شهر نیویورک دومین اکوسیستم استارتاپی جهان است

شهر نیویورک دومین اکوسیستم استارتاپی جهان است

Compass که یک شرکت بزرگ در زمینه ی ارزش گذاری استارتاپ ها است، دومین گزارش خود با موضوع اکوسیستم استارتاپ ها را منتشر کرد. پس از گذشت سه سال از انتشار گزارش قبلی، شهر نیویورک از تل آویو پیشی گرفته و پس از دره ی سیلیکون (به انگلیسی: Silicon Valley نام رایج و غیررسمی منطقه‌ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومهٔ سانتا کلارا در کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا است.) عنوان دومین اکوسیستم استارتاپی تاثیرگذار جهان را کسب کرده است.

شهر های آستین تگزاس، بنگالور در هندوستان، سنگاپور و شیکاگو در جدول رنکینگ به رتبه های بالاتری دست پیدا کرده اند در حالی که ونکوور، تورنتو، سیدنی، تل آویو و سیاتل در این فهرست، سقوط کرده اند. ضمن اینکه شهرهای سانتیاگو، ملبورن و واتر لو به طور کلی از فهرست بیست شهر اول، کنار رفته اند.

گرچه ممکن است مدیران استارتاپ های شهرهای سراسر دنیا با دیدن سقوط شهرشان در فهرست رنکینگ، نا امید شوند به خصوص در شهری مانند تل آویو که آمار استارتاپ ها رو به افزایش است، اما این بار، اطلاعات جمع آوری شده از سراسر دنیا، نسبت به گزارش سال 2012 جامع تر است و این بدان معنا است که یافته های به دست آمده، مستقیماً قابل مقایسه نیستند اما باید نسبت به آنها توجه ویژه ای داشت.

شرکت  Compass برای انجام این تحقیقات، با شرکت هایی نظیر  Deloitte، Crunchbase، Orb Intelligence، Global Entrepreneurship Week، Dealroom و 60 مورد از شرکای بومی همکاری کرده است. این تحقیقات شامل 200 مصاحبه با کارآفرینان و متخصصان محلی از 25 کشور و اطلاعات 11,000 مورد رسیدگی و نظارت انجام شده توسط استارتاپ ها، سرمایه گذاران و سایر افراد ذینفع، طی پنج ماه اخیر، به دست آمده است. این کار با حمایت اشخاصی نظیر Ron Berman از Wharton Business School، دکتر Thomas Funke مسئول اتاق فکر وزارت اقتصاد آلمان و Steve Blank ایده پرداز استارتاپ ها، انجام شده است.

اکوسیستم ها بر اساس معیارهایی همچون عملکرد، منابع مالی، استعداد و مهارت ها، دسترسی و تسلط بر بازار و تجربه ی استارتاپی، رتبه بندی شده اند که Compass این عوامل را به عنوان مهم ترین اطلاعات ارزیابی استارتاپ ها که مستقیماً با موفقیت آنها در ارتباط است تعریف می کند. به عنوان مثال، در اختیار داشتن یک مربی کهنه کار و یا بنیان گذار استارتاپ که دارای تجربیات قبلی در این زمینه است بسیار تاثیرگذار است.

اکوسیستم های مرتبط
این گزارش نشان می دهد که اکوسیستم های استارتاپی -خیلی بیشتر از آنچه که شما تصور می کنید- به هم مرتبط اند. ایجاد دفاتر بین المللی رو به افزایش است و به طور متوسط 29 درصد کارمندان 20 اکوسیستم استارتاپی برتر، از کشور های خارجی هستند. به علاوه 37 درصد از مجموعه های تامین منابع مالی در 20 اکوسیستم برتر، حداقل یک سرمایه گذار از اکوسیستم دیگری دارند.

عدم تعادل جنسیتی
شکی نیست که بنیان گذاران استارتاپ ها عمدتاً مردان هستند و این گزارش نیز نشان می دهد که در تمام بیست اکوسیستم برتر، تنها 18 درصد از بنیان گذاران را بانوان تشکیل می دهند و این در حالی است که شیکاگو با آمار سی درصد، در صدر جدول مشارکت زنان در تاسیس استارتاپ ها قرار دارد.

با خواندن کامل این گزارش اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب خواهید کرد و بد نیست تا برای آشنا شدن با عملکرد برترین اکوسیستم ها، نگاه دقیق تری به آن بیاندازید (لینک دریافت متن کامل گزارش استارتاپ ها در سال ۲۰۱۵).

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon