طرح سلب حق کنترل اینترنت از ایالات متحده آمریکا

طرح سلب حق کنترل اینترنت از ایالات متحده آمریکا

شرکت ICANN که نامش برگرفته از مخفف عبارت Internet Corporation for Assigned Names and Numbers به معنی "شرکت اینترنتی برای نامها و شماره‌های واگذار شده" است، شرکتی است که مسئولیت نگهداری دیتابیس آدرس بسیاری از سایت های اینترنتی، دامنه های سطح بالا -مثلا دات کام یک دامنه سطح بالا است- و سرورهای Root Name را بر عهده دارد. Root Rame Servers سرور هایی هستند که در ریشه ی سلسله مراتب DNS یا همان سیستم نام گذاری دامنه ها قرار دارند. فرض کنید که ما دامنه های دات کام، دات نت، دات او آر جی و ... را داریم و این در حالی است که تمامی این دامنه ها به یک Root یا ریشه ی اصلی وصل هستند. با وجود اینکه این شرکت یک سازمان غیر انتفاعی است که به تسهیل عملکرد اینترنت اختصاص یافته است اما از لحاظ تاریخی، این شرکت همواره تحت کنترل ایالات متحده بوده است. در سال 2009، وزارت بازرگانی آمریکا کنترل آن را واگذار کرد اما این شرکت همچنان در داخل این کشور قرار دارد. اکنون یک طرح پیشنهادی 199 صفحه ای از سوی ICANN ارائه شده است که جزئیات انتقال مسئولیت های این شرکت به جامعه ی جهانی اینترنت را مطرح می کند. این طرح پیشنهادی با جزئیات مشخص می کند که این شرکت چطور مسئولیت ها را تقسیم و مجدداً توزیع می کند. برای آگاهی از جزئیات این طرح واگذاری، با سکان آکادمی همراه باشید.

زمانی که ICANN در سال 1998 تاسیس شد، با سازمان ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات ایالات متحده آمریکا (NTIA) برای مدیریت بسیاری از کارکردهای اینترنت نظیر دامنه های سطح بالا و آدرس های IP قرارداد بست. اما اکنون به عنوان بخشی از برنامه ی "غیر متمرکز کردن کنترل" که توسط باراک اوباما -رئیس جمهور وقت ایالات متحده- ارائه شده، از NTIA جدا می شود.

برای مدیریت نام دامنه ها، پیشنهاد شده است که ICANN یک نهاد قانونی مستقل ایجاد کرده و مسئولیت انجام این کار را تحت قرار دادی به این نهاد واگذار کند. البته امکان جدایی این نهاد از ICANN در آینده نیز در نظر گرفته شده است. این طرح همچنین پیشنهاد می کند که DNS root zone که در حال حاضر توسط NTIA نگه داری می شود باید تغییر کند و به مجوز های قبلی برای اضافه شدن به سیستم نیازمند نباشد.

آدرس های آی پی همچنان تحت مدیریت ICANN و طی قراردادی با پنج ارگان ثبت اینترنت منطقه ‌ای یا Regional Internet Registry باقی خواهند ماند اما با یک توافقنامه ی مرتبط با سرویس دهی عملی خواهد شد تا این اطمینان حاصل شود که هر اپراتور در اجرای مسئولیت هایش درست گام بر می دارد.

در نهایت، پارامتر های پروتکل نظیر URI scheme و رمزگذاری کاراکتر ها مانند گذشته توسط شرکت IANA و تحت نظارت ICANN باقی خواهد ماند. این امر نیازمند این است که پارامتر های پروتکل به دامنه های عمومی واگذار شوند و تاثیرات انتقال آنها از مکان میزبانی فعلی مدیریت شود. این طرح پیشنهادی تضمین می کند که جا به جایی مسئولیت های NTIA به واگذاری آنها به یک اداره ی دولتی دیگر منجر نخواهد شد.

با توجه به این که واکنش هایی از شرکت هایی که پیش از این کنترل اینترنت را در دست داشتند دریافت شده است، ICANN در حال حاضر به دنبال گرفتن بازخورد عمومی درباره این طرح پیشنهادی است. آنچه مسلم است این که باید این نکته را مد نظر داشته باشید که هیچ دولتی به تنهایی قادر نیست کنترل اینترنت را در آینده به دست بگیرد و می بایست ائتلافی از چند کشور این مهم را رهبری کند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon