تصمیم Intel مبنی بر تسخیر صنعت هوش مصنوعی با نسل جدید تراشه‌های Nervana

تصمیم Intel مبنی بر تسخیر صنعت هوش مصنوعی با نسل جدید تراشه‌های Nervana

Intel از خانوادهٔ پردازنده‌های Nervana Neural Processor یا به اختصار NNP در کنفرانس جهانی تکنولوژی WSJDLive رونمایی کرد و این پردازنده‌ها تا پایان سال 2017 آمادهٔ عرضه به بازار خواهند بود. خانوادهٔ پردازنده‌های نسل NNP مناسب کامپیوترهای معمولی نیست بلکه صرفاً به صنعت هوش مصنوعی اختصاص یافته‌اند.

غول‌های تکنولوژی از جمله Facebook ،Google و Apple توجه خود را معطوف به پیشرو ماندن در زمینهٔ یادگیری ماشینی کرده‌اند (جهت آشنایی بیشتر با این مقوله، به مقالهٔ یادگیری ماشینی چیست؟ مراجعه نمایید). Intel هم قصد دارد از رقابت شکل گرفته در صنعت هوش مصنوعی عقب نماند و هم‌‌تراز با Nvidia قرار بگیرد. در همین راستا، Brian Krzanich، مدیرعامل Intel اظهار کرد:

ما هیجان‌زده‌ایم که با فیسبوک همکاری نزدیکی داریم و این کمپانی دیدگاه‌های فنی خود رو با ما به اشتراک گذاشته تا ما این نسل جدید از سخت‌افزار مرتبط با هوش مصنوعی رو به بازار عرضه کنیم.

بنابر گفتهٔ کمپانی Intel، پردازنده‌های نسل NNP از حافظه‌ای با ظرفیت، سرعت و پهنای‌باند بالا استفاده می‌کنند که حداکثر میزان ذخیره سازی در تراشه‌ها و دسترسی بسیار سریع به حافظه را فراهم می‌آورند. لازم به ذکر است Nervana شامل لینک‌هایی با پهنای‌باند بالای به صورت دوطرفه است که امکان اتصال بین ASICها را فراهم می‌کند. سخت‌افزار آن نیز دارای کانال‌های ارتباطی جداگانه‌ای برای محاسبات و مدیریت داده‌ها است؛ بنابراین داده‌های جدید به آسانی برای محاسبات در دسترس خواهند بود.

Intel با حذف حافظهٔ Cache و مدیریت تمامی حافظهٔ تراشه از طریق نرم‌افزار، از یک ساب‌سیستم حافظهٔ متفاوتی بهره برده است؛ در واقع، این نرم‌افزار میزان تخصیص حافظه را تعیین می‌کند. معرفی NNP موجب تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای در موازی‌سازی شبکه‌های عصبی خواهد شد و در عین حال، میزان انرژی مورد نیاز برای محاسبات را نیز کاهش می‌دهد. Naveen Rao مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Nervana که در آگوست 2016 به Intel واگذار شد، در این باره گفته است:

ما چندین نسل از محصولات Nervana NNP از Intel رو در دست تهیه داریم که عملکرد بهتری رو ارائه می‌دن و سطوح جدیدی از مقیاس‌پذیری رو برای مدل‌های هوش مصنوعی فراهم می‌کنن. با نگاه به 10 سال گذشته، می‌بینیم که این یک نقطهٔ اساسی در تاریخ محاسبات کامپیوتری است که پردازنده‌ها تغییر می‌کنند تا بر روی شبکه‌های عصبی تمرکز کنند.

لازم است بدانیم که چندی پیش Intel از تراشهٔ ابررسانایی آزمایشی 17 کیوبیتی خود برای محاسبات کوانتومی رونمایی کرد و انتظار دارد که تا پایان سال 2017، تراشهٔ 49 کیوبیتی را عرضه کند (برای آشنایی بیشتر با محاسبات کوانتومی، به مقالهٔ کامپیوتر کوانتومی (Quantum Computer) چیست؟ مراجعه نمایید).

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon