به زودی خبری از پشتیبانی کامپیوترهای 32 بیتی در اوبونتو نخواهد بود!

به زودی خبری از پشتیبانی کامپیوترهای 32 بیتی در اوبونتو نخواهد بود!

امروزه کاربران کمی هستند که سخت افزارشان قابلیت کار با پردازنده 64 بیتی نداشته باشد. اخیرا در طرحی توسط دمیتری جان لدکو عنوان شده که به زودی کانونیکال (اوبونتو) از پشتیبانی سخت افزار 32 بیتی دست خواهد کشید. این اقدام به این دلیل است که آزمایشات 32 بیتی به کار مضاعفی نیاز دارد و برای پروژه های اپن سورس هزینه زیادی خواهد داشت. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

شاید به خاطر بیاورید که اینتل و AMD اولین پردازنده های 64 بیتی شان را بیش از یک دهه قبل عرضه کردند. با گذشت زمان تعداد کمتری از کامپیوترها پردازنده 32 بیتی دارند و این معماری در حال منسوخ شدن است. با گذشت زمان، توزیع های مختلف لینوکسی هم به دنبال لغو پشتیبانی پردازنده های 32 بیتی هستند.

اوبونتو به عنوان وزنه ی بزرگی در دنیای لینوکس و اپن سورس شناخته شده است. اخیرا دمیتری لدکو از اعضای پروژه اوبونتو پیشنهاد پایان پشتیبانی برای پردازنده های 32 بیتی را داده است. در دهه 90، لینوکس به عنوان جایگزینی برای ویندوز شروع به کار کرد در حالی که به سخت افزار ضعیف تری -سیستم هایی با پردازنده 32 بیتی- برای فعالیت نیاز داشت (ناگفته نماند که 3 بازیگر اصلی در زمینه تکنولوژی یعنی گوگل، ZFS و داکر در حال حاضر پشتیبانی این نوع سیستم ها را رها کرده اند.) لدکو پیرو پیشنهادش گفته است: 

هدف اصلی این کار نه به خاطر قدیمی بودن سخت افزار، بلکه بیشتر به دلیل جریان مخالف آن با پشتیبانی نرم افزاری و مسایل امنیتی i386 است.

همین تصمیمات قبلا هم توسط OpenSUSE و Fedora گرفته شده بود. این پروژه های لینوکسی پیش از این بارها گفته بودند که پشتیبانی 32 بیتی فرایند تست کردن شان را دو برابر می کند و به طور کلی توسعه را سخت تر می نماید.

اوبونتو تایید کرد که توزیع اوبونتو بعدی یعنی 16.10 Yakkety Yak ایمیج 32 بیتی نخواهد داشت. گرچه کاربران می توانند از طریق Installer های دیگر اقدام به نصب نسخه 32 بیتی نمایند. پیش بینی می شود که در سال 2018، اوبونتو 18.10 به طور کلی پشتیبانی نسخه های 32 بیتی را در این سیستم عامل پایان دهد.

این اقدام ها توسط پروژه های اپن سورس کاملا قابل درک است به این دلیل که برنامه نویسان حرفه یی برایشان هزینه بر هستند. در آینده، اقدامات مشابهی را از توزیع کنندگان دیگر نرم افزار و توزیع های دیگر لینوکسی شاهد خواهیم بود.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon