زبان برنامه نویسی سوئیفت اپل به صورت غیررسمی به ویندوز می آید

زبان برنامه نویسی سوئیفت اپل به صورت غیررسمی به ویندوز می آید

به علاقه‌مندان به زبان برنامه نویسی سوئیفت اپل که از پلتفرم ویندوز استفاده می کنند می توان این نوید را داد که در نسخه ی 3 Swift که امسال به بازار عرضه می شود، انتظار آن ها به پایان خواهید رسید. البته تا زمانی که نسخه ی 3 این زبان منتشر شود، این علاقمندان می توانند از نسخه غیررسمی ویندوزی سوئیفت استفاده کنند و با زبان برنامه نویسی جدید و محبوب اپل سرگرم شوند. سورس کد این نسخه ی غیر رسمی در گیت هاب موجود است و درصدد است تا کارکرد اصلی سویفت را در ویندوز 10 نسخه های 64 بیتی فراهم کند.

سویفت، زبان کارآمد اپل است که به خاطر سینتکس تمیزش توانسته گوی سبقت را از زبان قدیمی تر اپل یعنی آبجکتیو سی گرفته و مورد علاقه ی توسعه دهندگان قرار گیرد. این زبان نسبتاً جدید جایگزینی خوب برای Objective-C است که نه تنها برای نوشتن اپلیکیشن های iOS استفاده می شود، بلکه برای نوشتن نرم افزار برای پلتفرم های OS x, watchOS و tvOS اپل هم مورد استفاده قرار می گیرد.

دسامبر سال گذشته، اپل زبان برنامه نویسی سوئیفت را اپن سورس کرد و در ادامه آن را به لینوکس آورد. وقتی غول تکنولوژی یعنی IBM اقدام به ساخت یک محیط توسعه ابری اختصاصی برای سوئیفت کرد، محبوبیت آن افزایش یافت.

اما، هیچ پورت اپن سورسی از کد سویفت به طور رسمی برای ویندوز عرضه نشده است. در حالی که می‌توان انتظار عرضه این پورت را در آینده داشت، در همین حال، تلاشی غیر رسمی به صورت اپن سورس برای آوردن سوئیفت اپل به ویندوز صورت گرفته است اما به نظر نمی رسد این نسخه توسط اپل و مایکروسافت پشتیبانی شود. سورس کد پورت غیر رسمی سوئیفت برای ویندوز در گیت هاب موجود است و کدهای باینری آن از ++Microsoft Visual C و Cygwin استفاده می کنند (Cygwin محیطی برای سازگار کردن برنامه های یونیکسی با محیط ویندوز است.)

همچنین می‌توانید پروژه ای جداگانه را در CodePlex hub ویندوز ببینید که یک کامپایلر ساده سوئیفت برای ویندوز آماده کرده است. البته نباید بیش از حد خوشحال باشید چرا که نمی توان از این لایبرری ها برای ایجاد برنامه استفاده کرد و برای این کار باید شناخت کافی از Win32 API داشته باشید.

می‌توانیم امیدوار باشیم که اپل زبان برنامه نویسی سوئیفت را در نسخه 3 به ویندوز بیاورد چرا که سازنده آیفون برنامه‌های طولانی مدتی از جمله پرتابل بودن پلتفرم ها برای این زبان برنامه نویسی جدید دارد. در عین حال،‌ این پورت غیررسمی سوئیفت برای ویندوز می تواند کمک کند تا عطش علاقه‌مندان برنامه نویسی با این زبان رفع شود. 

با توجه به این که قبلا هم اخباری مبنی بر مهاجرت گوگل از زبان برنامه نویسی جاوا به سوئیفت برای اپ نویسی پلتفرم اندروید منتشر شده، به نظر شما چه آینده یی را می توان برای این زبان نسبتا محبوب در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی متصور شد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon