ISO نسخهٔ 32 بیتی منتشر نخواهد شد.

این پیام در واقع در ادامۀ پیگیری یک بحث قدیمی در ماه مه است که در آن لدکو گفته‌ بود که معماری 32 بیتی در حال تغییر است و دیگر این معماری به‌ طور پیش‌فرض مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و یا اینکه به‌طور گسترده‌ در سیستم‌های مرسوم دسکتاپ، لپ‌تاپ و سرورها قرار ندارد. در یک کلام، یعنی دیگر از این معماری پشتیبانی نمی‌شود. به همین علت پیشنهاد شده بود که به‌جای اینکه نسخهٔ i368 دسکتاپ و سرور برای کِرنِل‌‌ها، کانتینرها، نتورک اینستالرها و غیره دوباره طراحی شوند، باید دور انداخته شوند.‌

البته لازم به ذکر است که این سیاست در حال حاضر فقط برای نسخۀ دسکتاپ پرچمدار اوبونتو یعنی ورژن 17.10 عملی می‌شود که قرار است با محیط دسکتاپ Gnome (گنوم) ارائه شود. دیگر نسخه‌های اوبونتو مانند لوبونتو، اوبونتو ماته، زوبونتو و غیره چیزی در رابطه با اجرای این طرح بیان نکردند (قابل ذکر است که نسخه‌های مختلف یک توزیع بر پایۀ همان توزیع هستند و فقط در برنامه‌های پیش‌فرض و محیط‌های بصری و از این سری موارد تفاوت دارند). پس دور از انتظار نیست اگر این نسخه‌های سبک‌ در آینده همچنان به عرضهٔ فایل‌های ISO نسخه‌های 32 بیتی ادامه بدهند.

نظر شما در رابطه با این تغییر چیست؟ آیا هنوز از یک سیستم با معماری 32 بیتی استفاده می‌کنید؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon