برنامه‌نویسی در ملاقات با بلاکچین: پَتنت IBM ضامن دیده شدن تلاش‌های دولوپرها

برنامه‌نویسی در ملاقات با بلاکچین: پَتنت IBM ضامن دیده شدن تلاش‌های دولوپرها

هنگامی که چندین برنامه‌نویس روی یک پروژۀ بزرگ کار می‌کنند، تشویق کردن و یا وادار کردن آن‌ها به پیگیری، مشارکت و انجام تَسک‌های مرتبط با تک‌تک ایشان کاری به نسبت دشوار برای یک مدیر پروژه است! به همین دلیل شرکت IBM پَتنتی را تحت عنوان Blockchain For Program Code Credit & Programmer Contribution In A Collective برای خود به ثبت رسانیده است که به نظر می‌رسد راه‌حل این معضل باشد.

این پتنت در تاریخ 5 جولای سال 2018 (14 تیر 1397) توسط ادارۀ ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده موسوم به USPTO ثبت گردید به طوری که این پتنت (حق امتیاز) ادعا می‌کند:

یک رویکرد قدرتمند و امن برای پیگیری و افزودن اطلاعات مربوط به کدنویسی مشارکتی به منظور افزایش اعتبار، اعطای پاداش و حل اختلافات و همچنین اهداف دیگر مبتنی بر فناوری بلاکچین است.

از آنجایی که این اختراع مبتنی بر فناوری #بلاکچین است، فهرست‌ کردن به‌روزرسانی‌های کدنویسی و نقاط ضعف و قدرت برنامه‌نویسان بسیار آسان‌تر می‌شود. بنا بر توضیحات ارائه شده، هر وقت بخشی از سورس‌کد نوشته شود، دیپلوی شود و توسط شبکه بلاکچینی شناسایی گردد، به عنوان یک بلوک به سیستم بلاکچین برنامۀ نرم‌افزاری اضافه شده و سهم هر یک از دولوپرها به طور کامل در نظر گرفته می‌گردد. همچنین در ادامه توضیحات این پتنت آمده که یک بلاک مرتبط با دولوپرها می‌تواند نسبت به مواردی من‌جمله حتی فشردن یک دکمه داخل ادیتور، تکمیل یک تست، ادغام کدها و غیره به‌روزرسانی گردد تا هیچ حقی از دولوپرها ضایع نشود.

این کار مطمئناً ارزیابی میزان مشارکت دولوپرها در پروژه‌های نرم‌افزاری از یکسو و همچنین پیاده‌سازی زیرساختی به منظور تشویق دولوپرها به خاطر کدهایی که می‌زنند از سوی دیگر را تسهیل خواهد کرد و این در حالی است که پیش از این هیچ روش بدون خطا و مطمئنی برای بررسی هر آنچه که یک برنامه‌نویس برای توسعهٔ نرم‌افزار انجام داده و یا از انجام آن کوتاهی می‌کرد وجود نداشت. در واقع، با استفاده از این سیستم که بر بستر فناوری بلاکچین کار می‌کند، شرکت‌ها قادر خواهند بود تا تلاش‌های فردی هر برنامه‌نویس را تشخیص داده و بر اساس این دیتا، به برنامه‌نویسان خود پاداش دهند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به نظر شما این تکنولوژی چقدر می‌تواند کارآمد و محرک برنامه‌نویسان باشد. نظرات و دیدگاه‌های خود در این رابطه را می‌توانید با سایر کاربران سکان‌آکادمی به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon