رونمایی Google از ابزاری جهت کمک به هکرهای iPhone

رونمایی Google از ابزاری جهت کمک به هکرهای iPhone

تیمی از هکرهای نخبهٔ گوگل ابزاری را منتشر کرده‌اند که به محققان امنیتی کمک می‌کند تا iPhone را هک کنند! در واقع، این ابزار می‌تواند به محققان امنیتی کمک کند تا نسخهٔ 11.1.2 سیستم‌عامل iOS را هک کنند و باگ‌های آن را بیابند. 

این ابزار امنیتی نتیجهٔ کار Ian Beer است. این فرد یکی از پرکارترین افراد در زمینهٔ یافتن باگ‌های سیستم‌عامل iOS و یکی از اعضای Google Project Zero است؛ پروژه‌ای برای یافتن باگ‌ها در همهٔ انواع نرم‌افزارها حتی شامل نرم‌افزارهایی که توسط گوگل ساخته نشده‌اند طراحی شده است.

Ian Beer می‌گوید این ابزار (لینک به ابزار هک آیفون) باید بر روی همهٔ دستگاه‌ها کار کند؛ اما این ادعا تنها در مورد دستگاه‌هایی صدق می‌کند که وی آنها را امتحان کرده است (یعنی iPhone 7 ،6 S و iPod touch 6G). وی با اعلام اینکه قرار است یک ابزار امنیتی را برای نسخهٔ 11.1.2 سیستم‌عامل iOS منتشر کند، جنبشی را در میان جامعهٔ هکرهایی که iPhone را هک می‌کنند (که به عنوان Jailbreaker هم شناخته می‌شوند) به وجود آورد. وقتی محققان متوجه شدند که این ابزار، هک و تحقیقات امنیتی آی‌او‌اس را بسیار آسان‌تر خواهد کرد، با هیجان نسبت به آن واکنش نشان دادند.

چرا گوگل دست به توسعهٔ ابزاری برای هک سیستم‌عامل رقیب زده است؟
در حالی‌ که ممکن است تعجب‌آور به نظر برسد، اما کاملاً منطقی است که گوگل ابزاری را منتشر کند که دستگاهی از شرکت رقیب را هک کند. آیفون یکی از سخت‌ترین دستگاه‌ها برای هک کردن است و محققانی که می‌توانند این کار را انجام دهند و باگ‌های آن را پیدا کنند، خیلی به ندرت این باگ‌ها یا ابزارهایی را که استفاده می‌کنند را گزارش می‌کنند زیرا بسیار ارزشمند هستند. اما محققان Google Project Zero به پول حاصل از گزارش این باگ‌ها نیاز ندارند و مأموریت آنها این است که همهٔ نرم‌افزارها -مخصوصاً آنهایی را که متعلق به کمپانی‌های دیگر هستند- را امن‌تر کنند.

گوگل اظهار داشته است که هدف Ian Beer این بوده است که به محققان امنیتی دیگر این امکان را بدهد تا لایه‌های امنیتی iOS را به راحتی کشف و امتحان کنند و حفره‌های امنیتی خودشان را بیابند. به عبارت دیگر، گوگل به سایر محققان یک نقطهٔ شروع داده است تا تحقیقات خود را استارت بزنند.

به گفتهٔ این کمپانی، هدف نهایی این است که به محققان امنیتی کمک کند که باگ‌های بیشتری را بیابند و امیدوار است که آنها این باگ‌ها را به اپل گزارش کنند تا برطرف شوند تا در نهایت امنیت کاربران ارتقاء یابد

Luca Todesco یکی از مشهورترین هکرهای iOS در جهان گفته است که ابزار Ian Beer قطعاً می‌تواند به محققانی که دوست دارند باگ‌های iOS را کشف کنند کمک کند. سایر محققان iOS از جمله Marco Grassi یا Ryan Stortz هم پیش از این اظهار داشته‌اند که ابزار Ian Beer می‌تواند تبدیل به یک پکیج کامل هک شود.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon