سیستم پیش‌بینی خرید شرکت آمازون

سیستم پیش‌بینی خرید شرکت آمازون

به نظر می رسد آمازون قصد ندارد از سوق دادن مشتریانش به سوی دنیایی علمی-تخیلی دست بکشد. شروع این کار با ابداع یک هلیکوپتر کوچک باربری بدون سرنشین بود که این توانایی را داشت تا کالاهای سبک وزن را تا شعاع 16 کیلومتری انبارهای این شرکت حمل کرده و به دست مشتریان برساند، حال آمازون قصد دارد پیش از آنکه مشتریانش فکر خرید کالایی را در سر داشته باشند، کالای مد نظر ایشان را پیش بینی کرده و برایشان ارسال کند. به گزارش وال استریت جورنال، آمازون سیستمی تحت عنوان "پیش بینی خرید مشتریان" را ابداع کرده است که بواسطه آن قادر خواهد بود سفارش بعدی مشتریانش را بدون اینکه ایشان خریدشان را قطعی کرده باشند پیش بینی کرده و آن را به نزدیک ترین انبار به محل زندگی مشتریان ارسال کند. برگ برنده این ایده خلاقانه زمانی مشخص می شود که اجناس سفارش داده شده در سریع ترین زمان ممکن به دست خریداران برسد.

اگرچه این ایده برای شرکت آمازون به ثبت رسیده است اما هیچ تضمینی وجود ندارد که آمازون بتواند به خوبی این ایده خلاقانه را عملی سازد. با این حال شکی نداریم که آمازون آنقدر مشتریان خود را خوب می شناسد و آنقدر اطلاعات مفید از آن ها در دست دارد که می تواند سفارشات آن ها را از قبل پیش بینی نماید. هرچه نباشد آمازون عادات خرید مشتریان خود را بواسطه اطلاعات زیادی که از آن ها دارد می شناسد و برای پیش بینی خرید بعدی فقط کافی است سفارشات قبلی آن ها را مد نظر قرار دهد یا اینکه جستجوهای کاربران سایت را بررسی کند.

بدین وسیله، آمازون اجناس را با برچسب هایی که آدرس روی آن ها کامل نشده است به نزدیک ترین انبار به محل زندگی مشتریان می فرستد و هنگامی که سفارشی از سوی یکی از مشتریان داده شد، آدرس روی بسته ها تکمیل شده و ارسال می شوند. سیستم "پیش بینی خرید مشتریان" می تواند برای کالاهای جدیدی که فروش خوبی داشته اند هم استفاده شود (به طور مثال اگر یک کتاب دقیقاً روزی که به بازار عرضه می شود در آمازون هم به فروش گذاشته شود، به طور حتم خریداران ترجیح می دهند به جای مراجعه به کتاب فروشی، آن را با یک کلیک از سایت آمازون خریداری کنند).

برخی از پیش بینی های آمازون بی برو برگرد با شکست مواجه می شوند، بنابراین آمازون نیاز به ساز و کاری دارد که جلوی ضرر خود را بگیرد که از آن جمله می توان به پیشنهاد تخفیف روی کالاهای ارسال شده به انبارها و یا استفاده از آن ها به عنوان هدایای بدون مناسبت اشاره کرد تا از آن طریق جلوی برگشت پرهزینه آن ها را گرفته باشد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon