توزیع‌های لینوکسی در Window 10 S کار نخواهند کرد!

توزیع‌های لینوکسی در Window 10 S کار نخواهند کرد!

مایکروسافت اخیراً اعلام کرد که کاربران Window 10 S نمی‌توانند توزیع‌های لینوکسی را از ویندوز استور دانلود کرده و روی سیستم خود اجرا نمایند؛ مایکروسافت گفته مواردی مثل اپ‌های کامندلاین، شل و کنسول‌ جایی در ویندوز 10 S نخواهند داشت چراکه این اپ‌ها از دسترسی بیشتری نسبت به اپ‌های متداول در استور نیاز دارند.

در مراسم بیلد 2017، مایکروسافت اعلام کرد که اوبونتو، اپن‌سوزه و فدورا به ویندوز استور اضافه خواهند شد. این خبر یعنی کاربران ویندوز 10 می‌توانند توزیع‌های لینوکسی اشاره شده را از طریق ویندوز استور بیابند و آن‌‌ها را در داخل سیستم‌عامل خود نصب کنند.

در همان مراسم، نسخهٔ جدیدی از ویندوز نیز موسوم به Windows 10 S معرفی شد؛ احتمالاً این نسخه از ویندوز تنها امکان اجرای اپلیکیشن‌هایی را می‌دهد که از طریق ویندوز استور دانلود شده باشند. کاربران تصور می‌کردند اجازهٔ اجرای توزیع‌های لینوکسی را در این نسخه از ویندوز نیز خواهند داشت، اما حقیقت چیز دیگری است.

ریچ ترنر اخیراً در خبری اعلام کرد که برخی اپلیکیشن‌های خاص اجازهٔ اجرا در ویندوز 10 S را نخواهند داشت که شامل تمامی اپ‌های مربوط به کامندلاین، کنسول و شل می‌شوند. این خبر یعنی توزیع‌های لینوکسی شامل اوبونتو، فدورا و اپن‌سوزه نمی‌توانند در ویندوز 10 S اجرا شوند؛ در این رابطه ترنر توضیح داد که این اپ‌ها خارج از محیط سندباکسی که مایکروسافت آن‌را برای بیشتر اپ‌های استور محدود کرده کار می‌کنند.

این خبر برای بیشتر کاربران چیز عجیبی نیست چراکه مایکروسافت پیش از این چند مرتبه اعلام کرده بود که Windows 10 S برای همهٔ کاربران مناسب نبوده بلکه برای دانش‌آموزان طراحی شده است. اما مایکروسافت به این توجه نکرده که ترندهای آموزشی در حال تغییر هستند و دانش‌آموزان به ابزارهای بیشتری برای انجام کارهای روزمرهٔ خود و امتحان کردن چیزهای مختلف نیاز دارند. حال بایستی صبر کرده و ببینیم که مایکروسافت چگونه این دو نقطه‌نظر متفاوت را مدیریت می‌کند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon