عدم اجازهٔ مایکروسافت به دولوپرها برای استفاده از کلمهٔ Windows در نام اپلیکیشن‌ها

عدم اجازهٔ مایکروسافت به دولوپرها برای استفاده از کلمهٔ Windows در نام اپلیکیشن‌ها

مایکروسافت احتمالاً قصد دارد برای کاربران ویندوز اپلیکیشن‌های زیادی را در فروشگاه دیجیتال خود داشته باشد؛ اما برای اپلیکیشن‌هایی که در نام آن‌ها از کلمهٔ Windows استفاده شده است هیچ جایی در این فروشگاه وجود نخواهد داشت! 

کمپانی مایکروسافت از دولوپرها خواسته‌ است تا اپلیکیشن‌های خود که حاوی نام Windows هستند را از فروشگاه ویندوز حذف کنند! در این میان، نام اپلیکیشن‌هایی از جمله WindowsArea.de و Dr.Windows که کانون تمرکز مایکروسافت بوده‌اند نیز منتشر شده است (این دو وب‌سایت آلمانی، هر کدام یک اپلیکیشن هم‌نام با وب‌سایت خود در فروشگاه ویندوز دارند).

در واقع به موجب قوانین جدید مایکروسافت، استفاده از نام Windows در نام اپلیکیشن‌های عرضه شده در فروشگاه دیجیتال مایکروسافت، حقوق کپی‌رایت این شرکت را نقض می‌کند. در همین راستا، طبق ایمیل‌های ارسالی از طرف وکلای مایکروسافت، از دولوپرها خواسته شده که نام اپلیکیشن خود را تغییر دهند یا آن را از فروشگاه حذف کنند (جالب است که ایمیل‌ها در آخر هفته ارسال شده بود و وکلای مایکروسافت مهلتی 1 روزه برای تغییر نام این اپلیکیشن‌ها تعیین کرده بودند که در غیر این صورت، مایکروسافت این اپلیکیشن‌ها را از فروشگاه خود حذف می‌کرد؛ آن‌ها همچنین گفته بودند که اکانت دولوپر مربوطه را نیز ممکن است ببندند).

شاید کمپانی مایکروسافت در جبههٔ حقوقی اشتباهی نباشد، اما به نظر می‌رسد که وکلا این واقعیت را فراموش کرده‌اند نام فروشگاه دیگر Windows Store نیست و به Microsoft Store تغییر کرده است (در نامهٔ ارسال شده از سوی وکلای مایکروسافت، نام فروشگاه Windows Store آورده شده بود!)

حال سؤال اینجا است که آیا وب‌سایت‌هایی را که در نام یا URL آن‌ها کلمهٔ Windows وجود دارد را نیز از شمشیر کپی‌رایت خواهند گذراند؟ سؤال دیگری که حس کنجکاوی یک دولوپر ویندوزی را تحریک می‌کند این است که چرا مایکروسافت ناگهان نگران این دست اپلیکیشن‌ها شده است؟ و این در حالی است که برخی از این اپلیکیشن‌ها -مانند WindowsArea.de- از سال 2012 در فروشگاه مایکروسافت وجود داشته‌اند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon