خبرنامهٔ لینوس توروالدز در مورد اولین نسخهٔ‌ لینوکس

خبرنامهٔ لینوس توروالدز در مورد اولین نسخهٔ‌ لینوکس

Linus Torvalds در سال 1991 خبر از انتشار سیستم‌عاملی جدید داد که امروزه آن را به نام لینوکس می‌شناسیم که در این پست قصد داریم محتوای این خبرنامه را بررسی نماییم (جهت شروع یادگیری کار با سیستم‌عامل گنو/لینوکس،‌ می‌توانید به دورهٔ آموزش رایگان لینوکس در سکان آکادمی مراجعه نمایید.)

از طرف: torvalds@klaava.Helsinki.FI
گروه خبری: comp.os.minix
موضوع: دوست دارید سیستم‌عامل مینیکس چه فیچرهایی داشته باشد؟
چکیده: یک نظرسنجی کوتاه برای سیستم‌عامل جدیدم
شناسهٔ پیام: <1991Aug25.205708.9541@klaava.Helsinki.FI>
تاریخ: ۲۵ آگوست ۱۹۹۱ ساعت 20:57:08 (GMT)
سازمان: دانشگاه هِلینسکی

درود به همهٔ کسانی که از MINIX استفاده می‌کنند (مینیکس یک سیستم‌عامل شبیه‌یونیکس است.) من به عنوان سرگرمی، از ماه آوریل دارم روی طراحی سیستم‌عاملی رایگان کار می‌کنم که اصلاً به بزرگی و تخصصی بودن گنو نیست، اما می‌توان از آن برای معماری 386 استفاده کرد که تقریباً در حال آماده شدن است.

لذا به دنبال فیدبک گرفتن از کاربرانی هستم که بخش‌هایی از مینیکس را دوست دارند یا از بخش‌هایی از این سیستم‌عامل خوش‌شان نمی‌آید چرا که سیستم‌عامل من هم تا حدودی شبیه به مینیکس است که از آن جمله می‌توان به فایل‌سیستم‌اش اشاره کرد.

در حال حاضر با موفقیت توانسته‌ام بَش (1.08) و جی‌سی‌سی (۱.۴۰) را پورت کنم و همه‌چیز هم به درستی کار می‌کند و این بدان معنا است که ظرف چند ماه آینده این سیستم‌عامل عملاً می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. حال درصدد هستم تا ببینم چه فیچرهایی کاربران هدف مد نظر دارند به طوری که از هر پیشنهادی با آغوش باز استقبال خواهم کرد اما هرگز قول نمی‌دهم که آن را در این سیستم‌عامل بگنجانم!

با تشکر
لینوس توروالدز

پی‌نوشت
واقعیت امر آن است که سیستم‌عامل بنده عاری از هرگونه سورس‌کد مینیکس هست و از قابلیت‌هایی همچون مالتی‌تردینگ برخوردار است و در حال حاضر هم فقط هارددیسک‌های 386 را ساپورت می‌کند و فعلاً این تنها کاری است که از دستم برآمده است.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon