به زودی شاهد اجرای افزونه های مرورگر گوگل کروم روی Firefox خواهیم بود

به زودی شاهد اجرای افزونه های مرورگر گوگل کروم روی Firefox خواهیم بود

در آینده ی نزدیک شاهد تغییرات بزرگی در مرورگر فایرفاکس خواهیم بود و این تغییرات توسعه دهندگان افزونه ها را ملزم خواهند کرد تا اصلاحاتی اساسی را روی افزونه های فعلی ایجاد کنند تا از سازگاری آن ها با این تغییرات و این که باز هم کار خواهند کرد مطمئن شوند. تیم توسعه ی فایرفاکس API فعلی افزونه های فایرفکس خود را با یک نمونه ی جدید که WebExtensions یا افزونه های وب نامیده می شود جایگزین خواهد کرد، که این نمونه ی جدید مشابه سیستمی است که در سیستم مرورگرهای کروم و اُپرا استفاده می شود تا این تضمین ایجاد شود که  add-on های فایرفاکس به آسانی برای کار در مرورگرهای مختلف قابل توسعه خواهند بود.

یکی دیگر از دلایل اصلی این تغییرات، سازگاری افزونه ها با نسخه ی جدید مرورگر فایرفاکس است که به زودی به بازار عرضه خواهد شد. این نسخه ی جدید که  Electrolysis نامیده می شود مرورگر را به فرآیندهای متعدد تقسیم می کند و امنیت کاربران را در برابر خطر بدافزارها افزایش خواهد داد.

لازم است توسعه دهندگان این تغییرات را در افزونه های خود اعمال کنند تا مطمئن شوند در صورتی که آن ها تحت تأثیر این تغییرات قرار بگیرند به کار خود ادامه خواهند داد. با انتشار نسخه ی فایرفاکس 41 که در 22 سپتامبر 2015 روانه ی بازار خواهد شد، تمامی افزونه ها توسط تیم موزیلا اعتبارسنجی شده و نیاز دارند تا مهر تایید این شرکت را بگیرند.

در حال حاضر این شرکت از یک لیست سیاه برای ممنوعیت تغییر دادن ظاهر افزونه ها به صورت بدافزارها استفاده می کند، با این وجود این کار مؤثر نبوده است، بنابراین اکنون لازم است تمام توسعه دهندگان پیش از آن که افزونه های خود را منتشر کنند برای بررسی آن ها را به موزیلا ارائه دهند.

واسط برنامه نویسی کاربردی جدید WebExtensions سازگار با Blink –موتور مرورگر وب که به عنوان بخشی از پروژه ی کرومیوم توسط گوگل توسعه می یابد-  است و این بدان معنا است که توسعه دهندگان می توانند افزونه های خود را تنها با اندکی تغییرات کوچک بین مرورگرهای مختلفی چون کروم، اُپرا، فایرفاکس و مایکروسافت Edge انتقال دهند.  

موزیلا اطلاعات و اخبار زیادی را در مورد این تغییرات در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد، با این وجود اکنون لازم است آن ها شروع به کار روی افزونه ها کنند تا مطمئن باشند که این افزونه ها برای تغییر آماده هستند.

به هر حال این کمپانی انتظار دارد فایرفاکس 43، که  API جدید را در بر خواهد گرفت، در روز 15 دسامبر سال 2015- به صورت عمومی توزیع شود. از آن پس افزونه های اصلاح نشده به مدت شش ماه به کار ادامه خواهند داد، که پس از این مدت کمپانی پشتیبانی خود را برای سازگاری و کارکردن با آن ها متوقف خواهد کرد.

شرکت موزیلا اذعان می کند که این تغییرات به طور قابل توجهی به توسعه دهندگانی که تنها روی افزونه های فایرفاکس کار می کنند، به علت آن که تلاش فراوانی نیاز است تا آن ها را به API جدید انتقال دهند آسیب خواهد زد، با این وجود مدیران این شرکت اظهار داشته اند که ایشان "احساس می کنند نتیجه ی نهایی ارزش این تلاش را دارد!"

هم چنین این بدان معنا است که موزیلا تکنولوژی های XUL و XPCOM که فایرفاکس از آن ها استفاده می کند را از رده خارج می کند که مهر تأییدی بر شایعات قبلی است. به عبارت دیگر، این شرکت پشتیبانی از این تکنولوژی ها را در طول 12 تا 18 ماه آینده قطع خواهد کرد. وظیفه ای هم که بر عهده ی توسعه دهندگان است این می باشد که باید این مورد را بررسی کنند که کدام API ها از رده خارج شده اند تا مطمئن شوند افزونه های آن ها پس از پایان مهلت مقرر به کار خود ادامه خواهند داد. این تغییرات بسیار عظیم هستند و به اندازه ی کافی برای توسعه دهندگان زحمت خواهند داشت، با این وجود خبری خوش برای کاربران خواهد بود چرا که امنیت ایشان دوچندان خواهد شد.

نتیجه این که انتقال افزونه های فایرفاکس به مرورگرهای مختلف و عکس آن یعنی انتقال از سایر مرورگرها به فایرفاکس راحت تر می شود، به علاوه این که این مرورگر عملکرد کلی بهتری نسبت به سایرین خواهد داشت و از اطلاعات کاربران در مقابل بدافزارها بهتر حفاظت خواهد کرد.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon