تصمیم اوراکل برای انتقال نسخهٔ Java EE به جامعهٔ اپن‌سورس

تصمیم اوراکل برای انتقال نسخهٔ Java EE به جامعهٔ اپن‌سورس

نسخهٔ هشتم Java EE به‌زودی منتشر خواهد شد؛ با این وجود، شرکت اوراکل اعلام کرده است که به‌نوعی تصمیم به ارائهٔ Java EE به جامعهٔ اپن‌سورس دارد و دلیل اصلی این تصمیم هم کمک به توسعهٔ بهتر جاوا و همچنین رفع نیاز‌های صنایعی که از جاوا به‌عنوان یکی از ابزار‌های خود استفاده می‌کنند، اعلام شده است. این تصمیم اوراکل، باعث استقبال شرکت‌های زیادی، از جمله Red Hat شده است.

این روز‌ها، اوراکل سخت مشغول نهایی کردن نسخهٔ جدید جاوا EE، یعنی نسخهٔ هشتم آن است و تمام تلاش خود را می‌کند که تا پایان تابستان آن‌را منتشر کند؛ همچنین این شرکت به‌دنبال راهی برای توسعهٔ نسخه تجاری جاوا با‌توجه به نیاز‌های صنایع مختلفی که از جاوا استفاده می‌کنند است.

برای آن‌هایی که اطلاع ندارند، بایستی بگوییم که نسخهٔ تجاری جاوا (Java EE)، مجموعه‌ای از افزونه‌های جاوا برای توسعهٔ برنامه‌های بزرگ تجاری است و میان دولوپرها نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار است. با این حال، اوراکل فکر می‌کند که این تصمیمش در طولانی مدت بازدهٔ خوبی خواهد داشت و همچنین باعث قوی‌تر شدن این پروژه می‌شود؛ این تصمیم همچنین می‌تواند باعث تغییر در استاندارد‌ها و سیاست‌های قانون کپی‌رایت و مجوز‌های نرم‌افزاری مرتبط با Java EE شود. پس از اعلام این تصمیم از سوی شرکت اوراکل، متنی به شرح زیر در وب‌سایت این شرکت قرار گرفت:

ما درحال بررسی پیش‌نیاز‌ها و شرکت‌های کاندید برای انتقال پروژهٔ نسخه تجاری جاوا (Java EE) هستیم.

البته نگرانی‌هایی دربارهٔ جاوا وجود دارد؛ برای نمونه، جامعهٔ توسعه‌دهندگان جاوای EE دربارهٔ آیندهٔ جاوا ابراز نگرانی کرده و اوراکل را به نادیده گرفتن جامعهٔ اپن‌سورس، متهم کرده‌ است. از طرفی دیگر، یکی از مدیران ارشد توسعهٔ محصول شرکت ردهت به‌نام John Clingan از این تصمیم شرکت اوراکل برای انتقال پروژهٔ جاوا EE به کامیونیتی اپن‌سورس، استقبال کرده‌ است. وی همچنین به وب‌سایت اینفوورلد گفته است که شرکت ردهت تصمیم به همکاری با شرکت اوراکل و دیگر جوامع مرتبط با جاوا و اکلیپس دارد و می‌خواهد با کمکشان، نسخهٔ جاوا EE بیش از پیش ارتقاء بخشد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به نظر شما، آیا این خوب است که Java EE به کامیونیتی اپن‌سورس منتقل شود؟ و آیا شرکت اوراکل به‌خاطر انحصار طلبی‌هایش در مورد زبان برنامه‌نویسی جاوا احساس خطر کرده است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon