طولانی‌ترین حکم برای یک هکر: پسر یک قانون‌گذار روس به 27 سال حبس محکوم شد!

طولانی‌ترین حکم برای یک هکر: پسر یک قانون‌گذار روس به 27 سال حبس محکوم شد!

هکر روس Roman Seleznev پسر یکی از اعضای پارلمان روسیه در پروندۀ هک کارت‌های اعتباری، به 27 سال زندان محکوم شد و این در حالی است که وی به حمله به بیش از 3700 شرکت و وارد کردن 169 میلیون دلار زیان مالی به افراد حقیقی و حقوقی متهم شده است. 

این هکر روس به نام Roman Seleznev و با لقب Track2، در سال 2014 در مالدیو دستگیر شد و در حین دستگیری، بیش از 1.7 میلیون شمارۀ کارت اعتباری و دسته‌‌های بزرگ پول به‌همراه داشت. او یک اتهام بیشتر در پروندهٔ خود نداشته و آن‌هم چیزی نیست جز هک کردن سیستم‌‌های کامپیوتری شرکت‌‌ها. علاوه بر این، وی تاکنون 38 بار در مواردی مانند کلاهبرداری الکترونیکی، سرقت هویت، آسیب به کامپیوترهای امنیتی، و غیره محکوم شده است.

اخیرا Seleznev به 27 سال حبس به جرم هک کردن کامپیوترهای شرکت‌‌های مختلف و وارد کردن زیان مالی به‌ارزش 169 میلیون دلار محکوم شد. بازرس‌‌ها گفته‌‌اند که عملیات هک Seleznev بیش از 3700 شرکت را هدف قرار داده است.

مقامات دولتی درخواست 30 سال حبس کرده بودند، که حکم نهایی تقریبا نزدیک همین مدت است؛ مجلۀ New York Times گفته که این حکم «طولانی‌‌ترین حکم برای جرائم مرتبط با هک در ایالات متحده» می‌‌باشد.

قابل ذکر است که Seleznev پسر Valery Seleznev یکی از اعضای پارلمان روسیه و از متحدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور کنونی روسیه است. Valery Seleznev گفته که آمریکا پسرش را ربوده و حکم او را آدم‌خوارها صادر کرده‌‌اند. همچنین گفته که حکم 27 سال حبس همان حبس ابد است، زیرا پسرش این همه سال در زندان زنده نخواهد ماند.

هک سریالی Seleznev در Seattle انجام شد، که بسیاری از شرکت‌‌های هدف در آنجا بودند؛ او یک نامۀ 11 صفحه‌‌ای به دادگاه فدرال نوشت که در New York Times چاپ شده است. بخش از محتوای این نامه به شرح زیر است:

خواهش می‌‌کنم من رو درک کنید که بچۀ بیچاره‌‌ای بودم و بعد از بزرگ شدن، مرد بیچاره‌‌ای شدم! می‌خوام تاوان خطاهایم رو بدهم و تا حد ممکن اوضاع رو درست کنم.

اما در همین راستا،‌ وکیل آمریکایی Annette Hayes اظهار داشته چنین رویدادی درس عبرتی باید باشد برای سایر مجرمین سایبری!

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon