طبق قوانین ایالات متحده، حقوق مربوط به حفظ حریم شخصی در مورد تماس های سهوی اعمال نمی شود!

طبق قوانین ایالات متحده، حقوق مربوط به حفظ حریم شخصی در مورد تماس های سهوی اعمال نمی شود!

شاید بارها برای شما نیز پیش آمده است که گوشی خود را در جیبتان گذاشته اید یا بدون آنکه متوجه بشوید روی آن نشسته اید و ناخواسته با فردی تماس گرفته اید. اگر شما جزء افرادی هستید که سابقه زیادی در برقراری چنین تماس های سهوی دارید، بهتر است صفحه گوشی خود را قفل کنید تا از مسائلی مانند شنود در امان بمانید! یک دادگاه فدرال در شهر سینسیناتیِ اوهایو به تازگی قانونی وضع کرده است که طبق آن اگر شخصی سهواً با دیگری تماس برقرار کرد و فرد دیگری اطلاعات حساسی را شنود کرد، آن شخص از حقوق مربوط به حفظ حریم خصوصی برخوردار نخواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص، با سکان آکادمی همراه باشید.

داستان از جایی شروع شد که کارول اسپاو -معاون مدیر عامل شرکت فرودگاه بین المللی کنتاکی در سینسیناتی شمالی- تماسی را دریافت کرد که از طرف جیمز هاف –رئیس هیئت مدیره فرودگاه- بصورت سهوی گرفته شده بود. اسپاو بصورت اتفاقی مکالمه هاف با همسرش در مورد اخراج مدیرعامل شرکت را شنید (به مدت 91 دقیقه)، و یادداشتی از مکالمات آنها را نوشت و به سایر اعضای هیئت مدیره گزارش داد.

پس از این اتفاق، هاف از اسپاو شکایت کرد، و ادعا کرد که استراق سمع عمدی در ارتباطات الکترونیکی یا شفاهی غیرقانونی است. دادگاه منطقه طرف اسپاو را گرفت، و هاف تقاضای تجدید نظر کرد و پرونده در دست بررسی قرار گرفت.

در دادگاه تجدید نظر، قاضی دنی باگز، تماس سهوی را مانند نپوشاندن پنجره دانست که در آن مورد هم، قانون از شما در برابر نگاه رهگذران به داخل خانه حفاظت نمی کند. اگرچه هاف معتقد بود که این قوانین به معنی در خطر قرار گرفتن حریم خصوصی کاربران است، اما قاضی بیان کرد که جلوگیری از تماس های سهوی آسان است و به سادگی می توان گوشی های خود را قفل کرد. متن دقیق به این شرح است:

"فردی که آگاهانه با دستگاهی کار می کند که این دستگاه قادر است سهواً مکالمات را به شخص ثالثی افشا نماید و آن فرد نتواند اقدامات احتیاطی ساده برای جلوگیری از چنین افشایی را انجام دهد، انتظار منطقی از حفظ حریم خصوصی را ندارد."

قاضی در حال حاضر پرونده را به دادگاه محلی تسلیم کرده است تا در مورد اینکه آیا مسئول جاسوسی از همسر جیمز که در تماس سهوی نقشی نداشته است ولی مکالمه اش توسط معاون شنود شده است، اسپاو است یا خیر تصمیم بگیرد.

اگر حتی همیشه گوشی خود را قفل کنید و رمزهایی برای باز شدن صفحه کلید قرار دهید، باز هم مواقعی پیش می آید که چنین تماس های سهوی برقرار شوند. همواره باید این را در نظر داشته باشیم که شنود حتی اگر غیر قانونی نباشد، غیر اخلاقی است و نباید وارد حریم خصوصی افراد شد. شما نیز اگر تجربه ی مشابهی دارید می توانید نظرات خود را در این خصوص با خوانندگان سکان آکادمی در میان بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon