تحقق یافتن برنامه‌های دولت استونی برای معرفی یک ملت دیجیتال بر پایهٔ بلاکچین

تحقق یافتن برنامه‌های دولت استونی برای معرفی یک ملت دیجیتال بر پایهٔ بلاکچین

پیش‌تر دولت استونی در ماه آگوست سال 2017 به صورت رسمی اعلام کرده بود که در پی ارائهٔ یک واحد ارزی رمزنگاری شدهٔ ملی است و با این ایده توانسته تاکنون نظرات مثبت بسیاری از فعالان مالی را به سمت خود جلب کند. طبق اخبار منتشر شده از منابع غیررسمی، این کریپتوکارنسی ملی Estcoin نام دارد و احتمال دارد تا در آینده‌ای نزدیک، سرآغاز تحولاتی عظیم در دنیای اقتصاد بین‌المللی خواهد بود.

Estcoin یک زیرساخت اصلی و بااهمیت برای طرح ملت دیجیتالی و شهروندی مجازی است که دولت استونی قصد دارد آن را به واقعیت تبدیل کند (طرح شهروند مجازی کشور استونی از طریق یک پلتفرم آنلاین مشترک این امکان را برای شهروندان سایر کشورها فراهم می‌کند که از خدمات عمومی آنلاین این کشور همانند شهروندان مقیم و فیزیکی آن استفاده کنند).

اگرچه کشورهای حوزهٔ بالتیک نخستین علاقمندان به استفاده از ارزهای رمزنگاری شده به صورت رسمی و دولتی نیستند، اما به نظر می‌رسد استونی قصد دارد تا گام‌هایی فراتر از فعالیت‌های انجام شدهٔ پیشین توسط کشورهایی نظیر چین و روسیه بردارد.

آقای Kaspar Korjus، مسئول راهبردی طرح شهروندی مجازی، در تاریخ 19 دسامبر 2017 در مطلبی به معرفی کاربردهای مهم استکوین پرداخته و اعلام کرد این کریپتوکارنسی به زودی و در نخستین مورد استفاده از آن، به عنوان یک واحد مبادلات رسمی (Community Token) برای شهروندان مجازی استونی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گفتهٔ Korjus، برنامه شهروندی مجازی را می‌توان یک استارتاپ دولتی در نظر گرفت که در آن هر فردی که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند به عنوان یک شهروند دیجیتال کشور استونی شناخته شود. اساس این ایده آسان‌سازی انجام امور بازرگانی و تجاری در استونی با شعار «به ملت دیجیتال بپیوندید» است.

Vitalik Buterin، هم‌بنیان‌گذار واحد پولی اتریوم نیز معتقد است استفاده از زیرساخت بلاکچین برای برنامه‌های شهروندی مجازی و استکوین می‌تواند باعث آسان‌تر شدن استفاده از آنها در قراردادهای تجاری و سایر برنامه‌های کاربردی شود.

لازم به ذکر است از زمان معرفی این طرح تاکنون، در حدود 4.272 شرکت با بیشتر از 27000 متقاضی از 140 کشور در برنامهٔ شهروند الکترونیک استونی ثبت‌نام کرده‌اند و همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، هدف اصلی این طرح این است که با استفاده از برنامهٔ شهروند مجازی کشور استونی، شهروندان سایر کشورها نیز بتوانند به نخستین ملت دیجیتال با واحد پولی مخصوص به خود پیوسته و به انجام امور تجاری بپردازند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon