بهبود سبک زندگی شهرنشینان با پروژه Sidewalk Labs گوگل

بهبود سبک زندگی شهرنشینان با پروژه Sidewalk Labs گوگل

چندی پیش، مدیرعامل فعلی گوگل -لری پیج- خبر از راه اندازی شرکتی تحت عنوان Sidewalk Labs در شهر نیویورک آمریکا داد که تمرکز این شرکت بر روی پروژه های مرتبط با ارتباط فناوری های نوین با زندگی شهری خواهد بود. بنا بر گزارشات این غول فناوری دنیا، شرکت Sidewalk Labs زندگی شهری را با دنیای فناوری با هدف بهبود سبک زندگی شهرنشینان، کسب و کارهای شهری و سازمان ها و نهادهای دولتی گره خواهد زد.

لری پیج در صفحه گوگل پلاس خود اعلام کرد که پروژه سایدواک لبز با توسعه و ادغام فناوری های شهری روی بهبود سطح زندگی کلیه شهرنشینان تمرکز خواهد کرد تا در نهایت منجر به کاهش هزینه‌های زندگی، حمل و نقل آسانتر و مصرف بهینه انرژی گردد. برای همین منظور، شرکت سایدواک لبز بر روی خدمات،‌ محصولات و بسترهای جدید که کمک به انجام این پروژه کند متمرکز خواهد شد.

به گفته وی "شروع پروژه هایی در این مقیاس و درجه اهمیت برای بسیاری از شرکت ها امکان‌پذیر نیست اما من و سرگی -موسس دیگر گوگل- همواره به اهمیت انجام چنین دست پروژه هایی فکر کرده ایم. با توجه به اینکه روز به روز بر تعداد افرادی که در شهرها کار کرده و همانجا هم سکونت می‌کنند افزوده می شود، فرصت های بهبود محیطی شهرهایی که در آن‌ها زندگی می‌کنیم نیز بیشتر خواهد شد."

در سال ۲۰۱۳ هم گوگل پروژه مشابهی را تحت عنوان Calico به راه انداخت که در آن مدیران گوگل رویکرد مشابهی را اتخاذ کرده بودند. به طور کلی، شرکت کالیکو یک شرکت تحقیقاتی مستقل در زمینه بیوتکنولوژی است که با هدف تحقیق در زمینه پیری و بیماری‌های مرتبط با آن فعالیت می کند. شرکت کالیکو همچون شرکت سایدواک لبز شرکتی کاملاً مستقل از گوگل محسوب شده و توسط فردی خارج از گوگل اداره می‌شود (ریاست این شرکت بر عهده آرتور لوینسون -مدیر اسبق شرکت اپل- است.)

باتوجه به ماهیت این دست پروژه های تحقیقاتی که دید مدیران گوگل روی آن‌ها دیدی بلند مدت است، کماکان مشخص نیست شروع فعالیت‌های شرکت سایدواک لبز از کدام ایالت و شهر آمریکا خواهد بود اما لری پیچ بر این باور است که "می بایست اولین گام های عملی شدن این پروژه را برداشت تا تصویری کلی از عوامل مؤثر بر زندگی شهری به دست آوریم." به همین منظور، گوگل در تلاش است تا پیش از هرگونه همکاری با سایر شرکت های علاقمند به سرمایه‌گذاری در این پروژه به منظور ارائه خدمات و محصولات مرتبط با زندگی شهری، یکسری تحقیقات اولیه انجام دهد تا با دید بازتری بتواند این پروژه نسبتاً بزرگ را به پیش برد.

علاوه بر این، آقای لری پیج چیزی در مورد اینکه چرا شرکت Sidewalk Labs را با نام و نشان گوگل شروع نکرده و این پروژه را در قالب یک شرکت مجزا ثبت کرده است نگفت. شاید یکی از دلایل اتخاذ چنین تصمیمی این باشد که گوگل تمایل دارد تا پروژه هایی که مستقیماً با‌ ارزش های تجاری شرکت گوگل ارتباط دارند را با نام Google ارائه کند که از آن جمله می‌توان به پروژه Loon اشاره کرد که شبکه ای از بالن های شناور در فضا به منظور ارائه خدمات اینترنتی به افرادی که محروم از اینترنت هستند می باشد. پروژه هایی از این دست کاملاً همسو با خدمات و محصولات شرکت گوگل می‌باشند لذا منافع مالی این دست پروژه ها مستقیماً به شرکت گوگل و سهامداران آن تعلق خواهد یافت.

به هر حال، سرمایه‌گذاری هایی همچون کالیکو و سایدواک لبز که در آینده به ثمر خواهند نشست خیلی با ماهیت کاری شرکتی همچون گوگل مرتبط نیستند و شاید به همین دلیل هم باشد که گوگل در این قبیل شرکت ها سرمایه‌گذاری اش را با نامی مستقل از گوگل ایجاد می کند.

به نظر شما، آیا پروژه هایی از این دست می‌توانند از بعد مالی نیز برای شرکت بزرگی همچون گوگل مفید باشند یا اینکه مدیران گوگل صرفاً به خاطر علاقه‌ای که به این قبیل موضوعات دارند این‌گونه پروژه ها را دنبال می کنند؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon