توسعه یک برنامه کاربردی توسط Creative Commons به منظور منع نشر عکس های استوک

توسعه یک برنامه کاربردی توسط Creative Commons به منظور منع نشر عکس های استوک

 StockPhotos یا عکس های آماده ی فروش عکس هایی هستند که توسط شرکت ها در فضای وب به فروش گذاشته می شوند. برای مثال وب سایت Shutterstock یکی از بزرگترین سایت های ارائه دهنده ی تصاویر گرافیکی با موضوعاتی متنوع و همچنین کیفیت بسیار بالا در دنیا می باشد که هزینه ی اشتراک ماهانه ی نسبتا بالایی دارد. این سایت بزرگترین سایت دانلود تصاویر با کیفیت در دنیا است که دارای آرشیو بسیار عظیم و متنوعی است، به گونه ای که کیفیت بالای تصاویر شاتر استوک آن را تبدیل به پر مخاطب ترین سایت فروش عکس و طرح گرافیکی در دنیا کرده است.

برخی عکاسان می خواهند به دیگران اجازه استفاده و بازنشر عکس‌‌هایی که گرفته‌‌اند را بدهند، اما نمی‌‌خواهند شرکت‌‌ها اجازه فروش آن‌ها را داشته‌‌ باشند. Creative Commons یا "مشترکات مبتکرانه" یک سازمان غیرانتفاعی است که باز نشر و استفاده از خلاقیت و دانش را از طریق ابزارهای قانونی ممکن می‌‌سازد. Creative Commons مجموعه آثاری هستند که عموم می ‌توانند در فضای مجازی به اشتراک بگذارند تا سایرین آزادانه و به طور قانونی از آن‌ها استفاده کرده، یا آن‌ها را برای خلق یک اثر جدید باهم ترکیب کنند. مدیران این سازمان غیر انتفاعی، به طور مستمر روی یک اپ موبایل که به افراد و سازمان ها اجازه می دهد تحت یک مجوز بدون محدودیت از کاربران تقاضای عکس داشته باشند و از آن ها استفاده کنند، کار کرده اند. این اپلیکیشن List یا «فهرست» نامیده می شود، زیرا فهرست هایی شامل مکان ها، افراد، اشیاء و اتفاقاتی که کاربران نیاز به تصاویری از آن ها دارند را فراهم می کند. سایر کاربران می توانند این تقاضاها را مشاهده و از طریق این اپ، تصاویر خود را برای استفاده ی عموم منتشر کنند (دانلود اپلیکیشن List).

اکنون Creative Commons این امکان را به افراد می دهد که تحت مجوز های بدون محدودیت آن، عکس ها را در وب جستجو کنند. از سوی دیگر، این اپلیکیشن بستری برای مشارکت کنندگان فراهم می سازد تا به طور مستقیم کارهای خود را در اختیار کسانی قرار دهند که به آن ها نیاز دارند.

بدیهی است که، این فهرست قطعاً می تواند برای سازمان ها و وبلاگ نویسانی که برای تکمیل محتوای خود نیاز به تصاویر مربوطه دارند، مفید واقع شود. از جنبه ی دیگر این قضیه، این فهرست می تواند به روشی هدفمند برای مشتاقان عکاسی ایده هایی را به منظور اجرای هنر خود و شانسی را برای به اشتراک گذاری کارهایشان فراهم کند.

سازمان Creative Commons برای مدتی به طور مرتب توزیع های فهرست مربوط به سیستم عامل اندروید را منتشر می کرد. با وجود این که این برنامه هنوز نیاز به کمی آراستگی بیشتر دارد و می تواند خودش بیشتر از تصویر سازی استفاده کند تا به مردم القا کند که تصاویر باکیفیت خود را به اشتراک بگذارند، اما در حال حاضر به نظر راه خوبی برای کاهش وابستگی ما به عکس های آماده ی فروش می رسد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon