به لطف گوگل نرم افزار فلش ادوبی آخرین نفس های خود را می کشد!

به لطف گوگل نرم افزار فلش ادوبی آخرین نفس های خود را می کشد!

ادوبی فلش -منفورترین نرم افزار کنونی در دنیا- نفس های آخر خود را می کشد. از نظر فنی، این فناوری سال ها است که رو به زوال است، با این وجود این روزها آخرین ضربه ها بر پیکر نیمه جان آن وارد می شود و به احتمال زیادی پیش بینی می شود به زودی فلش هم به جمع فناوری های از رده خارج بپیوندد. در همین راستا شرکت گوگل هم تبلیغات فلش را به طور رسمی در مرورگر خود متوقف کرد. 

از تاریخ اول سپتامبر، گوگل اجرای خودکار فیلم ها و انیمیشن های تبلیغاتی که از تکنولوژی فلش استفاده کنند را متوقف می کند و اگر کاربری بخواهد از آن استفاده کند باید روی آن کلیک کند، در غیر این صورت محتوای مورد نظر به صورت ایستا باقی خواهد ماند و پخش نمی شود.

تنظیمات جدیدی که در مرورگر گوگل کروم به صورت پیش فرض فعال شده است، به طور خودکار پلاگین ها را به منظور صرفه جویی در مصرف باتری و اعمال بار کمتر روی CPU بهینه سازی می کند و به صورت ویژه ای هم اجرای خودکار تبلیغات را هدف قرارداده است.

این تغییر هم زمان با این اتفاق روی می دهد که Google AdWords -برنامه ی آنلاین تبلیغاتی گوگل برای نمایش محتوای تبلیغاتی در صفحات وب- این امکان را فراهم می کند تا کاربران بتوانند به صورت خودکار محتوای تبلیغاتی خود را که با استفاده از فلش ساخته شده اند به HTML 5، که یک فرمت امن تر و راحت تر برای پخش است، تبدیل کنند.

در سال های اخیر پشتیبانی این مرورگر از فرمت های جدید، هم چون ویدئوهای HTML5، به گونه ای متداول شده است که اکنون به راحتی بتواند فلش را کنار بگذارد. اکثر کاربران هم در حال حاضر هم می توانند فلش را کنار بگذارند، با این حال تا زمانی که شرکت ادوبی مشغول به توسعه ی این نرم افزار باشد نمی توان کاملاً آن را از رده خارج دید، اما آن چه مسلم است روز به روز از تعداد کاربران آن کم تر می شود.

این نرم افزار که مورد نفرت بسیاری از شرکت ها و کاربران قرار گرفته است در طول این سال ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است، از عملکرد ضعیف آن گرفته تا حفره های امنیتی عظیم و متناوب. به اعتقاد بسیاری از افراد از جمله مدیر امنیت فیس بوک اکنون زمان مرگ این نرم افزار است! (لازم به ذکر است که سال ها پیش از آن که کسی از ادوبی فلش متنفر شود، مرحوم استیو جابز در مورد ناامن بودن آن و بسیاری مشکلات دیگرش هشدار داده بود و به نوعی می توان وی را پیشکسوت گروه مبارزان ادوبی فلش قلمداد کرد.)

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon