تِرِندهای مرتبط با سئو در سال‌های پیشرو

تِرِندهای مرتبط با سئو در سال‌های پیشرو

در این پست به بررسی 7 مورد از نکات مربوط به SEO می‌پردازیم که انتظار می‌رود در سال‌های پیشرو شاهد افزایش اهمیت آن‌ها در مباحث مربوط به بهینه‌سازی سایت در موتورهای جستجو باشیم.

جستجوی صوتی 
جستجو از طریق صدا تحولی عظیم در نحوهٔ ایجاد ارتباط بین کاربران و همچنین پردازش اطلاعات به وجود آورده است و در پی آن ارائهٔ دستیاران دیجیتال نیز باعث به وجود آمدن فضایی جدید در نحوه‌ٔ اجرای کوئری‌ها شده است که البته این موضوع ارتباط تنگاتنگی با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی دارد که در ادامه بیشتر پیرامون این موضوع بحث خواهد شد.

با توجه به آمار ارائه‌شده توسط گوگل، در حال حاضر (2018) از هر پنج جستجو یکی از آن‌ها به صورت صوتی انجام می‌شود که برابر است با ٪۲۰ و بر اساس موارد گفته‌شده و تغییرات بنیادینی که در نحوهٔ انجام جستجوها به وجود آمده است، انتظار می‌رود تا در سال‌های پیشرو نیز شاهد افزایش سهم جستجوهای صوتی و در نتیجه توجه بیشتر موتورهای جستجو به آن‌ها باشیم (از نگاهی تخصصی‌تر، انتظار می‌رود که عبارات جستجو طولانی‌تر و به زبان محاوره و طبیعی کاربران نزدیک‌تر شوند.)

بدون شک در آینده‌ای نزدیک تکنیک‌های پردازش صدا نقش بیشتری در زندگی انسان‌ها خواهند داشت و افزایش دقت آن‌ها و استفاده از الگوریتم‌هایی با کارایی بالاتر، به یکی از موضوعات پرطرفدار تبدیل خواهد شد مضاف بر اینکه انتظار می‌رود با توجه به تعامل و سازگاری بالای جستجوی صوتی در ارتباط با دیوایس‌های خانه‌های هوشمند، استفاده از آن‌ها در این زمینه نیز رشد بیشتری بیابد که در این صورت موتورهای جستجو نیز به داده‌هایی از نوع جدید و بسیار مفید دست می‌یابند که می‌توان از آن‌ها برای ارائهٔ بهترین پاسخ به کاربر استفاده نمود.

لینک بیلدینگ
با توجه به عملکرد گوگل در سال‌های اخیر، نیاز است تا توجه به مراتب بیشتری به کیفیت لینک‌ها داشته باشیم تا تعداد آن‌ها! به عبارت دیگر، اگر لینک‌های جدید صرفاً برای افزایش تعداد بوده و از کیفیت مناسب برخوردار نباشند، نباید در استراتژی‌های سئو جایی برای آن‌ها در نظر گیریم اما این بدان معنا نیست که بک‌لینک از سایت‌های محبوب و پرمخاطب هیچ تأثیری در نتایج ندارد چرا که دور از ذهن نیست وجود لینک در سایت‌های پرمخاطب می‌تواند افزایش ترافیک ورودی سایت مقصد را به همراه داشته باشد و در نتیجه لینک‌هایی از این نوع تأثیر مستقیمی در بهبود رتبهٔ جستجوی اُرگانیک سایت شما نیز خواهند داشت اما توصیه می‌شود تا جای ممکن لینک‌ها از سایت‌های دارای زمینهٔ فعالیت مرتبط تهیه شوند.

در یک کلام، می‌توان نتیجه گرفت لینک بیلدینگ (لینک‌سازی) هنوز هم به عنوان فرآیندی تأثیرگذار بی‌فایده نخواهد بود به طوری که ایجاد ارتباطات پایدار برای یک برند و در پی آن ساخت لینک‌های سودمند را می‌توان یک استراتژی موفق سئو قلمداد کرد.

تجربهٔ کاربری
عملکرد اخیر گوگل به عنوان مهمترین موتور جستجو اثبات می‌کند که امروزه شاهد افزایش اهمیت مباحث مربوط به #تجربهٔ کاربری در پروژه‌های سئو خواهیم بود. واضح است که بهبود یک سایت از نظر یوایکس موجب افزایش ارتباط و تعامل کاربر با وب‌سایت می‌شود و بدین ترتیب موتورهای جستجو می‌توانند محبوب‌ترین صفحات را از نظر کاربران تشخیص داده و بدین ترتیب نتایج خود را بهتر از گذشته اولویت‌بندی نمایند.

نخستین گام‌ها در بهبود تجربهٔ کاربری یک وب‌سایت می‌تواند بررسی سرعت لود صفحات، میزان خوانایی مطالب و همچنین ارزیابی مسیری باشد که کاربر برای دستیابی به کانتِنت مورد نظر خود در ‌سایت باید آن‌ها را طی نماید. آنالیز رفتار کاربرانی که از طریق موتورهای جستجو وارد وب‌سایت می‌شوند یکی دیگر از راه‌های ارزیابی صفحات با توجه به نکات یوایکسی است. برای مثال، اگر اکثر کاربران پس از گذشت 30 ثانیه سایت را ترک می‌کنند، می‌توان نتیجه گرفت که محتوای نامناسب و یا یوایکس ضعیف عوامل احتمالی هستند که باعث عدم ایجاد ارتباط مؤثر و پایدار بین کاربر و سایت شده‌اند.

همچنین با توجه به افزایش روزافزون کاربرانی که از طریق موبایل‌ به جستجو در اینترنت می‌پردازند، بهینه بودن صفحات سایت برای صفحه‌نمایش‌های مختلف امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است که در ادامه پیرامون اهمیت این مسئله بیشتر بحث خواهیم کرد.

از موارد گفته شده می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که امروزه دیگر تنها افزایش ترافیک ورودی برای یک سایت کافی نبوده و هدف باید جذب مخاطبانی پایدار باشد که حضور آن‌ها نتیجه‌ٔ دلخواه برای صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین را نیز به همراه داشته باشد که در همین راستا در مقاله‌ای تحت عنوان Jaco: ابزاری آنلاین برای مشاهده و تحلیل رفتار کاربران سایت، به معرفی ابزاری پرداختیم که وب‌مسترها می‌توانند با استفاده از آن به رصد کردن رفتار کاربران سایت خود و تجربهٔ ایشان در استفاده از سایت بپردازند.

اِسنیپت‌ها و پاسخ‌های سریع
Featured Snippet در بین شرکت‌هایی که سعی دارند تا بالاترین رتبه در نتایج صفحات جستجو را کسب کنند، حاصل مجموعه‌ای از عوامل گوناگون است که برخی از آن‌ها در فاکتورهای قدیمی‌تر سئو وجود هم نداشتند. با توجه به مطالب منتشرشده توسط وب‌سایت Stone Temple Consulting، در حدود ٪30 از سرچ کوئری‌های گوگل Featured Snippet را به نمایش می‌گذارند و این موضوع تأییدی است بر اهمیت بالای تدوین یک استراتژی مناسب برای چگونگی بهینه کردن محتوای سایت با هدف رسیدن به استانداردهای گوگل در اِسنیپت‌ها.

اگرچه امروزه لیست‌ها، جداول و نمودارها محبوبیت بیشتری در بین کاربران پیدا کرده‌اند، اما ارائهٔ محتوایی سودمند در قالب پرسش و پاسخ (Q&A)، فرآیند استخراج محتوای صحیح برای گوگل را با هدف نمایش یک مطلب به صورت Featured Snippet آسان‌تر می‌کند. یک کار تأثیرگذار دیگر که می‌توان در پروژه‌های سئو روی آن تمرکز کرد، بهینه‌سازی Featured Snippet برای جستجوهای صوتی است و ترکیب این دو تِرِند سئو می‌تواند نتایج بسیار مفیدی را برای شرکت‌ها در صفحات نتایج موتورهای جستجو به همراه داشته باشد.

یک راه مناسب دیگر برای دستیابی به رتبه‌های برتر در صفحهٔ نتایج موتورهای جستجو، ایجاد محتوا به صورت اصطلاحاً Quick Answer است. Google’s Answer Box را می‌توان به عنوان یک نمونهٔ موفق در زمینهٔ Featured Snippet بهبودیافته‌ای دانست که هدف آن پاسخگویی به پرسش‌های کاربران در کارآمدترین حالت ممکن است به طوری که در این ساختار بیشتر از عبارات انگلیسی مثل «How» و «How to» استفاده شده است و به صورت کلی می‌توان آن را حاصل تلاش گوگل برای سازمان دادن به نتایج جستجو از طریق یک راه مفید‌تر عنوان نمود.

طراحی ریسپانسیو (واکنش‌گرا)
انتظار می‌رود تا در آینده نیز همچنان شاهد افزایش اهمیت مباحث مربوط به طراحی و عملکرد صفحات در ابعاد گوشی‌های موبایل باشیم. اصطلاح Mobile First که به طور کلی می‌توان آن را به معنی «اولویت دادن به طراحی برای موبایل با هدف عملکرد مناسب در ابعاد کوچک» دانست، در سال‌های اخیر همواره مطرح بوده است و انتظار می‌رود گوگل نیز در همین راستا و در سال‌های پیشرو نیز توجه بیشتری به نحوهٔ عملکرد یک سایت در گوشی‌های موبایل داشته باشد (در مطلبی با عنوان Mobilegeddon: آشنایی با فرایند ایندکسینگ گوگل برای موبایل، به بررسی ارتباط بین ایندکس شدن صفحات و اهمیت طراحی ریسپانسیو پرداخته‌ایم.)

اما حتی اگر گوگل را در نظر نگیریم، توجه به این موضوع که نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهند ٪57 از ترافیک ورودی وب‌سایت‌ها به صورت معمول از موبایل‌ها است و همچنین تفاوت‌های موجود در روش رتبه‌بندی کلمات کلیدی در موبایل و دسکتاپ نشان می‌دهد که امروزه طراحی مناسب صفحات برای گوشی‌های موبایل امری بسیار لازم، ضروری و حیاتی است.

نکتهٔ دیگری که برای جلب رضایت کاربران موبایل باید مد نظر داشت، نوع محتوای صفحات است به گونه‌ای که مطالب مفید در مناسب‌ترین حجم ممکن و دارای پیوست‌های تصویری و ویدیویی کم‌حجمی باشند. سرعت لود سایت در حالت موبایل امری بسیار بااهمیت برای کاربران و البته موتورهای جستجو است و تأثیر مستقیم بر میزان ماندگاری کاربر در سایت و یا ترک آن دارد. در همین راستا، استفاده از AMP و اجرای تنظیمات مربوط به آن می‌تواند یک راه‌حل مفید باشد به طوری که گفته می‌شود با استفاده از این روش می‌توان سرعت لود صفحات را تا 4 برابر سریع‌تر از حالت استاندارد بهبود بخشید.

تمرکز گوگل بر روی AMP، استفاده‌کنندگان از آن را افزایش داده است و در حال حاضر این تعداد به بیش از 2 میلیارد صفحهٔ موبایل رسیده است که با استفاده از AMP بهینه شده‌اند و انتظار می‌رود این آمار در سال‌های پیشرو هم به رشد خود ادامه دهد و ارائهٔ صفحاتی ریسپانسیو که سرعت لود بالایی دارند موجب جذب مخاطبان بیشتر و در نتیجه کسب رتبه‌های بهتر در سرچ‌ انجین‌ها شود (اگر علاقه‌مند هستید تا دربارهٔ این فناوری بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌شود مطلب AMP: پلتفرمی اپن‌سورس برای افزایش سرعت در بارگزاری سایت در موبایل را مطالعه نمایید.)

رشد جستجوی تصویری
نقش تصاویر و ویدیوها در محتوای عرضه‌شده بر بستر وب هر روز در حال افزایش است و بدین ترتیب با توجه به داده‌های موجود، هم‌اکنون یک فرصت عالی برای بررسی دقیق‌تر چگونگی موفقیت در نتایج جستجوی تصویری فراهم شده است. جستجوهای تصویری را می‌توان یک زمینهٔ فعالیت بسیار مهیج دانست که ترکیبی از نوآوری و تجربهٔ کاربری می‌تواند باعث پیشرفت در آن شود.

سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در زمینهٔ توسعهٔ موتورهای جستجوی تصویری توسط شرکت‌های بزرگی نظیر گوگل، مایکروسافت، پینترست و ... خود می‌تواند دلیل محکمی بر نقش تأثیرگذار محتوای تصویری در فضای آنلاین و اهمیت بسیار آن برای کسب موفقیت‌های تجاری باشد که برای تدوین یک استراتژی خوب سئو در این حوزه نیاز است تا از نوع محتوای تصویری و چگونگی استفاده از آن‌ها توسط کاربران اطلاعات دقیقی جمع‌آوری شود.

بررسی الگوی رفتاری کاربران و مشخص شدن این موضوع که کاربر چگونه از محتوای تصویری استفاده می‌کند و همچنین درک عادات رفتاری آن‌ها با علومی نظیر نوروساینس و استفاده از نوآوری‌های مبتنی بر تکنولوژی، می‌توانند عوامل موفقیت در بازار رقابتی سئو در این حوزه‌ها باشند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی
از زمان ورود هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به مباحث مرتبط با موتورهای جستجو، تغییراتی بنیادین در عملکرد این سیستم‌ها به وجود آمده است (برای آشنایی بیشتر با مفهوم هوش مصنوعی، به مقالهٔ هوش مصنوعی (AI) چیست؟ مراجعه نمایید.) با بهره‌مندی از نتایج حاصل از اجرای الگوریتم‌های پیچیده که در کسری از ثانیه اجرا می‌شوند، کاربران می‌توانند در پاسخ به جستجوهای خود در سریع‌ترین زمان ممکن به نتایجی با بالاترین میزان دقت دست یابند و نیاز به توضیح است که اجرای سرچ کوئری‌ها از طریق صدا نیز وابستگی بسیاری به میزان کیفیت عملکرد هوش مصنوعی و تکنیک‌های یادگیری ماشینی به‌کاررفته در ابزارهای جستجو دارد و این حوزه می‌تواند به تنهایی یکی از چالش‌های علمی در سال‌های پیشرو باشد.

انتظار می‌رود با گسترش کاربردهای مباحثی نظیر هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و یادگیری ژرف در سال‌های پیشرو، نقش یکی از الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل با نام RankBrain، که از آن برای دسته‌بندی نتایج جستجو استفاده می‌شود، پررنگ‌تر شده و بدین ترتیب به «بهینه‌سازی برای هوش مصنوعی» و نوآوری‌هایی از این دست نزدیک‌تر شویم.

جمع‌بندی
اگرچه ورود برخی مفاهیم جدید باعث شده تا شیوهٔ بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو کاملاً دگرگون شود، اما هنوز هم برخی از تکنیک‌های قدیمی و اصول اولیه مؤثر هستند و می‌توان با ترکیب آن‌ها با تِرِندهای جدید، به نتایج خوبی دست پیدا کرد. به عنوان مثال، استفاده از اِسنیپت، بهبود بک‌لینک، بهینه‌سازی برای جستجوی صوتی و سئوی لوکال و البته توجه ویژه به محتوا از جمله مواردی هستند که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان به موفقیت‌های خوبی دست یافت.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon