درآمد شش میلیارد دلاری مایکروسافت از اندروید

درآمد شش میلیارد دلاری مایکروسافت از اندروید

آیا می دانستید که شرکت مایکروسافت بیش از 300 پتنت ثبت شده در سیستم عامل اندروید دارد؟ این لیست بلند بالا از پتنت های مایکروسافت، درآمد هنگفتی از طریق صدور مجوزهای لازم برای این شرکت به همراه داشته است. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید تا درباره ی نحوه ی کسب این درآمد میلیاردی از اندوروید توسط شرکت مایکروسافت آشنا شویم.

زمانی که صحبت از سرویس ها و محصولات گوناگون در زمینه ی فناوری باشد، دو شرکت بزرگ گوگل و مایکروسافت در بسیاری از حوزه ها شانه به شانه ی هم رقابت می کنند. جای تعجب نیست که اندروید و ویندوزفون -دو طرف این رقابت بزرگ- به دنبال برتری یافتن بر دیگری اند، اما شرکت مایکروسافت از رقیب سیستم عامل اش سالانه درآمد هنگفتی را به جیب می زند! اگر به خاطر داشته باشید، سال گذشته، دولت چین 310 پتنت درآمدزای مایکروسافت از اندروید را منتشر کرد. قبل از این افشاگری، Redmond هرگز درباره ی این پتنت ها و درآمد های حاصله اطلاعاتی منتشر نکرده بود. سرمایه گذاری بر روی ویندوزفون می تواند شانس بزرگی برای شرکت مایکروسافت باشد گرچه تاکنون در این جبهه با شکست مواجه شده است. Redmond تمامی سرویس هایش از جمله Mail، Skype، Office، Cloud و ... را در دیوایس هایی با سیستم عامل ویندوزفون ادغام کرده است.

با این حال، با وجود این قراردادهای مجوز ثبت اختراع میان سازندگان گوشی های هوشمند و مایکروسافت، این شرکت به یکی از بزرگ ترین برندگان در رشد روزافزون سیستم عامل اندروید است. به محض این که دیوایس جدیدی با سیستم عامل اندروید ساخته می شود، مایکروسافت درصد قابل توجهی از طریق واگذاری این مجوز ها به دست می آورد. به نقل از Forbes، در سال 2013، میزان پرداخت حق امتیاز سامسونگ به این شرکت در حدود یک میلیار دلار بوده است یعنی 3.41 دلار به ازای هر دیوایس. اگر میزان پرداختی حق امتیاز به ازای هر دیوایس را 3.41 دلار در نظر بگیریم و با احتساب 1.808 میلیارد گوشی هوشمند، شرکت مایکروسافت به کمک اندروید، مبلغی در حدود شش میلیارد دلار در آمد خواهد داشت.

البته در این محاسبه، Forbes توافقات فردی مایکروسافت با شرکت های سازنده ی تلفن همراه را نادیده گرفته است. اگر میزان فروش تبلت ها را نیز در نظر بگیریم، این مبلغ هنگفت باز هم افزایش خواهد یافت. در حالی که مایکروسافت سرمایه اش را در ویندوزفون از دست می دهد اما از طرف دیگر، رشد روزافزون اندروید، منافع زیادی برای ردموند به دنبال داشته است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon