سروری جان‌سخت که از سال ۱۹۹۳ تاکنون سرویس‌دهی می‌کند!

سروری جان‌سخت که از سال ۱۹۹۳ تاکنون سرویس‌دهی می‌کند!

شاید عجیب به نظر برسد اما سروری که اطلاعات شرکت Double Eagle Steel Coating بر روی آن ذخیره می‌شود، از سال 1993 تاکنون بدون کوچک‌ترین مشکلی در حال فعالیت است! این کامپیوتر که توسط شرکت Stratus Technologies ساخته شده است، با وجود چندین مرتبه تعمیر و جایگزینی قطعات، همچنان بیش از ٪80 قطعات اولیۀ خود را حفظ کرده و مثل روز اول کار می‌کند. 

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در حال حاضر کامپیوترهایی بسیار قدیمی در سراسر دنیا وجود دارند که همچنان با قدرت و بدون اشکال دهه‌ها است که مشغول به کار هستند که یکی از این کامپیوترها، یک دستگاه کومودور 64 است. شاید برای نسل جوان نام کومودور 64 کمی غریب باشد اما بد نیست بدانید که نخستین بار این سیستم در سال 1982 به بازار عرضه‌ شد و نامش در کتاب گینس به عنوان پرفروش‌ترین مدل کامپیوتر ثبت شده‌ است. این سیستم هشت‌بیتی تنها 64 کیلوبایت حافظۀ رم داشت و فقط 16 رنگ را نمایش می‌داد.

اما این دستگاه کومودور 64، تنها یک کامپیوتر نیست و پس از این همه سال، هنوز هم از آن به عنوان سرور استفاده می‌شود و در طول این سال‌ها بدون هیچ‌گونه اشکالی مشغول به کار بوده است. این سرور بسیار مقاوم، ساخت شرکت Stratus Technologies است و به دست یک مهندس طراحی اپلیکیشن به نام Phil Hogan در سال 1993 در شرکت Great Lakes Works EGL طراحی شده است (شرکت Great Lakes Works EGL امروزه با نام Double Eagle Steel Coating شناخته می‌شود.) خالق این سرور می‌گوید:

هیچ‌گاه پیش نیامد که به دلیل مشکل خاصی سیستم خود‌به‌خود خاموش بشه. اصلاً موردی رو به یاد نمیارم که در آن سیستم به طور غیرمنتظره‌ای خاموش شده‌ باشه. 

در طول این سال‌ها، بسیاری از قطعات این کامپیوتر تعویض شده‌اند اما Phil Hogan مدعی است که حدود ٪80 قطعات این کامپیوتر همان قطعات اولیه هستند مضاف بر اینکه سیستم‌عامل اختصاصی شرکت Stratus Technologies روی آن نصب است که گفته می‌شود از سال 2000 به بعد آپدیت نشده‌ است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon