تصاحب Yahoo توسط Verizon به مبلغ 4.8 میلیارد دلار

تصاحب Yahoo توسط Verizon به مبلغ 4.8 میلیارد دلار

چند هفته یی است که شایعات زیادی در دنیای فناوری مبنی بر این که از این پس نام یاهو را نخواهیم شنید پخش شده است تا این که در نهایت این شرکت با خریده شدنش توسط وریزون (Verizon Communications Inc) به مبلغی معادل با 4.8 میلیارد دلار، کارش به پایان رسیده است. برای آگاهی بیشتر در مورد جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

ظاهراً سرنوشت تیره و تار یاهو قرار نیست به این زودی ها تغییر پیدا کند. یاهو که در ابتدای کار خود از سردمداران دنیای مجازی محسوب می شد، مدت ها است که برای بقای خود مبارزه می کند. در واقع اکنون بیش از 1 دهه است که از آغاز سقوط این امپراتوری می گذرد. در این مدت یاهو فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشت ولی هیچ گاه نتوانست به روندی رو به رشد و قاطعانه دست پیدا کند.

با این حال وقتی که مریسا میر (Marissa Mayer) به عنوان مدیر عامل این شرکت انتخاب شد، خیلی ها امید داشتند که شرکت از هم پاشیده یاهو دوباره روزهای خوش را به خود ببیند. آن ها انتظار داشتند که خانم میر بتواند جلوی غرق شدن کشتی یاهو در اقیانوس اینترنت را بگیرد ولی به نظر می رسد این انتظار بیش از حد بالا بوده است.

حقیقت آن است که حفظ یاهو در آن شرایط به خلاقیت و نوآوری بسیاری نیاز داشت. زمانی که یاهو در دستان میر قرار گرفت، خرید استارتاپ های مختلف آغاز شد. یاهو در این مدت حدودا 50 استارتاپ را خریداری کرد که از جمله آن ها خرید 1.1 میلیارد دلاری تامبلر (Tumblr) بود. البته این اقدامات بی‌تأثیر هم نبودند و این در حالی است یاهو توانسته است رتبه خود در الکسا (Alexa) را تا جایگاه پنجم ارتقا دهد و ماهانه 700 میلیون بازدید داشته باشد. ولی با این وجود، ظاهراً این موفقیت برای حفظ یاهو کافی نبوده و یاهو به پایان کار خود رسیده است.

پیش از این هم یاهو هدف خریداران بزرگ دنیای فناوری قرار گرفته بود. در سال 2008 مایکروسافت پیشنهاد خرید این شرکت را مطرح کرد، ولی یاهو دست رد بر سینه ی مایکروسافت زد. این بار گویا شایعات فروش یاهو جدی تر و واقعی تر از همیشه به نظر می رسند. کسی که این بار پشت میز مذاکره نشسته، شرکت ارتباطات دور برد آمریکایی Verizon Communications Inc که پشت GigaPower قرار دارد است.

گزارش های رویترز چنین نشان می دهند که مبلغ معامله میان یاهو و وریزون، احتمالاً در حدود 5 میلیارد دلار باشد. اگر این قرار داد واقعاً سر بگیرد، از حالا به بعد وریزون مسئولیت یاهو را به عهده خواهد گرفت. سؤالی که در ذهن شکل می گیرد آن است که آیا وریزون قصد دارد AOL خود را با سرویس های Yahoo ترکیب کند و آیا این شرکت غول آسای آمریکایی خواهد توانست سر و سامانی به یاهو دهد؟ در ضمن در صورتی که یاهو به وریزون فروخته شود، تمام خدمات اینترنتی یاهو مانند موتور جست و جو، ایمیل، تامبلر و غیره -ابزارهایی که زمانی هر کدام بخشی از قدرت بی حد و حصر یاهو را تأمین می کردند.- هم در اختیار شرکت جدید قرار خواهند گرفت؟ 

یاهو در سال 1995 توسط جری یانگ (Jerry Yang) تأسیس شد. در آن زمان یاهو تنها یک موتور جست و جو و سرویس دهنده ایمیل بود، تا آن که گوگل، رقیب قدر یاهو پا به عرصه گذاشت. سرگی برین (Sergey Brin) و لری پیج (Larry Page) کسانی بودند که گوگل را به وجود آوردند. آن ها که توان رقابت در یاهو را در خود نمی دیدند، پیشنهاد فروش شرکت تازه تأسیس خود به یاهو را به مبلغ 1 میلیارد دلار دادند ولی با مخالفت آن ها رو به رو شدند. اکنون با گذشت زمان، گوگل به چنان موفقیتی دست یافته است که یاهو حتی نمی تواند آن را در ذهن تصور کند.

این معامله را می توان به عنوان یکی از بزرگ ترین خریدهای دنیای فناوری در هفته های اخیر دانست. چند وقت پیش بود که خبر خریده شدن لینکدین توسط مایکروسافت توجه همه را به خود جلب کرده بود. باید دید آیا نقشه هایی که وریزون برای یاهو کشیده است، خوب از کار در می آیند و آیا یاهو پس از این همه سال دوباره خواهد توانست سرپا بایستد؟ نظر شما چیست؟

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon