دانشمندان با استفاده یادگیری ماشینی پی به ترکیبات اتمی جدید می‌برند!

دانشمندان با استفاده یادگیری ماشینی پی به ترکیبات اتمی جدید می‌برند!

دانشمندان دانشگاه لیورپول انگلیس با استفاده از علم یادگیری ماشینی یا ML به کامپیوترها آموخته‌اند که چگونه از میان بی‌نهایت حالات اتم‌ها، به‌ دنبال متریال (مواد) جدید بگردند. در واقع، کامپیوترها با استفاده از قابلیت‌های یادگیری ماشینی، به دانشمندان کمک می‌کنند تا بر روی حالاتی از ترکیب اتم‌ها که به ایجاد مواد کاملاً جدیدی منجر‌ می‌شود، تمرکز کنند.

نتایج چنین تحقیقی به دانشمندان این امکان را می‌دهد تا موادی که قبلاً شناخته شده‌اند را در الگوریتمی قرار دهند که کامپیوترها با استفاده از یادگیری ماشینی بتواند ترکیب‌های اتمی مشابه که قابل‌تولید هستند را پیش‌بینی کنند. پرفسور Matt Rosseinsky، شیمیدانی در دانشگاه لیورپول، در این‌ باره گفته است:

فهمیدن اینکه کدوم اتم‌ها از میان بی‌شمار صورت‌های ممکن ترکیب می‌شن تا مادهٔ جدیدی رو شکل دهند، یکی از بزرگترین چالش‌های پیش‌رو است که حلش فرصت‌های علمی هیجان‌انگیزی رو پدید میاره که به دست‌یابی به توانمندی‌های مهمی هم منجر می‌شه.

این فرایند بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که به‌ نظر می‌رسد! دانشمندان دانشگاه لیورپول از این تحقیقات برای پیش‌بینی رشد کریستال‌ها استفاده می‌کنند به طوری که گزارش آن‌ها کشف تجربی دو نوع ساختار متفاوت کریستال را توضیح می‌دهد.

فناوری‌هایی از این دست ما را یک قدم به این هدف نزدیک‌تر می‌کنند که بیشتر زمان خود را صرف بازبینی نتایج به‌ جای انجام تحیقات طاقت‌فرسا کنیم. به عبارتی، ماشین‌ها در حال یادگیری آنچه که ما از آن‌ها می‌خواهیم هستند و در عوض به ما یاد می‌دهند که چگونه درک درست‌تری از مواد سازنده جهان‌مان و همچنین داستان خلقت داشته باشیم.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon