توصیه‌هایی ارزشمند از زبان 18 فعال سیلیکون‌ولی اگر می‌توانستند در گذشته به خودشان می‌کردند!

توصیه‌هایی ارزشمند از زبان 18 فعال سیلیکون‌ولی اگر می‌توانستند در گذشته به خودشان می‌کردند!

افرادی که امروزه موفق‌ترین کمپانی‌های تکنولوژی را می‌گردانند، در گذشته افرادی ناشناس با رویایی بزرگ بوده‌اند. حال سؤال اینجا است که اگر به آن‌ها فرصت بازگشت به گذشته داده شود، آیا همان مسیر قبلی را می‌پیمایند؟ پاسخ به این سؤال که گه‌گاهی در مصاحبه‌ها از این افراد پرسیده می‌شود حاوی نکات ارزشمندی است. در واقع، پیشتازان صنعت تکنولوژی موفق تلقی می‌شوند چرا که توانسته‌اند زندگی دیگر افراد را راحت‌تر و در عین حال لذت‌بخش‌تر کنند؛ بنابراین حال که در مسیر پیشرفت‌شان به نقطهٔ اتکایی رسیده و خوب و بد کار را دیده‌اند، نصیحتی که اگر می‌توانستند به خودِ نوجوان‌شان می‌کردند حائز اهمیت بوده و این در حالی است که ممکن است برای جوانان و نوجوانانی که در ابتدای مسیری مشابه هستند، انگیزشی و الهام‌بخش باشد.

Bill Gates‌ (هم‌بنیان‌گذار Microsoft)

هوش تک‌بُعدی نبوده و به آن مهمی که قبلاً فکر می‌کردم نیست.

Sheryl Sandberg (مدیر عملیاتی Facebook)

کاری که دوست دارید رو پیدا کنید و باور داشته باشید که هر کاری رو می‌تونید انجام بدید. هیچ راه مستقیمی به سمت مقصدی که می‌روید وجود نداره.

Jack Dorsey (مؤسس و مدیرعامل Square و Twitter)

یه سبک زندگی سالم در نهایت من رو خلاق‌تر کرده و اجازه می‌ده منسجم‌تر فکر کنم.

Mark Zuckerberg (هم‌بنیانگذار و مدیرعامل Facebook)

فرقی نمی‌کنه چی‌کار می‌کنید چون بالاخره اشتباه می‌کنید. مردم وقت زیادی رو صرف تمرکز روی اشتباه نکردن یا پشیمون بودن از اشتباهات می‌کنن اما لازم نیست برای درست بودن در همه چیز، خودتون رو بکشید.

Peter Thiel (شریک در شرکت سرمایه‌گذاری جسورانهٔ Founders Fund)

قبل از درگیر شدن با رقبایی که آن‌قدر در زندگی مهم به نظر می‌رسن، از خودتون بپرسین اصلاً چیزی که از این درگیری عایدتون می‌شه رو می‌خواین یا نَه.

Tim Cook (مدیرعامل Apple)

لذت در سفره نَه در مقصد.

Sam Altman (مدیرعامل Y Combinator)

مهم نیست چه انتخابی می‌کنین بلکه یه چیزی بسازید و دور و بر آدم‌های باهوش باشید که این یه چیزی می‌تونه چیزای مختلفی باشه ... اما مسلماً نشستن و فقط حرف زدن با دوستاتون در مورد اینکه چه‌طوری باید با هم یه وب‌سایت بسازید، ساختن چیزی حساب نمی‌شه.

Tony Hsieh (مدیر عامل Zappos)

بی بروبرگرد با خودتون صادق باشید. کلاً هم در زندگی و هم در کار و اگر این کار رو هم خودتون بکنید و هم تو دنیا پخشش کنید، در طی زمان افراد درست خودشون شما رو پیدا می‌کنند.

Justin Rosenstein (هم‌بنیانگذار Asana)

مشکلات اتفاق میوفتن، نقشه‌ها شکست می‌خورن اما وقتی اوضاع اون طوری که امیدوار بودین پیش نرفت، دلسرد نشین.

Aicha Evans (معاون ارشد و مدیر ارشد استراتژی Intel)

از سریع شکست خوردن لذت ببرید تا اینکه بیاین کلی وقت صرف این کنین که چه‌طور بی‌نقص باشین یا برعکس، از ترس اینکه مبادا بی‌نقص و عالی نباشین، فلج بشین.

Joe Gebbia (هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد تولید Airbnb):

قدم بعدی را بردارید.

Richard Branson (مؤسس Virgin Group)

هرگز متفاوت بودن رو به عنوان یک نقص نبینید و فکر نکنید مشکلی دارید. متفاوت بودن بزرگ‌ترین دارایی شماست و به موفقیت شما کمک خواهد کرد.

Joel Spolsky (مدیرعامل Stack Overflow)

اوضاع بهتر می‌شه ... مهمه که چیزهای جدیدی یاد گرفته و اُفق‌هاتون رو گسترش بدید.

Jimmy Wales (هم‌بنیان‌گذار Wikipedia)

فرقی نمی‌کنه می‌خواید شغل‌تون رو عوض کنید یا رویایی در زمینهٔ کارآفرینی دارید، هرچه هر ماه کمتر خرج کنید، دنبال کردن رؤیاهاتون آسون‌تر می‌شه.

Kathryn Minshew (هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل Muse)

نَه شنیدن اغلب نقطه‌ای برای شروعه.

Matt Mullenweg (خالق Wordpress و هم‌بنیانگذار Automattic)

با رشد کردن و توسعهٔ مسائل در طی زمان مشکلی نداشته باشید.

Tim Westergren (هم‌بنیان‌گذار Pandora)

حواستون باشه که وقتی ایده‌ای دارید به اون توجه کنید، بایستید، برای جدی در نظر گرفتن اون وقت بذارید و اگر دلتون به شما می‌گه که اون ایده شدنیه، در دنبال کردنش دل رو به دریا بزنید.

Alex Ljung (مدیرعامل SoundeCloud)

خیلی خودتون رو درگیر افزودن هرچه بیشتر فیچرها نکنید بلکه تمام تلاشتون رو به کار ببندید تا بهترین و خاص‌ترین تجربه رو برای محیط پیرامونتون رقم بزنید.

 حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. چه نقل‌قول‌هایی از دیگر بزرگان کارآفرینی دنیا به یاد دارید که می‌تواند الهام‌بخش فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران باشد؟ نظرات خود را با دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon