زبان های چند منظوره مراقب باشید من -روبی- محبوب تر از دیروز شده ام!

زبان های چند منظوره مراقب باشید من -روبی- محبوب تر از دیروز شده ام!

برای اولین بار پس از مدت ها، شاخص TIOBE غافلگیری کوچکی برای همه داشت: زبان برنامه نویسی روبی همچنان به صعود در رتبه بندی محبوبت ترین زبان های برنامه نویسی ادامه می دهد. بر اساس گزارش TIOBE و داده های رتبه بندی زبان های برنامه نویسی، روبی شرایطی غیر معمول را تجربه می کند که همان بازگشت مجدد به جمع زبان های پرطرفدار می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع، با سکان آکادمی همراه باشید.

این زبان برنامه نویسی در سال ۲۰۰۶ و بیشتر به علت استفاده چند استارتاپ پرطرفدار از آن، محبوبیتی چشم گیر یافت ولی نگرانی در مورد مقیاس پذیری و عملکردش باعث شد که شرکت ها به گزینه های مشابه دیگر روی آورند. در گزارش TIOBE چنین آمده است:

روبی در زیر سایه ی زبان های برنامه نویسی جدید و جذاب دیگر قرار گرفت و به نظر می رسید که دیگر از رده خارج شده است. ولی این اتفاق نیفتاد. روبی پس از آن که به مدت چند سال از صحنه ها دور شده بود، محبوبیتش را در آغاز سال ۲۰۱۵ بازیافت. البته این بار به نظر می رسد که روبی رشدی ثابت و پیوسته را تجربه می کند که بر اساس استفاده حقیقی از این زبان برنامه نویسی است، نه به خاطر هیاهوی اولیه!

هم اکنون روبی جایگاه دهم را در فهرست TIOBE در اختیار دارد و این در حالی است که در ماه می ۲۰۱۵ روبی جایگاهی بهتر از پانزدهم به دست نیاورده بود. اگر چه صعود چند پله ای در انتهای فهرست چندان غیر معمول نیست، ولی از رده ی دهم به بالا که تفاوت میان هر یک از جایگاه ها بسته به علاقه و سلیقه هزاران توسعه دهنده دارد، صعود بسیار دشوار می شود و در نتیجه صعود چند پله ای چیزی نیست که هر روز شاهدش باشیم.

به همین دلیل است که برخی از زبان های برنامه نویسی پرکاربرد دائماً در صدر فهرست TIOBE قرار دارند که شامل جاوا، سی، سی پلاس پلاس، سی شارپ و پایتون می شوند. لازم به ذکر است که یکی از معیارهای رتبه بندی TIOBE، بر اساس داده های موتورهای جست و جو انجام می شود.

واقعیتی که در اینجا جای دارد مورد بحث قرار گیرد این است که چرا این زبان برنامه نویسی نسبتا قدرتمند در ایران آن طور که باید و شاید مورد توجه شرکت ها، استارتاپ ها و توسعه دهندگان قرار نگرفته است؟ اگر در این خصوص نظری دارید، می توانید نظرات خود را پیرامون Ruby با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon