بنیانگذاران eBay و LinkedIn بیست میلیون دلار برای حفاظت در برابر هوش مصنوعی اهدا می‌کنند.

بنیانگذاران eBay و LinkedIn بیست میلیون دلار برای حفاظت در برابر هوش مصنوعی اهدا می‌کنند.

رید هافمن، بنیانگذار LinkedIn و پیر امیدیار، بنیانگذار ایرانی-آمریکایی Omidyar Network و موسس شرکت eBay، هر کدام مبلغ 10 میلیون دلار را برای تامین بودجه تحقیقات علمی و توسعه، با هدف اخلاقی نگه داشتن سیستم‌های هوش مصنوعی و جلوگیری از ساخت شدن هوش مصنوعی آسیب رسان به جامعه اهدا کرده‌اند. بنیاد Knight با ۵ میلیون دلار و بنیاد‌های William and Flora Hewlett و Raptor Group نیز هر کدام با مبلغ ۱ میلیون، به اهدا کنندگان ملحق شده تا این ذخیرهٔ ۲۷ میلیون دلاری، توسط آزمایشگاه رسانه‌ای MIT و مرکز برکمن کلاین هاروارد برای بهبود زیرساخت‌های اینترنتی و به طور کلی جامعه استفاده شود. انتظار می‌رود تا این صندوق که The Ethics & Governance of Artificial Intelligence Fund نامگذاری شده، با ملحق شدن سرمایه‌گذاران بیشتر، رشد به مراتب چشمگیرتری داشته باشد.

در حالی که مزایای هوش مصنوعی همانند اسکن داده‌ها برای یافتن نقص‌ها و همچنین خوکار کردن اتوموبیل‌ها بر همگان آشکارند، تعدادی از افراد با‌هوش و آینده‌نگر از جمله ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت‌های Tesla و SpaceX، به ما درباره‌ٔ خطر‌های احتمالی استفاده‌ٔ نادرست از هوش مصنوعی هشدار داده‌اند.

به طور کلی، سیستم های هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل حجم انبوهی از داده‌ها که توسط انسان‌ها دسته‌بندی شده‌اند کار می‌کنند. جوی ایتو، مدیر آزمایشگاه رسانه‌ای دانشگاه MIT می‌گوید:

یکی از چالش های مهم این است که چگونه مطمئن شویم ماشین‌هایی که به آن‌ها آموزش می‌دهیم، غرور و تعصبات انسانی را تقویت نمی‌کنند؟

این پول برای تحقیقات و بررسی سیستم‌های هوشمند برخوردار از مسئولیت اجتماعی مصرف می‌شود تا چگونگی عملکرد این سیستم‌ها برای حفظ برنامه‌های کامپیوتری مشکل‌گشا در زمینه‌های آموزش و پرورش، حمل و نقل و عدالت کیفری زیر نظر قرار گرفته شود.

این گروه همچنین امیدوار است تا راه‌های مختلفی برای صحبت با مردم در مورد درک پیچیدگی‌های هوش مصنوعی پیدا کند. لازم به ذکر است دو دانشگاه ام آی تی و هاروارد، با آقایان هافمن و امیدیار برای توزیع بودجه همکاری خواهند کرد. در پایان، جا دارد بگوییم که ۲۰ میلیون دلار اهدا شده توسط رید هافمن و پیر امیدیار، به عنوان کمک مالی بشردوستانه ثبت شده‌اند نه یک سرمایه گذاری!

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon